Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Predaj podniku z pohľadu DPH

Predaj podniku z pohľadu DPH
Predaj podniku z pohľadu DPH
7. decembra 2017 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Predaj a kúpa podniku nie je situáciou, ktorá by sa stávala často. Najčastejšie sa deje v rámci rozširovania podnikateľských aktivít etablovanej skupiny, ktorá chce rozšíriť portfólio o ďalšiu spoločnosť. Dôvody môžu byť rôzne. Oslabenie konkurencie, väčšia škála produktov a služieb, väčší podiel na trhu a podobne. Samotný predaj podniku alebo časti podniku je náročnou operáciou z daňového aj právneho pohľadu. Z hľadiska daní je potrebné riešiť najmä daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty. V dnešnom článku sa zameriame na daň z pridanej hodnoty pri predaji a kúpe podniku.

Kedy ide o predaj podniku a kedy o predaj majetku

Pri predaji podniku je najdôležitejšie určenie, či vlastne ide o predaj podniku (prípadne časti podniku) alebo nie. Od toho sa totiž odvíja, aký režim DPH sa bude uplatňovať. Uplatňovanie DPH pri predaji podniku alebo jeho časti upravuje § 10 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.

Za dodanie tovaru a dodanie služby sa nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku4) a vloženie podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku ako nepeňažný vklad do obchodnej spoločnosti alebo družstva v prípade, ak nadobúdateľ je platiteľom alebo sa stáva platiteľom podľa § 4 ods. 4, s výnimkou prípadov, ak nadobúdateľ výlučne alebo prevažne dodáva tovary a služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41; táto výnimka sa nevzťahuje na predaj alebo vloženie podniku alebo jeho časti platiteľom, ktorý výlučne alebo prevažne dodáva tovary a služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41.

Toto komplikovane vyzerajúce ustanovenie hovorí o tom, že ak ide o predaj podniku, uplatňuje sa naň oslobodenie od DPH pri predaji. Dôležité v tomto prípade je, že musí ísť o predaj samostatne fungujúceho subjektu – nie samostatného majetku. V zmluve o predaji musí byť uvedené, že ide o predaj podniku (súhrn hmotných a nehmotných aktív) alebo časti podniku, tvoriacej samostatnú organizačnú zložku (nemusí ísť o organizačnú zložku zapísanú v obchodnom registri).

Spolu s hmotným majetkom prechádzajú na kupujúceho aj práva a záväzky a celý podnik musí byť schopný samostatnej hospodárskej aktivity.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Množstvo praktických príkladov
 • Pozor pri oslobodených tovaroch a službách
 • Základ dane a ocenenie predaja podniku
 • Odpočítanie DPH u kupujúceho

Príklad

Spoločnosť – platiteľ DPH predala súbor majetku inej spoločnosti. V danom prípade išlo o predaj hmotných aktív, ktoré slúžia na poskytovanie reštauračných služieb (nábytok, kuchynské vybavenie, barový pult). Aj keď išlo o predaj kompletného vybavenia, takýto predaj nemôže byť považovaný za predaj podniku alebo jeho časti (to platí aj v prípade ak by v zmluve bolo napísané, že ide o predaj podniku). K predmetnému predaju sa uplatní DPH na výstupe a kupujúci má nárok na odpočet, ak uvedený majetok použije na zdaniteľné príjmy.

Príklad

Spoločnosť – platiteľ DPH sa zaoberá dvoma odlišnými podnikateľskými činnosťami. Vlastní pekáreň a kvetinárstvo. Spoločnosť sa rozhodla, že celú časť podnikania, ktorá sa týka kvetinárstva predá inej spoločnosti. Spolu s hmotným majetkom tak na kupujúceho prechádzajú aj nehnuteľnosti, know-how, práva a záväzky z dodávateľsko-odberateľských vzťahov. V danom prípade predaj spĺňa podmienky predaja časti podniku a k fakturovanej sume nebude uplatnená DPH.

Pozor pri oslobodených tovaroch a službách

Ustanovenie o oslobodení od DPH myslí aj na prípad, že predajca je spoločnosť, ktorá sa zaoberá najmä predajom tovarov a služieb oslobodených od dane. V tomto prípade nie je možné uplatniť oslobodenie od DPH. Výnimka by nastala v situácii, ak by kupujúcim bola spoločnosť, ktorá takisto prevažne dodáva tovary a služby oslobodené od DPH.

Príklad

Spoločnosť zaoberajúca z 80 % sprostredkovateľskou činnosťou v oblasti financií a z 20 % reštauračnými službami sa rozhodla predať celú divíziu sprostredkovateľského podnikania. V danom prípade pôjde o predaj časti podniku (na kupujúceho prechádza hmotný a nehmotný majetok a klienti). Nadobúdateľom je spoločnosť, ktorá podniká v poskytovaní účtovných služieb. Pri predaji nie je možné uplatniť oslobodenie od DPH, keďže predávajúci z hlavnej časti dodáva služby oslobodené od DPH a kupujúci nie je spoločnosť, ktorá by dodávala oslobodené tovary a služby.

Základ dane a ocenenie predaja podniku

Pri predaji podniku alebo časti podniku, ktorá tvorí samostatnú organizačnú zložku v zmysle

ustanovení Obchodného zákonníka, sa základ dane určí na základe dohodnutej ceny vzťahujúcej sa na jednotlivý prevádzaný hmotný a nehmotný majetok a jednotlivé iné majetkovo využiteľné hodnoty. Základ dane sa nemôže znížiť o záväzky, ktoré prechádzajú na kupujúceho.

Pri predaji podniku alebo jeho časti prechádzajú na kupujúceho aj pohľadávky a záväzky. Tieto však nevstupujú do výpočtu základu dane. Postúpenie pohľadávky nie je predmetom dane z pridanej hodnoty.

Príklad

Spoločnosť predáva časť podniku – obchodnú prevádzku. Jednotlivé zložky predávaného majetku boli ocenené nasledovne:

 • Hmotný majetok (vybavenie prevádzky): 10 000 €
 • Budova prevádzky: 50 000 €
 • Nehmotný majetok: 5 000 €
 • Pohľadávky: 20 000 €
 • Záväzky: 30 000 €
 • Inventár obchodu (zásoby): 10 000 €

Celková hodnota transakcie je tvorená súčtom všetkých predávaných zložiek, t.j. 10 000 + 50 000 + 5 000 + 20 000 – 30 000 + 10 000 = 65 000

Keďže do základu dane nevstupuje hodnota pohľadávok a záväzkov, základ dane pre účely DPH bude tvoriť: 10 000 + 50 000 + 5 000 + 10 000 = 75 000 €

Odpočítanie DPH u kupujúceho

Ak kupujúci kupuje podnik, alebo časť podniku, má sa samozrejme za to, že tak robí na účely podnikania. Nárok na odpočet dane na vstupe vzniká dňom dodania, vtedy vzniká daňová povinnosť predávajúcemu.

Častou situáciou, ktorá sa pri predaji podniku vyskytuje je, že chvíľu trvá, kým si pôvodní dodávatelia zvyknú na to, že faktúry už vystavujú na nového odberateľa. Nadobúdateľovi podniku tak stále chodia faktúry znejúce na pôvodného majiteľa. Reálne však takéto faktúry majú znieť už na spoločnosť, ktorá podnik kúpila. Aj keď nie sú splnené formálne podmienky z hľadiska náležitostí faktúr, nárok na odpočet novému majiteľovi nikto odoprieť nemôže. Daňové doklady, ktoré znejú na pôvodného vlastníka sú akceptované pri odpočítaní dane za predpokladu, že slúžia na dosiahnutie a zabezpečenie zdaniteľných príjmov.

Zhrnutie na záver

 • pri predaji podniku alebo jeho časti musí ísť o predaj kompletného samostatného celku schopného fungovať
 • ak ide len o predaj časti aktív, nejde o predaj podniku
 • predaj podniku je vo väčšine situácií oslobodený od DPH
 • v prípade kúpy podniku vzniká nárok na odpočet DPH u kupujúceho

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

predaj podnikuPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

25máj9:00Online certifikované štúdium: ENVIRO špecialista9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

26máj6:30Kataster nehnuteľností a súdna prax6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

26máj8:30Umenie komunikácie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X