Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zistenie a overenie DIČ u fyzickej osoby, podnikateľa a firmy

Účtovné závierky zostavené k 31. 12. 2012 a neskôr sa budú po novom ukladať do tzv. Registra účtovných závierok.
Fotobanka Pixmac
22. novembra 2023 Img_2614.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

DIČ je skratka, bez ktorej sa nemôže začať žiadne oficiálne podnikanie, bez ohľadu na to, či ide o fyzickú alebo právnickú osobu. Overenie alebo zistenie ĎIC u živnostníka alebo obchodnej spoločnosti je už v súčasnosti dostupné aj z pohodlia domova, a to cez niekoľko webových služieb, ktoré sú k dispozícii online (elektornicky). Zistenie DIČ fyzickej osoby alebo právnickej osoby je pritom možné bez ohľadu na to, či je tento subjekt registrovaný na DPH. Viaceré webové portály umožňujú zistenie DIČ fyzickej osoby a firmy aj podľa názvu firmy.

V prípade, že potrebujete zistiť DIČ fyzickej osoby podnikateľa a nemôžete tak spraviť na základe daňového dokladu alebo inej relevantnej dokumentácie, v praxi existuje viacero možností, ako možno dostať sa k tomuto číslu. Pokiaľ poznáte rodné číslo danej fyzickej osoby, môžete písomne požiadať miestne príslušný daňový úrad o zaslanie čísla DIČ. Môžete tiež skúsiť aj Google a rôzne súkromné databanky a katalógy podnikateľov. Je tu však aj niekoľko pohodlnejších spôsobov, a to najmä formou online webových stránok a služieb, či už súkromného alebo verejného charakteru.

IČO nie je DIČ

Daňové identifikačné číslo (DIČ) sa prideľuje každému podnikateľovi na začiatku jeho podnikateľskej činnosti. DIČ však môžu mať aj fyzické osoby bez toho, aby boli SZČO. V praxi ide najmä o prípady, keď je fyzický osoba prenajímateľom nehnuteľností, alebo o niektoré slobodné povolania, prípadne osoby vykonávajúce samostatnú zárobkovú činnosť s výnimkou živností. Tieto osoby musia mať vždy iba DIČ a napríklad autori IČO mať nemusia, ale môžu oň dobrovoľne požiadať. DIČ však pridelené mať musia, nakoľko je potrebné pre komunikáciu so správcom dane. Zistenie DIČ fyzickej osoby umožňuje podobne, ako aj overenie DIČ, register. DIČ majú pridelené aj občianske združenia, nadácie či neziskové organizácie.

Čo nám prezradí DIČ?

DIČ je 10-miestne číslo. Podľa samotného DIČ už na doklade vieme identifikovať, či ide o fyzickú osobu alebo firmu. DIČ začína jednotkou, ak je pridelené fyzickej osobe, rovnako tak živnostníkovi. Ak sa na dokladoch stretneme s DIČ začínajúcom dvojkou, je toto číslo pridelené právnickej osobe, napríklad eseročke. Ide o zaujímavú informáciu, ktorá sa môže hodiť pri ďalšej komunikácii so subjektom. Vyhľadať DIČ však nemusí byť vždy otázkou pár minút, najmä ak ide o súrne zistenie subjektov, ktoré nepôsobia ako verejné podnikateľské subjekty. Každé DIČ je jedinečné a  slúži na jednoznačnú identifikáciu podnikateľa pred správcom dane. Uvádza sa na všetkých daňových dokladoch.

Overenie DIČ nie je jednoduché

Ako zistiť DIČ živnostníka alebo iného subjektu? Najjednoduchšie overenie DIČ môžete vykonať, ak má subjekt pridelené IČO, a to priamo prostredníctvom Registra účtovných závierok, kde je možné zistiť DIČ podľa IČO, alebo názvu spoločnosti. Problém nastáva, ak subjekt DIČ má, ale nemá IČO, alebo ide o fyzickú osobu. V prípade fyzickej osoby, ktorá nemá pridelené ani DIČ, ho nahrádza jeho rodné číslo. Tu však pri overovaní narážame na problém s ochranou osobných údajov a overovanie rodných čísel neexistuje.

To, ako môžem zistiť DIČ živnostníka, firmy, fyzickej osoby alebo svoje DIČ, je teda jasné v prípade, ako viete jeho identifikačné číslo a vtedy stačí preskúmať register, alebo osloviť daňový úrad. Vyhľadávanie DIČ u fyzickej osoby – neživnostníka je podľa mena zložitejšie.

Ak potrebujete overiť DIČ fyzickej osoby bez IČO, je možné obrátiť sa s touto požiadavkou na miestne príslušného správcu dane. Ten v zmysle zákona takéto overenie poskytne a na žiadosť daňového subjektu správca dane oznámi, či je iný daňový subjekt je registrovaný, prípadne mu potvrdí, či registračné číslo, ktoré daňový subjekt uviedol, bolo inej právnickej alebo fyzickej osobe pridelené DIČ.

V podstate možno povedať, že žiadna oficiálna služba na overenie DIČ, ani pre vyhľadanie DIČ firiem či podnikateľov a hlavne súkromných osôb v jednotnej databáze neexistuje. Na trhu sú síce dostupné služby súkromných spoločností, kde si môžete vyhľadať alebo overiť DIČ, no pri nich neexistuje 100% záruka správnosti a aktuálnosti údajov. DIČ firmy, fyzickej osoby či živnostníka sa nedá nájsť cez ľubovoľný zoznam a nájsť DIČ nemusí byť teda tak ľahké.

Overenie IČ DPH je dôležitejšie

Overovanie DIČ je často len kozmetickou záležitosťou, nakoľko samotný poberateľ prímov má pod hrozbou pokuty povinnosť registrovať sa na daňovom úrade a používať DIČ správne a korektne svojich účtovných dokladoch. Zároveň platí, že DIČ používa len neplatca DPH. Ak je však podnikateľ platcom DPH, neuvádza na vystavených dokladoch DIČ, ale uvádza registračné číslo pre DPH, teda IČ DPH. To je už pre subjekt závažnejšia informácia a pokiaľ chce dodávať tovar alebo služby do iného členského štátu EÚ za cenu bez DPH, mal by sa uistiť, že osoba, ktorej chcete tovar alebo služby dodávať, je registrovaná k DPH v inej členskej krajine.

IČ DPH je možné overiť si priamo na internete, v registri platiteľov DPH v SR alebo v inej členskej krajine EÚ. Najspoľahlivejšie overenie IČ DPH je možné vykonať dvoma spôsobmi:

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Ako zistím svoje DIČ?
  • Žiadosť o DIČ a IČ DPH
  • Zmeny v registračnej a oznamovacej povinnosti od 1. 1. 2021
  • Ľahšie overenie DIČ od roku 2021
  • Pozor na IČ DPH neplatičov

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

DIČIČ DPHIČOknowhowoverovanie DIČoverovanie IČ DPHoverovanie IČOPrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prevádzka

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X