Povinné náležitosti faktúr z daňového pohľadu v roku 2025
Vystavovanie faktúr je neodmysliteľnou súčasťou podnikania. Za dodané tovary a služby sa vo väčšine prípadov vystaví faktúra, ktorá znamená pohľadávku dodávateľa voči odberateľovi. Vystavené faktúry následne vstupujú do účtovníctva a sú účtovným dokladom. Málo ľudí však vie, že faktúry nemá povinnosť vystavovať každý. V dnešnom článku sa dozviete aj to, kto má zo zákona povinnosť vystaviť faktúru.
Čo je to faktúra
Podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH faktúrou je každý doklad alebo oznámenie, ktoré je vyhotovené v listinnej forme alebo elektronickej forme podľa tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte upravujúceho vyhotovenie faktúry.
Na Slovensku neexistuje predpis, ktorý by prikazoval účtovným jednotkám zasielať faktúry v listinnej podobe. Faktúry môžu byť pokojne zasielané elektronicky. Príjemca si musí byť istý, že je schopný po technickej stránke prijať elektronickú faktúru a zabezpečiť vierohodnosť jej pôvodu, neporušenosť obsahu a čitateľnosť. Po zavedení pravidiel v súvislosti s GDPR by si už však mali daňovníci dávať pozor na to, aby faktúry, ktoré obsahujú osobné údaje fyzickej osoby zasielali zaheslované.
Za faktúru sa považuje aj každý doklad alebo oznámenie, ktoré mení pôvodnú faktúru a osobitne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje. Sem patria viac známe dobropisy a ťarchopisy. Dobropis znižuje pôvodne fakturovanú sumu napríklad, ak časť dodávky bola zrušená. Ťarchopis funguje presne naopak.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Kto je povinný vystaviť faktúru
- Vystavovanie faktúr podnikateľov, ktorí nie sú platiteľmi DPH
- Faktúra vyhotovená inou osobou
- Aké informácie musí obsahovať faktúra
- Príklady
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Venujem sa účtovníctvu a daňovému poradenstvu na www.mojuctovnik.com Zaujímam sa o investovanie a medzi moje záľuby patrí šport.