Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako založiť s.r.o. v roku 2021 rýchlo a jednoducho?

založenie s.r.o.
založenie s.r.o. Foto: Thinkstock
20. novembra 2020 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Mnoho podnikateľov rozmýšľa na začiatku svojho podnikania nad jeho formou. Veľa z nich si zvolí práve formu s.r.o. Preto vám prinášame postup na založenie s.r.o. Naštartovať podnikanie pod hlavičkou spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) sa začína prostredníctvom zákonom ustanoveného administratívneho procesu. Pre úspešný zápis s.r.o. do Obchodného registra a následný vznik obchodnej firmy je nevyhnutné splniť viacero zákonom ustanovených podmienok. V článku si priblížime založenie s.r.o. v jednotlivých krokoch.

Nová s.r.o. vs. ready-made

Vytvorenie s.r.o. možno realizovať dvomi spôsobmi. Prvým je kúpa existujúcej obchodnej spoločnosti – tzv. ready-made spoločnosti. Druhý spôsob zahŕňa založenie novej s.r.o. zákonom predpísaným spôsobom. Kúpa ready-made spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť za určitých podmienok a v niektorých prípadoch výhodnejším riešením. Celý postup môže byť jednoduchší a rýchlejší, závisí to však od rôznych faktorov spojených s konkrétnym podnikaním. Tieto atribúty je potrebné zohľadniť v každom jednotlivom prípade. Každé podnikanie je jedinečné a neexistuje tak ani žiadna univerzálna šablóna, ktorá by nám presne definovala, pre aké prípady je výhodnejšia ready-made spoločnosť a kedy je lepšie pristúpiť k vytvoreniu úplne novej spoločnosti s ručením obmedzeným.

Obchodný názov s.r.o. v roku 2021

Jedným z najdôležitejších úvodných krokov je voľba obchodného názvu spoločnosti. Obchodné meno sprevádza podnikateľa na celej jeho podnikateľskej ceste a reprezentuje jeho podnikateľskú činnosť aj osobu smerom do vnútra aj navonok spoločnosti. Preto je veľmi dôležité venovať tomuto kroku náležitú pozornosť. Obchodný názov spoločnosti zároveň podlieha viacerým zákonným obmedzeniam, ktoré je pri jeho výbere potrebné vziať do úvahy.

Sídlo s.r.o. v roku 2021

Každá spoločnosť s ručením obmedzeným musí mať aj svoje oficiálne sídlo. Podnikateľ si môže zvoliť sídlo v nehnuteľnosti, ktorú vlastní alebo v akejkoľvek inej nehnuteľnosti. K zápisu sídla spoločnosti je však potrebný právny titul oprávňujúci podnikateľa umiestniť sídlo spoločnosti na zvolenej adrese. Takýmto titulom môže byť kúpna zmluva, nájomná zmluva alebo jednoduchý súhlas vlastníka nehnuteľnosti.

Dôležité upozornenie:

Od 1. októbra 2020 je potrebné, aby bol aj podpis vlastníka alebo vlastníkov nehnuteľnosti na dokumente s označením súhlas vlastníka nehnuteľnosti úradne osvedčený.

Predmet podnikania s.r.o. v roku 2020

Každá spoločnosť s ručením obmedzeným musí mať zvolený jeden alebo viac predmetov podnikania. Podnikatelia si aj v tomto prípade volia spomedzi voľných, viazaných a remeselných živností. Ako sme už uviedli, v rámci jednej spoločnosti s ručením obmedzeným si môžu zvoliť jeden alebo viac predmetov podnikania. Zákon zároveň umožňuje, že predmetom podnikania môže byť aj iná činnosť, ktorá nie je živnosťou.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Zakladateľské dokumenty v roku 2021
  • Daňový úrad a povinnosti v roku 2021
  • Postup pri založení s.r.o. v krokoch

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

eseročkaknow-howkonateľ s.r.o.podnikaniepodnikanie v s.r.o.Prémiový obsahrok 2021

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

26oct8:30Ako postupovať pri vrátenom tovare (dobropis/ťarchopis) z pohľadu colných povinností8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

28oct8:30Ako písať a štrukturovať texty8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

28oct8:30Ako písať a štrukturovať texty8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X