Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikateľ a práceneschopnosť v roku 2024 – kedy má nárok na nemocenské dávky a v akej výške?

práceneschopnosť
práceneschopnosť Thinkstock
6. novembra 2023 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Podnikateľ nechodí do klasického zamestnania ako pracujúci zamestnanec, rovnako sa ho však týka práceneschopnosť, pri ktorej má nárok na čerpanie nemocenských dávok. Neplatí to ale za každých okolností.

V článku si priblížime, ako si má podnikateľ, živnostník (SZČO) v roku 2024 vypočítať nemocenské dávky a vysvetlíme si, kedy má na ne nárok.

Nárok na nemocenské mať nemusíte!

Podnikateľ nemusí v prvom roku svojej podnikateľskej činnosti platiť odvody do Sociálnej poisťovne, prípadne ani v ďalších rokoch nemusí dosahovať hranicu príjmu, pri ktorej sa stáva povinne poisteným na základe zákona.

Neplatením odvodov do Sociálnej poisťovne môže podnikateľ výrazne ušetriť, keďže v roku 2023 sú minimálne odvody vo výške 200,72 eura, pričom podnikateľ potom v prípade maródky nedostane ani cent. Podnikateľ má nárok na nemocenskú dávku počas pracovnej neschopnosti, ak spĺňa podmienku nemocenského poistenia, čiže za posledné dva roky bol minimálne 270 dní poistený.

Výnimkou je situácia, kedy môže dostať nemocenské aj podnikateľ, hoci už nie je poistencom Sociálnej poisťovne, a to v prípade, že sa stane práceneschopný v ochrannej lehote 7 dní po zániku nemocenského poistenia. Nárok na nemocenské má aj živnostníčka, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva. Ochranná lehota je v tomto prípade 8 mesiacov po skončení nemocenského poistenia.

Ako postupovať v prípade práceneschopnosti?

Ak vám lekár vystaví „péenku“ elektronicky (ePN), v Sociálnej poisťovni nemusíte podávať osobitnú žiadosť o nemocenskú dávku. Samotné vystavenie ePN lekárom je automaticky považované za žiadosť o dávku, ktorú posúdi a vybaví Sociálna poisťovňa. Po návšteve lekára tak už nemáte žiadne iné povinnosti.

Ak vám lekár pri vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti nevystaví „péenku“ elektronicky, vyplní tzv. Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti. Ide o 5-dielne tlačivo, z ktorého vám odovzdá:

  • I. diel potvrdenia – legitimáciu dočasne práceneschopného poistenca – slúži na kontrolu dodržiavania liečebného režimu. Lekár na ňom vyznačuje dátumy kontrol. Potvrdenie zo sebou noste na každú kontrolu a po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti ho odovzdajte lekárovi.
  • II. diel potvrdenia – žiadosť o nemocenské/úrazový príplatok – týmto dielom si uplatníte nárok na nemocenské. Pred jej odoslaním do Sociálnej poisťovne vyznačte, o ktorú dávku žiadate (nemocenské a/alebo úrazový príplatok). Rovnako nezabudnite vyplniť a podpísať „Vyhlásenie poistenca“ na druhej strane tlačiva.
  • IIa. diel potvrdenia – žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti – Ak ste SZČO alebo DNPO (dobrovoľne nemocensky poistená osoba), tento diel nepotrebujete.

Pozor, ak vás lekár uzná za dočasne práceneschopného z viacerých poistení, pre každé poistenie vám vystaví osobitné Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti.

Pri kontrole lekár postupuje nasledovne:

  • vypíše vám Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť bude trvať aj nasledujúci kalendárny mesiac po jej vzniku.

Ak tak urobí, preukaz v časti “Vyhlásenie poistenca” podpíšte a zašlite ho pobočke Sociálnej poisťovne.

  • dočasnú pracovnú neschopnosť ukončí. Ak tak urobí, odovzdajte mu I. diel potvrdenia (pozri hore) a prevezmite si IV. diel potvrdenia – Hlásenie zamestnávateľovi a pobočke Sociálnej poisťovne o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti. Hlásenie podpíšte a bezodkladne ho zašlite pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá vám vypláca nemocenské.

Dôležitá pre Sociálnu poisťovňu je druhá časť  – Žiadosť o nemocenské/úrazový príplatok, ktoré odovzdáva živnostník priamo v pobočke Sociálnej poisťovne, príslušnej podľa miesta trvalého pobytu. Pred odovzdaním je potrebné vyznačiť, o ktorú dávku žiadate. Dočasná pracovná neschopnosť sa začína dňom, v ktorom ošetrujúci lekár zistil chorobu.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

chorobaknow-hownemocensképoisteniepráceneschopnosťPrémiový obsahrok 2024živnostník

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nemocenské poistenie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X