Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Manažér môže byť zároveň kouč

Manažér môže byť zároveň kouč
Fotobanka Pixmac
21. apríla 2013 Zdroj Podnikam.SK, DS Tlačiť
Kouč, je predovšetkým sprievodca, ktorý neponúka svoje riešenia.
 
Správny kouč pomáha koučovanému nachádzať jeho vlastnú cestu k vyriešeniu problému a využiť k tomu vlastný potenciál a zdroje.
 

Dôležité je rozhodnúť sa, kedy koučovať a kedy prikazovať

Manažér často riadi ľudí tým, že im vraví, čo majú robiť. Nariaďovať a prikazovať je totiž ľahké, rýchle a máte pocit, že veci sú pod kontrolou. Často tak robí preto, lebo sa to naučil od svojich predchodcov a je tam aj vplyv výchovy a kultúry. Nevšimne si však, že takéto správanie ľudí demotivuje, zbavuje zodpovednosti, iniciatívy, tvorivosti a podporuje skôr atmosféru strachu, frustrácie, či apatie.
 
Pocit, že má manažér situáciu pod kontrolou, je tak len iluzórny. Najčastejšie to pocíti, keď odíde z práce na dlhšie obdobie a potom sa hnevá, že sa na svojich ľudí nemôže spoľahnúť, že vznikajú mnohé vážne problémy a vlastne je nútený  riešiť ich aj počas dovolenky. Do práce sa vracia s negatívnymi postojmi a pocitmi bez toho, aby si kvalitne oddýchol. Ďalším problémom bývajú tiché sabotáže zamestnancov a ohováranie, či intrigy za chrbtom. Manažéra stojí veľa energie vylaďovať konflikty a atmosféru v tíme a aj medzi tímami navzájom.
 

Manažér: hasič alebo kouč?

Mnoho manažérov venuje väčšinu času haseniu požiarov, aby dokázali splniť stanovené ciele a úlohy. Nezostáva im dosť času na dlhodobé plánovanie, tvorbu vízií, sledovanie konkurencie, nových produktov, aby si udržali celkový prehľad a strategické riadenie. Vtedy vznikne otázka, či si manažér môže dovoliť riadiť svojich ľudí koučovaním, keď prikazovanie je rýchlejšie? 
 

 
Ak chce získať priestor na to, aby nebol len hasičom, ale skutočným manažérom, mal by začať o tom uvažovať. Koučovaním, totiž ľudia preberajú zodpovednosť za vykonanie úloh, cieľov na seba a kontrola plnenia úloh si nevyžaduje toľko času. Takýto spôsob komunikácie a riadenia prinesie manažérovi motivovanejších ľudí, ktorých nemusí stále tlačiť a upozorňovať na plnenie úloh, ale dokonca mu často prinesú nápady a zlepšenia, ktoré uľahčia prácu nielen jemu ale aj celému tímu, či firme. Samozrejme aj spôsob prikazovaním a nariaďovaním má v manažovaní svoje opodstatnenie.
 

Podľa čoho sa rozhodnúť medzi koučingom a príkazmi

Odporúčame rozhodnúť sa podľa  kritéria, ktoré je pre danú situáciu najdôležitejšie:
 
Čas
Ak je kritériom čas (krízový manažment), napríklad v neočakávanej krízovej situácii – výkon a vyriešenie situácie zabezpečíte najefektívnejšie pokynmi, čo má kto robiť. Pri vypuknutí požiaru, si asi s ľuďmi nesadnete a nezačnete preberať situáciu a názory tímu, lebo by vám určite zhorela nielen strecha, ale aj stolička pod zadkom. Tu musíte prevziať zodpovednosť sami za svoje rozhodnutia.
 
Kvalita
Ak je najdôležitejším kritériom v danej situácii kvalita, najlepšie výsledky pravdepodobne prinesie koučovanie zamerané na lepšie vnímanie a preberanie zodpovednosti podriadenými. Kvalitný výkon a výsledky zabezpečíte u podriadených len tak, že ju budú chcieť dosiahnuť aj oni. Ak by ste chceli nad nimi práskať bičom, asi sa ruka po krátkom čase unaví a vzdáte to, alebo prípadne dôjde od šľahov biča k zraneniam na jednej aj druhej strane.
 
Vedomosti
Ak je cieľom, čo najviac sa naučiť (napr. zvládať požadované zručnosť na danej pozícii), koučovanie umožní nielen si osvojiť čo najviac poznatkov, ale aj s dlhodobým efektom. Výskumy potvrdili, že len prístup založený na procese –povedz, ukáž a nechaj vyskúšať, vedie k dlhodobo najstabilnejším schopnostiam zapamätať si vedomosti a osvojiť potrebné zručnosti. Len čistým odovzdaním informácie si zapamätáme iba 10 % toho, čo si máme pamätať a ovládať.  
 
Druhým, koučujúcim prístupom si pamätáme po troch mesiacoch dokonca až 65% (výskum bol realizovaný na UK Post Office – zdroj J.Whitmore- Koučování). Preto ak manažér potrebuje, aby si jeho podriadení pamätali pokyny predávané osobne alebo na poradách a nestrácal čas neustálym pripomínaním a kontrolou, oplatí sa načrieť aj do koučovacieho prístupu. Dôležité však je, že ak chcete zabezpečiť dlhodobo stabilný a dobrý výkon, cesta vedie cez koučovanie druhých, ale aj seba samého.
 
Autor: Mgr. Dagmar Sliacka – Developing Support

 

Súvisiace články v seriáli "Koučing v praxi"

Zobraziť všetky články v seriáli "Koučing v praxi"

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Koučing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

05aug9:00WEBINÁR: Transferové oceňovanie, dokumentácia transferového oceňovania a zmeny v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

06aug9:00WEBINÁR: Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

07aug9:00WEBINÁR: Ako sa vyhnúť chybám v reklamačnom procese?9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X