Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako na predaj podniku z pohľadu DPH v roku 2021? Základ dane a ocenenie predaja podniku

Predaj podniku
Predaj podniku z pohľadu DPH Foto: Thinkstock
29. júna 2021 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Predaj a kúpa podniku nie je situáciou, ktorá by sa stávala často. Najčastejšie sa deje v rámci rozširovania podnikateľských aktivít etablovanej skupiny, ktorá chce rozšíriť portfólio o ďalšiu spoločnosť. Dôvody môžu byť rôzne. Oslabenie konkurencie, väčšia škála produktov a služieb, väčší podiel na trhu a podobne. Samotný predaj podniku alebo časti podniku je náročnou operáciou z daňového aj právneho pohľadu. Z hľadiska daní je potrebné riešiť najmä daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty. V dnešnom článku sa zameriame na daň z pridanej hodnoty pri predaji a kúpe podniku.

Kedy ide o predaj podniku a kedy o predaj majetku

Pri predaji podniku je najdôležitejšie určenie, či vlastne ide o predaj podniku (prípadne časti podniku) alebo nie. Od toho sa totiž odvíja, aký režim DPH sa bude uplatňovať. Uplatňovanie DPH pri predaji podniku alebo jeho časti upravuje § 10 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.

Za dodanie tovaru a dodanie služby sa nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku4) a vloženie podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku ako nepeňažný vklad do obchodnej spoločnosti alebo družstva v prípade, ak nadobúdateľ je platiteľom alebo sa stáva platiteľom podľa § 4 ods. 4, s výnimkou prípadov, ak nadobúdateľ výlučne alebo prevažne dodáva tovary a služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41; táto výnimka sa nevzťahuje na predaj alebo vloženie podniku alebo jeho časti platiteľom, ktorý výlučne alebo prevažne dodáva tovary a služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41.

Toto komplikovane vyzerajúce ustanovenie hovorí o tom, že ak ide o predaj podniku, uplatňuje sa naň oslobodenie od DPH pri predaji. Dôležité v tomto prípade je, že musí ísť o predaj samostatne fungujúceho subjektu – nie samostatného majetku. V zmluve o predaji musí byť uvedené, že ide o predaj podniku (súhrn hmotných a nehmotných aktív) alebo časti podniku, tvoriacej samostatnú organizačnú zložku (nemusí ísť o organizačnú zložku zapísanú v obchodnom registri).

Spolu s hmotným majetkom prechádzajú na kupujúceho aj práva a záväzky a celý podnik musí byť schopný samostatnej hospodárskej aktivity.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Množstvo praktických príkladov
  • Pozor pri oslobodených tovaroch a službách
  • Základ dane a ocenenie predaja podniku
  • Odpočítanie DPH u kupujúceho

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

predaj podnikuPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X