Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako vybrať dobré obchodné meno pre svoju spoločnosť?

Obchodné meno
Obchodné meno. Zdroj: Getty Images
18. januára 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Každý, kto chce podnikať si musí premyslieť, okrem predmetu podnikania, aj to, aké meno bude jeho podnikateľské aktivity prezentovať. Výber obchodného mena je viac ako dôležitý. Ako by ste mali v tomto smere postupovať, ako ochrániť obchodné meno a na čo si dať pri jeho výbere pozor vám prezradíme v článku. 

Obchodné meno

Voľba obchodného mena spoločnosti je významným krokom pri budovaní každého podnikania. Vhodne zvolený názov reprezentuje podnikateľa a už na prvý pohľad dokáže o ňom prezradiť viaceré zásadné informácie. Mnohí podnikatelia starostlivo vyberajú obchodné meno aj z dôvodu budovania novej značky, ktorá im pomáha odlíšiť sa od existujúcej konkurencie na trhu. Nielen z uvedených dôvodov však odporúčame všetkým podnikateľom venovať náležitú pozornosť voľbe obchodného mena v rámci pripravovanej podnikateľskej činnosti.

Dávajte si pozor najmä na to, aby bolo vaše obchodné meno ľahko zapamätateľné, nezameniteľné a ľahko vysloviteľné.

Skúste sa zamyslieť nad tým, aké všetky možné preklepy by zákazníci mohli vo vybranom obchodnom mene urobiť a vyberte také, aby ste možnosť zlého písania, zapamätania, či nesprávnej výslovnosti čo najviac obmedzili.

Už pri založení podnikania rozmýšľajte nad tým, že raz bude možno chcieť expandovať do zahraničia a preto by vaše meno malo byť ľahko zapamätateľné a vysloviteľné aj pre zahraničných zákazníkov. Taktiež si skúste preveriť možnosť založenia web domény s týmto názvom, prípadne aké domény pod týmto názvom existujú v zahraničí. Ak zvolíte meno zahraničného biznisu, s ktorým nechcete byť spájaný nie je to veľmi pozitívne.

Pri samotnom výbere obchodného názvu je zároveň potrebné dodržiavať viaceré zákonom ustanovené pravidlá.

Náležitosti obchodného mena

Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti. Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko. Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.
Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.
Obchodným menom právnickej osoby, ktorá sa nezapisuje do obchodného registra, je názov, pod ktorým bola zriadená.

Pozor:

Podnikateľ je povinný uvádzať obchodné meno spolu s dodatkom označujúcim jeho súčasný právny stav, najmä s dodatkom „v likvidácii“, „v konkurze“ alebo „v reštrukturalizácii“.
Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.
Obchodné mená viacerých právnických osôb môžu vyjadrovať spoločnú majetkovú účasť spoločníkov, ak sú navzájom odlíšiteľné. Na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby však nestačí rozdielne označenie právnej formy. Ak ide o fyzickú osobu, stačí na odlíšenie uvedenie iného miesta podnikania. Ak má fyzická osoba rovnaké meno a priezvisko ako iný podnikateľ v tom istom mieste podnikania, je povinná doplniť svoje obchodné meno uvedením dodatku, ktorý sa týka mena alebo druhu podnikania tak, aby sa obchodné mená dali vzájomne odlíšiť. Ak podniká spolu viac osôb pod spoločným označením bez založenia právnickej osoby, sú tieto osoby spoločne a nerozdielne povinné splniť záväzky vzniknuté pri podnikaní.

Zmena obchodného mena

V praxi bežne dochádza k situáciám, kedy je z určitého dôvodu potrebné riešiť zmenu obchodného mena. Obchodný zákonník tak pamätá napríklad aj na prípady spojené s úmrtím podnikateľa, pre ktoré ustanovuje, že v prípade dedenia po podnikateľovi, ktorý bol fyzickou osobou, môže dedič používať obchodné meno zomretého poručiteľa. Tento však musí vytvoriť dodatok k obchodnému menu s vyjadrením jeho nástupníctva a do obchodného mena je povinný zahrnúť aj svoje meno a priezvisko. Nástupníctvo sa v obchodnom mene vyjadruje s dodatkom „nástupca“.
Ak podnikateľom je fyzická osoba, ktorá zmenila svoje meno (napríklad keď sa podnikateľka vydá), môže používať v obchodnom mene aj svoje pôvodné meno s dodatkom obsahujúcim nové meno.
Obchodné meno právnickej osoby prechádza na nástupnícku právnickú osobu s podnikom. Ak zaniká pôvodná právnická osoba bez likvidácie a nástupnícka právnická osoba obchodné meno prevezme. Ak nástupnícka právnická osoba má inú právnu formu, musí sa zmeniť dodatok v súlade s jej právnou formou.
Prevod obchodného mena bez súčasného prevodu podniku je neprípustný. Prevod obchodného mena je možný aj pri prevode časti podniku, ak bude podnikateľ zostávajúcu časť prevádzkovať pod iným obchodným menom alebo táto časť zanikne likvidáciou.
Ak súčasťou obchodného mena právnickej osoby je meno spoločníka alebo člena, ktorý prestal byť jej spoločníkom alebo členom, môže právnická osoba používať ďalej jeho meno len s jeho súhlasom. Pri smrti spoločníka alebo člena sa vyžaduje súhlas dediča.

Neoprávnené použitie obchodného mena

Obchodné meno podnikateľa má absolútnu právnu ochranu. Ak bolo obchodné meno riadnym spôsobom zaregistrované, môže podnikateľ používať zvolený názov bez časového obmedzenia.
Ten, koho práva boli dotknuté alebo ohrozené neoprávneným používaním obchodného mena sa môže domáhať:
a) zničenia neoprávnene vyhotovených tovarov porušujúcich právo k obchodnému menu alebo ich stiahnutia z obehu, alebo
b) zničenia materiálov a nástrojov použitých pri neoprávnenom porušení práva k obchodnému menu alebo hrozbe porušenia práva k obchodnému menu alebo ich stiahnutia z obehu,
c) poskytnutia informácií o pôvode a distribúcii tovaru alebo služby porušujúcej právo k obchodnému menu vrátane
  • údajov o vlastníkovi, výrobcovi, distributérovi, dodávateľovi alebo predajcovi tovaru porušujúcom právo k obchodnému menu alebo o poskytovateľovi služby porušujúcej právo k obchodnému menu,
  • údajov o vyrobenom, dodanom, poskytnutom, prijatom alebo objednanom množstve alebo cene tovaru alebo služby porušujúcej právo k obchodnému menu.
Taktiež je pri neoprávnenom použití obchodného mena možné požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia a primerané zadosťučinenie, ktoré sa môže poskytnúť aj v peniazoch. Ak sa neoprávneným používaním obchodného mena spôsobila škoda, možno sa domáhať jej náhrady. Ak nemožno určiť výšku náhrady inak, určí sa najmenej vo výške odmeny, ktorá by bola v čase neoprávneného použitia podľa licenčnej zmluvy zvyčajná.
277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

fyzická a právnická osobaknow-howknowhowNaštartujte svoj biznisobchodné menoObchodný registerochranná známkarok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X