Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Chorý zamestnanec v práci – čo môže urobiť zamestnávateľ a kolegovia?

chorý zamestnanec
chorý zamestnanec Foto: Getty Images
3. augusta 2023 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

V jesenných a zimných mesiacoch býva vždy o niečo vyšší počet chorých ľudí, ale aj počas celého roka bežne nastávajú aj situácie, kedy chodia chorí zamestnanci do práce. Okrem toho, že tým škodia sami sebe, sa títo ľudia vedome alebo nevedome stávajú rizikom aj pre ostatných pracovníkov a iných ľudí, s ktorými prichádzajú počas dňa do kontaktu. V aktuálnom článku si priblížime, aké možnosti má zamestnávateľ, keď prídu do práce chorí zamestnanci a pozrieme sa aj na možnosti, ako by bolo možné riešiť takéto situácie.

Väčšina z nás sa už niekedy ocitla v situácii, kedy sme ochoreli a aj napriek tomu sme išli do práce. Dôvodom, prečo chodia chorí ľudia do práce, je pritom viacero. Medzi najčastejšie z nich patrí finančná strata, ktorá súvisí so zníženým príjmom počas práceneschopnosti zamestnanca. Ďalšími dôvodmi môže byť aj tlak na ukončenie úloh zo strany zamestnávateľa alebo zamestnanca.

Mnohí z nás v postavení zamestnávateľa alebo zamestnanca si však uvedomujeme alebo začíname uvedomovať, že výkon chorého pracovníka nikdy nie je plnohodnotný a tento človek predstavuje reálne riziko pre ďalších spolupracovníkov a ľudí, s ktorými sa v tomto čase stretáva. Mnohé spoločnosti majú presne prepočítané, aké straty môžu nastať pri výkone práce chorými zamestnancami alebo pri absencii viacerých pracovníkov z dôvodu choroby. Pokiaľ sa ľudia nachádzajú v uzavretých priestoroch, riziko nákazy sa pritom zvyšuje až niekoľkonásobne.

Dočasná práceneschopnosť zamestnanca a náhrada príjmu

Základný právny rámec pre dočasnú práceneschopnosť zamestnanca a náhradu príjmu v tomto čase poskytuje zákon č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len ako „zákon o PN“). Tento tiež zákon upravuje podmienky nároku a poskytovanie náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.

Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ktorý bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu (zákon č. 355/2007) a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa osobitného predpisu (zákona č. 461/2003, § 138 ods. 1), a to okrem príjmu, ktorý sa poskytuje z iného dôvodu než za vykonanú prácu, za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.

Nárok na náhradu príjmu však nemá zamestnanec, ak počas obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti má nárok na nemocenské, materské alebo rodičovské podľa osobitného predpisu podľa zákona č. 461/2003.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Možnosti zamestnávateľa, keď príde do práce chorý zamestnanec
  • Sick days
  • Home office

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

chorobachorý zamestnanechome officePrémiový obsahrok 2023sick day

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X