Ktoré živnosti sú voľné?

Premýšľate nad zahájením podnikateľskej činnosti? Hľadáte najideálnejší spôsob podnikania presne pre vás? Riešením by mohla byť napríklad aj voľná živnosť. V článku nájdete všetky dôležité informácie.
Voľná živnosť
Poznáme tri druhy živností – viazané, remeselné a voľné. Voľnú živnosť si môže založiť takmer každý. Požiadavky aj podmienky vykonávania sú omnoho jednoduchšie, než pri viazaných či remeselných živnostiach. K základným podmienkam patrí čistý register trestov, vek 18 rokov a spôsobilosť na právne úkony. Pri voľnej živnosti nie ste viazaní podmienkou minimálneho stupňa vzdelania, ani požiadavkou odbornej praxe. Patrí sem vykonávanie akejkoľvek činnosti, ktorá nespadá k viazaným a remeselným živnostiam. Zoznam voľných živností síce nájdete, ale neupravuje ho žiadny zákon.
Zoznam voľných živností
Zoznam činností, ktoré sa najčastejšie vyskytujú ako voľné živnosti existuje a je aj pravidelne aktualizovaný. Vypracoval ho Odbor živnostenského podnikania Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Vnímajte ho však len ako niečo orientačné, určite nie záväzné. Vaše podnikateľské ambície nemusia vôbec vychádzať z tohto zoznamu. Pokojne sa môžete venovať činnosti, ktorá v zozname nie je, avšak musíte ju presne a zrozumiteľne definovať. Nesmie totiž nastať situácia, že dôjde k zámene voľnej živnosti s viazanou, prípadne remeselnou.
Aktuálny zoznam voľných živností nájdete tu: Zoznam odporúčaných označení voľných živností
Ohlasovacia povinnosť
Na vykonávanie voľnej živnosti potrebujete osvedčenie o živnostenskom oprávnení, ktoré vám vydá príslušný okresný živnostenský úrad na základe toho, že prídete ohlásiť živnosť. Pri osobnom ohlásení živnosti zaplatíte poplatok 5 eur. V prípade, že živnosť ohlásite elektronicky, neplatíte žiadny poplatok. Tento spôsob je však o niečo zložitejší z hľadiska administratívnych záležitostí a čiastočne preverí aj vaše počítačové schopnosti. Budete si musieť nainštalovať niekoľko programov a veľmi rýchlo sa v nich zorientovať. Pri nahlásení voľnej živnosti podávate nasledujúce informácie:
- meno, priezvisko, tituly
- miesto trvalého pobytu
- miesto podnikania
- predmet podnikania
- v rámci výpisu z registra trestov aj mená a priezviská rodičov, resp. matky za slobodna
Dobre si premyslite v čom budete podnikať, ako dlho chcete podnikať a aké sú vaše plány do budúcnosti. Vyhnete sa situácii, že za krátky čas pobežíte opäť na živnostenský úrad, aby ste doplnili nový predmet podnikania, prípadne rozšírili už ten existujúci. Osvedčenie o živnostenskom oprávnení by ste mali obdržať do troch pracovných dní od ohlásenia živnosti. Podnikať ale môžete začať okamžite po ohlásení živnosti, ak ste, samozrejme, splnili všetky potrebné náležitosti.
Viac o tom, ako založiť živnosť sa dočítate v článku Ako založiť živnosť v roku 2021.