Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Uvažujete o vlastnej sročke? Riešením môže byť aj kúpa ready-made spoločnosti

Ready made
ready made Foto: Thinkstock
9. mája 2024 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Pri podnikaní sa bežne stáva, že veci sa udejú príliš rýchlo a ak nechceme premeškať skvelú obchodnú príležitosť, musíme promptne reagovať na vzniknutú situáciu. Môže sa tak napríklad stať, že už dlhšiu dobu uvažujeme o podnikaní, náš úmysel však ešte nedospel tak ďaleko, aby sme konkrétnu myšlienku pretavili aj do založenia vlastnej obchodnej spoločnosti alebo živnosti.

Iný prípad môže nastať v čase, kedy už máme založenú alebo aktívne prevádzkujeme živnosť, ale pre naše podnikanie je vhodnejším riešením prevádzkovanie podnikania v podobe spoločnosti s ručením obmedzeným. Vo všetkých uvedených aj mnohých ďalších príkladoch môže byť pre zaujímavou cestou kúpa tzv. ready-made spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej aj ako „ready-made s.r.o.“). Čo je to ready-made s.r.o. a v čom sú jej hlavné výhody i nedostatky, sa dočítate v nasledovnom texte.

Čo je to ready-made s.r.o.?

Termínom ready-made s.r.o. bežne označujeme spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá už po nejakú dobu existuje. To znamená, že táto právnická osoba už nejaký čas vykonáva svoju podnikateľskú činnosť a jej existenciu potvrdzuje aj realizovaný zápis v Obchodnom registri Slovenskej republiky (ďalej aj ako „register“). Keď je právnická osoba zapísaná do registra a disponuje všetkými oprávneniami na prevádzkovanie podnikania, začína si vytvárať svoju podnikateľskú históriu. Táto môže byť kladná alebo záporná v závislosti od toho, ako sa danému subjektu darí na trhu. Tento bod pre vás môže alebo nemusí byť dôležitý pri kúpe „hotovej“ spoločnosti. 

„Spiaca spoločnosť“

Ak nehľadáte subjekty s kladnou históriou, riešením pre vás môže byť aj kúpa aj tzv. spiacej spoločnosti s ručením obmedzeným. Týmto pojmom sa zvyknú bežne označovať sročky, ktoré v zmysle zákona spĺňajú všetky podmienky na výkon podnikateľskej činnosti, na trhu však nie sú z akéhokoľvek dôvodu aktívne. Majitelia týchto firiem z rôznych dôvodov nevykonávajú svoju podnikateľskú činnosť a firmy preto nemajú prakticky žiadnu históriu. V tomto prípade je však potrebné upozorniť aj na skutočnosť, že spiaca spoločnosť môže byť v takomto „spiacom režime“ aj preto, že ich majitelia si neplnia svoje zákonné či iné povinnosti.

Výhody ready-made s.r.o.

Medzi nesporné výhody ready-made s.r.o. patrí fakt, že pri jej kúpe je celý proces jej získania relatívne jednoduchý. Obchodné podiely danej spoločnosti sú prevedené z prevodcu, ktorým je pôvodný spoločník firmy (resp. spoločníci), na iného nadobúdateľa (resp. nadobúdateľov), ktorí sa dňom zápisu zmien do registra stávajú novými spoločníkmi firmy.

Celý proces prevodu obvykle netrvá dlhšie ako dva týždne a v porovnaní zo založením novej spoločnosti s ručením obmedzeným je aj lacnejší. V prípade prevodu obchodného podielu je nižší poplatok (33 eur), ako pri založení novej spoločnosti (300 eur). Ďalšou výhodou pri kúpe takejto spoločnosti je možnosť získať firmu, ktorá dobre hospodári, má vytvorenú zákaznícku základňu a má dobrú reputáciu na trhu.

Nevýhody ready-made s.r.o.

V praxi existujú aj ready-made s.r.o., ktoré už majú za sebou určitú históriu. Takéto firmy majú evidovaných pôvodných spoločníkov, názov i sídlo podnikania. V registri sú zapísané ich predmety podnikania, ako aj ďalšie informácie o nich vrátane údajov o ich zakladateľoch, spoločníkoch a konateľoch. Všetky tieto údaje vrátane informácií o hospodárení danej firmy spoločne tvoria jej históriu.

Prvou nevýhodou takejto spoločnosti je preto skutočnosť, že aj po zmene všetkých pôvodne zapísaných údajov, budú pôvodné informácie aj naďalej figurovať ako verejne prístupné v registri. Zároveň s tým bude zobrazený dátum vykonanej zmeny – napríklad zmeny názvu firmy, spoločníkov, sídla, konateľa či predmetov podnikania. Nie každému musí vyhovovať, že údaje o predchádzajúcich spoločníkoch, konateľoch a iné, sú viditeľné. Ďalším bodom, ktorý je dôležité vziať do úvahy pri kúpe ready-made s.r.o., je fakt, že sa vám nemusí podariť dohľadať všetky jej záväzky. Ako jej noví majitelia však zodpovedáte za akékoľvek záväzky, ktoré má táto spoločnosť.

Ďalšou výhodou ready-made s.r.o. je síce nižší poplatok, ktorý zaplatíte registru pri jej prevode v porovnaní so založením novej spoločnosti, jej kúpa vás však v konečnom dôsledku môže vyjsť oveľa drahšie. Súvisí to najmä s tým, na aké účely ju kupujete. Ak máte záujem o firmu s pozitívnou históriou a etablovanou značkou na trhu, kúpa takejto spoločnosti môže byť zaujímavou investíciou vrátane určitého know-how, za ktoré si však poriadne priplatíte.

Ako možno vidieť z vyššie uvedeného, výhodnosť kúpy ready-made s.r.o. závisí od viacerých faktorov, ktoré je pritom potrebné posúdiť. Závisí to aj od konkrétneho prípadu, druhu a účelu vášho podnikania. Podnikateľské prostredie sa bezpochyby vyznačuje veľkou rozmanitosťou a dynamikou, pričom každý má možnosť zvoliť si formu podnikania, ktorá mu najviac vyhovuje. Či už si zvolíte založenie novej spoločnosti s ručením obmedzeným, živnosti alebo pristúpite ku kúpe ready-made s.r.o., vždy je dôležité zvážiť aj vašu motiváciu a možnosti pre vstup do podnikania.

Poznámka:

Kúpa ready-made spoločnosti sa v praxi realizuje prostredníctvom prevodu obchodného podielu jedného alebo viacerých spoločníkov na existujúceho alebo nového spoločníka (spoločníkov). Ak sa prevádza väčšinový podiel na iného spoločníka, v minulosti bolo Obchodnému registru SR potrebné potvrdiť, že nový vlastník alebo vlastníci väčšinového podielu v s.r.o. nemajú nedoplatky na daniach a clách. Tento stav potvrdzoval príslušný správcu dane písomným dokladom vydaným žiadateľovi na základe jeho žiadosti (daňový úrad v mieste bydliska žiadateľa). Táto povinnosť je od roku 2023 zrušená.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howNaštartujte svoj biznisPrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kúpa s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X