Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako založiť s.r.o. v roku 2024 rýchlo a jednoducho?

založenie s.r.o.
založenie s.r.o. Foto: Thinkstock
20. novembra 2023 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Pred založením akéhokoľvek podnikania si každý začínajúci podnikateľ musí najprv zvoliť konkrétnu formu pre svoju podnikateľskú činnosť. Spoločnosť s ručením obmedzeným patrí medzi najobľúbenejšie formy podnikania v Slovenskej republike a aj preto si v nasledujúcom článku priblížime postup pri založení s.r.o. Naštartovať podnikanie pod hlavičkou spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) možno v praxi len prostredníctvom zákonom ustanoveného administratívneho procesu. Pre úspešný zápis s.r.o. do Obchodného registra Slovenskej republiky (ďalej len ako „obchodný register“) a následný vznik obchodnej firmy je nevyhnutné splniť viacero zákonom ustanovených podmienok. V článku si priblížime založenie s.r.o. v jednotlivých krokoch.

Nová s.r.o. vs. ready-made

Vytvorenie s.r.o. možno realizovať dvomi základnými zákonnými spôsobmi. Prvým je kúpa existujúcej obchodnej spoločnosti – tzv. ready-made spoločnosti. Ready-made spoločnosť označuje firmu, ktorá už existuje a je riadne zapísaná v obchodnom registri. Druhý spôsob zahŕňa založenie novej s.r.o. zákonom predpísaným spôsobom, kedy vzniká úplna nová spoločnosť, ktorá si bude vytvárať vlastnú pôsobnosť a históriu. Kúpa ready-made spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť za určitých podmienok a v niektorých prípadoch výhodnejším riešením. Celý postup môže byť jednoduchší a rýchlejší, závisí to však od rôznych faktorov spojených s konkrétnym podnikaním. Tieto atribúty je potrebné zohľadniť v každom jednotlivom prípade, nedajú sa aplikovať všeobecne na všetky podnikateľské prípady. Každé podnikanie je jedinečné a neexistuje ani žiadna univerzálna šablóna, ktorá by presne definovala, pre ktoré prípady je výhodnejšia ready-made spoločnosť a kedy je lepšie pristúpiť k vytvoreniu úplne novej spoločnosti s ručením obmedzeným bez akejkoľvek predchádzajúcej histórie.

Obchodný názov s.r.o. v roku 2024

Jedným z najdôležitejších úvodných krokov pri založení novej s.r.o., ale aj v prípade kúpy ready-made spoločnosti, je voľba obchodného názvu spoločnosti. Obchodné meno sprevádza podnikateľa počas jeho podnikateľskej cesty a reprezentuje jeho podnikateľskú činnosť osobu smerom do vnútra aj navonok spoločnosti. Preto je dôležité venovať tomuto kroku náležitú pozornosť. Obchodný názov spoločnosti zároveň podlieha viacerým zákonným obmedzeniam, ktoré je pri jeho výbere potrebné vziať do úvahy. Aj pri kúpy ready-made spoločnosti možno zmeniť obchodný názov existujúcej firmy na taký, ktorý bude podnikanie lepšie vystihovať, pričom tento krok možno urobiť naraz spolu s prevodom obchodného podielu. Zmena názvu obchodnej spoločnosti tiež podlieha zákonom ustanovenému administratívnemu procesu a je potrebné ju zapísať do obchodného registra.

Sídlo s.r.o. v roku 2024

Každá spoločnosť s ručením obmedzeným musí mať zo zákona svoje oficiálne sídlo na verejne známej adrese. Podnikateľ si môže zvoliť svoje sídlo v akejkoľvek nehnuteľnosti, ktorú vlastní alebo v akejkoľvek inej nehnuteľnosti. K zápisu sídla spoločnosti je vždy potrebné doložiť právny titul oprávňujúci podnikateľa umiestniť sídlo spoločnosti na zvolenej adrese. Takýmto titulom môže byť kúpna zmluva, nájomná zmluva alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti.

Dôležité upozornenie:

Od 1. októbra 2020 je tiež potrebné, aby bol aj podpis vlastníka alebo vlastníkov nehnuteľnosti na dokumente s označením súhlas vlastníka nehnuteľnosti úradne osvedčený.

Predmet podnikania s.r.o. v roku 2024

Každá spoločnosť s ručením obmedzeným musí mať zo zákona zvolený jeden alebo viac predmetov podnikania. Podnikatelia si aj v tomto prípade volia spomedzi voľných, viazaných a remeselných živností. Ako sme už uviedli, v rámci jednej spoločnosti s ručením obmedzeným si môžu zvoliť jeden alebo viac predmetov podnikania. Zákon zároveň umožňuje, že predmetom podnikania môže byť aj iná činnosť, ktorá nie je živnosťou. V súčasnosti pribudli v tejto súvislosti podnikateľom viaceré administratívne zjednodušenia v podobne zmien prijatých v Živnostenskom zákone. O týchto zmenách sme informovali v samostatnom článku.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Zakladateľské dokumenty v roku 2024
  • Daňový úrad a povinnosti v roku 2024
  • Postup pri založení s.r.o. v krokoch

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

eseročkaknow-howkonateľ s.r.o.podnikaniepodnikanie v s.r.o.Prémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X