Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zneužitie dominantného postavenia, ako sa proti nemu brániť?

Thinkstockphotos 578299380.jpg
Thinkstock
14. októbra 2016 Zdroj Podnikam.sk/MG Tlačiť

Dominantné postavenie na určitom trhu zvádza často podnikateľov k zneužívaniu svojej silnej pozície. V konečnom dôsledku tým najviac poškodzujú spotrebiteľov. Zneužitie dominantného postavenia sa meria podľa miery škody. Teda na logickom dokazovaní, ako takéto dominantné konanie škodlivo vplýva na samotného spotrebiteľa.

Čo je dominantné postavenie

Konkrétny podnikateľ má dominantné postavenie vtedy, ak má priestor pre nezávislé správanie vo vzťahu ku konkurentom, odberateľom a spotrebiteľom. To mu umožňuje ovplyvňovať parametre trhu. Hlavne cenu, výstupy a inovácie.

Rozhodujúcim pri určovaní dominancie je trhový podiel podnikateľa na podstatnom trhu. A tiež jeho vývoj. Prihliada sa aj ďalšie faktory ako štruktúra trhu, bariéry vstupu na naň a vyrovnávacia kúpna sila. Dominantné postavenia sa teda posudzuje od prípadu k prípadu na základe zohľadnenia uvedených znakov.

Samotné dominantné postavenie nie je zakázané

Dominantné postavenie samo o sebe zakázané nie je. Podnikatelia sa prirodzene snažia trh dobyť. Predovšetkým zvyšovaním efektívnosti, inováciami, zlepšovaním kvality a znižovaním cien. Nesmú ale svoje dominantné postavenie zneužívať, obmedzovať konkurenčný tlak a sťažovať vstup na trh iným.

Najčastejšie spôsoby zneužívania dominantného postavenia

Vylučovacie praktiky

Vedú k obmedzeniu alebo vylúčeniu konkurentov. Napríklad na liberalizovaných trhoch sa podnikatelia snažia sťažiť vstup nových hráčov. Tým sa strácajú možné efekty z liberalizácie a tlaku súťaže.

Vykorisťovateľské praktiky

Vedú k priamemu poklesu prospechu spotrebiteľa. Teda k vyberaniu zisku na jeho úkor, ktorý by nedominantná firma nemohla získať.

Podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže sú najčastejšími spôsobmi zneužívania dominantného postavenia:

  • vynucovanie neprimeraných obchodných podmienok (vrátane cien),
  • obmedzovanie výroby, odbytu alebo technického vývoja na úkor spotrebiteľov,
  • odmietanie dodávok,
  • diskriminácia iných podnikateľov,
  • viazanie uzatvárania zmlúv na rôzne dodatočné plnenia,
  • predátorské správanie.

Praktiky zneužívania dominantného postavenia môžu mať najrozličnejšie podoby. Aj zastrešujúci zákon o ochrane hospodárskej súťaže ich nepopisuje podrobne. Podnikateľa tak môže čakať postih aj za zneužívanie dominantného postavenia, ktoré nie je uvedené v zákone.

Ako podať podnet

V prípade podozrenia, že podnikateľ zneužíva svoje dominantné postavenie, možno podať podnet na Protimonopolný úrad SR. Podnet by mal obsahovať označenie podnikateľa či viacerých podnikateľov. Ďalej opis správania, ktorý by mal predstavovať zneužitie dominantného postavenia. Ideálne je tiež predložiť dôkazy o takomto konaní.

Úrad ale nerieši individuálne spory. Každopádne, všetky podstatné informácie mu môžu pomôcť. Prípadne môžu byť použité pre získanie aktuálneho prehľadu o trhu a prípadnú ďalšiu činnosť úradu.

Záväzky

Alternatívnou možnosťou k uloženiu pokuty v prípade zákazu zneužitia dominantného postavenia je využitie inštitútu záväzkov. Podnikateľ môže podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže úradu navrhnúť záväzky, ktoré odstránia súťažný problém na trhu.

Úrad po posúdení navrhnutých záväzkov môže začaté konanie ukončiť rozhodnutím. Týmto uloží podnikateľovi povinnosť plniť ním navrhnuté záväzky. V takomto prípade úrad v rozhodnutí nekonštatuje porušenie zákona. Priamo však zaväzuje podnikateľa plniť opatrenia, ktoré odstránia identifikovaný problém na trhu.

Urovnanie

Ďalšou možnosťou podnikateľa je v prípade zneužívania dominantného postavenia využitie inštitútu urovnania. Umožňuje osobe, ktorá porušila zákon o ochrane hospodárskej súťaže, získať výhodu v podobe zníženej pokuty. A to až do výšky 30 percent v prípade, že sa k porušeniu dobrovoľne prizná. Zároveň tak za takéto porušenie preberie plnú zodpovednosť.

Užitočné linky

http://www.antimon.gov.sk/co-je-zneuzivanie-dominantneho-postavenia/

Súvisiace články v seriáli "Ochranna podnikania"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ochranna podnikania"

Témy

dominantné postaveniehospodárska súťažobranaPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

05aug9:00WEBINÁR: Transferové oceňovanie, dokumentácia transferového oceňovania a zmeny v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

06aug9:00WEBINÁR: Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

07aug9:00WEBINÁR: Ako sa vyhnúť chybám v reklamačnom procese?9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X