- Podnikam.sk
- Články
- Dane
- Daň z nehnuteľností
- Ako vyplniť daňové priznanie k dani z nehnuteľností v roku 2021?
Ako vyplniť daňové priznanie k dani z nehnuteľností v roku 2021?

Kto musí podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti, do kedy musíte podať daňové priznanie v roku 2021 a ako ho správne vyplniť?
Na rozdiel od daňového priznania k dani z príjmov sa daňové priznanie k dani z nehnuteľností nepodáva každoročne. Daňové priznanie podáva daňovník, ktorého zákon o miestnych daniach vymedzuje osobitne pri pozemkoch, stavbách, bytoch a nebytových priestoroch. Zákon teda rozlišuje 3 druhy dane z nehnuteľností: daň z pozemkov, daň zo stavieb a daň z bytov a z nebytových priestorov v bytovom dome.
Priznanie k dani z nehnuteľností si podáva daňovník, ktorému vznikla povinnosť k dani z nehnuteľnosti, t. j. v priebehu uplynulého roka sa stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľností, ktorá je predmetom dane z nehnuteľností, a to 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovníkovi vznikla táto povinnosť. To znamená, že ak sa u vás počas roka nič nezmenilo, čo sa týka vlastníctva nehnuteľnosti, daňové priznanie k dani z nehnuteľností podávať nemusíte.
Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom. Daňová povinnosť zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti.
V ďalších zdaňovacích obdobiach už daňovník daňové priznanie k tej istej nehnuteľnosti nepodáva, správca dane mu doručí rozhodnutie o vyrubenej dani automaticky.
Príklad
Ak daňovník nadobudol nehnuteľnosť dňa 13. apríla 2020, vzniká mu daňová povinnosť k dani z nehnuteľností dňa 1. januára 2021. To isté platí aj keď nadobudnete nehnuteľnosť 1. 1. 2021. Daň platíte od 1. 1. 2020. Zároveň máte povinnosť najneskôr do konca januára 2021 podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností. Rovnaký termín platí aj pre podanie žiadosti o oslobodenie alebo zníženie dane z nehnuteľností.
Na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada.
Daňovník pri dani z nehnuteľností nevyčísľuje daň v daňovom priznaní. Do daňového priznania uvádza informácie rozhodujúce pre výpočet dane ako napríklad rozlohu pozemku, počet podlaží a podobne. Daň z nehnuteľností vypočíta správca dane (mesto, obec), ktorý daňovníkovi doručí rozhodnutie o vyrubenej dani (rozhodnutie vydané mestom alebo obcou obsahuje číslo účtu a označenie spôsobu platby dane). Správca dane vyrubuje daň z nehnuteľností každoročne podľa stavu k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Správu dane z nehnuteľností vykonáva mesto alebo obec, na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza.V Bratislave vykonáva správu dane mesto (teda nie mestská časť), Oddelenie miestnych daní a poplatkov. V Košiciach vykonáva správu dane z nehnuteľností mesto Košice.
Daňové priznanie sa vždy platí vopred. Čiže v roku 2021 platíte daň z nehnuteľnosti za rok 2021.
Lehota na podanie daňového priznania
Daňové priznanie je nutné podať za to zdaňovacie obdobie, v ktorom vám vznikla daňová povinnosť (stali ste sa vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti), a to do 31. januára nasledujúceho roka. Daňové priznanie k dani z nehnuteľností na rok 2021 sa podáva do 31. januára 2021 resp. do 1.2.2021 nakoľko dátum na podanie pripadol na nedeľu.
Nadobudnutie nehnuteľnosti vydražením
Pri nadobudnutí nehnuteľnosti vydražením v priebehu roka daňová povinnosť vydražiteľovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom. Zánik vlastníckych práv vydražením nastáva posledným dňom mesiaca, v ktorom zanikli vlastnícke práva k nehnuteľnosti.
Nadobudnutie nehnuteľnosti dedením
Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného dedičského rozhodnutia. Daňové priznanie sa podáva do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Podanie daňového priznania – postup
- Oslobodenie od dane
- Vyplnenie daňového priznania
- Vyrubenie dane
- Platenie dane
- Sankcie
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.