Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo znamenajú skratky IČO, DIČ a IČ DPH?

IČO
IČO Fotobanka Pixmac
19. júna 2023 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

So skratkami IČO, DIČ, IČ DPH prichádzame do kontaktu na dennej báze v ososbnom aj profesionálnom živote. V aktuálnom článku si priblížime, čo presne tieto skratky znamenajú a povieme aj si aj to, aký je rozdiel medzi DIČ a IČ DPH.

Čo znamená IČO?

Skratka IČO znamená Identifikačné číslo organizácie a je to jedinečné 8 miestne neutrálne číslo. Identifikačné číslo sa používa na jednoznačnú identifikáciu toho, komu je v registri právnických osôb pridelené a má evidenčný význam. Spôsob jeho tvorby určuje Štatistický úrad SR.

Identifikačné číslo sa prideľuje:
  • každej právnickej a fyzickej osobe – podnikateľom aj orgánom verejnej moci,
  • každému odštepnému závodu, podniku zahraničnej osoby a organizačnej zložke podniku zahraničnej osoby,
  • každej zapísanej organizačnej zložke.
Spôsob tvorby IČO určuje Štatistický úrad SR. Prvých 7 číslic je poradovým číslom, posledná ôsma číslica má charakter kontrolného kľúča. Tento údaj ostáva nemenný počas celej doby právnej existencie právnickej a fyzickej osoby vedenej v registri organizácií. To znamená, že každej právnickej osobe a každému podnikateľovi sa prideľuje len jedno identifikačné číslo a toto číslo ho sprevádza až do prípadného zániku subjektu. Pridelené identifikačné číslo sa nesmie prideliť inej právnickej osobe alebo inému podnikateľovi, a to ani v prípade zániku právnickej osoby alebo podnikateľa, ktorému bolo pridelené.

Kto prideľuje IČO?

IČO prideľuje Štatistický úrad SR. Identifikačné číslo oznámi Štatistický úrad SR v elektronickej podobe bezodkladne po doručení žiadosti povinnej osobe, ktorá o jeho pridelenie požiadala, a ak taká osoba nie je, tomu, komu bolo pridelené. Rozhodnutie o pridelení identifikačného čísla sa nevyhotovuje. Identifikačné číslo oznamuje právnickej osobe alebo podnikateľovi povinná osoba, ktorá o jeho pridelenie predtým požiadala štatistický úrad. Oznamovaciu povinnosť majú teda povinné osoby, ktorými sú orgány verejnej moci, ktoré podľa platných právnych predpisov vedú evidenciu subjektov povinne zapisovaných do registra právnických osôb, respektíve vedú konanie vo veci ich registrácie alebo vydania oprávnenia na podnikanie. Podnikateľ tak neprichádza priamo do kontaktu so Štatistickým úradom SR a všetko za neho vybaví napríklad Živnostenský úrad SR (Jednotné kontaktné miesto) alebo iný príslušný orgán.

Kde nájdete IČO organizácie?

IČO fyzických a právnických osôb podnikajúcich sa základe živnostenského oprávnenia preveríte prostredníctvom webovej stránky Živnostenského registra SR. Identifikačné čísla obchodných spoločností, družstiev, zahraničných osôb a niektorých iných právnických osôb, o ktorých to ustanovuje osobitný zákon, napríklad štátnych podnikov sú k dispozícii na internetovej stránke Obchodného registra SR.

Čo znamená DIČ?

DIČ znamená daňové identifikačné číslo. Je to jedinečné 10-miestne číslo. V súlade s ustanovením § 67 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok), DIČ prideľuje daňovému subjektu správca dane pri registrácii na dani z príjmov, spotrebných daniach, miestnych daniach a podobne. Správca dane pridelí daňovému subjektu daňové identifikačné číslo do 30 dní od podania žiadosti. Toto číslo je daňový subjekt následne povinný uvádzať pri každom styku so správcom dane. Každý podnikateľ má pridelené jedinečné číslo, ktoré slúži na jednoznačnú identifikáciu podnikateľa pred správcom dane. DIČ sa uvádza na všetkých daňových dokladoch. Zoznam DIČ nie je verejný.

Ako zistiť DIČ živnostníka alebo iného subjektu? Najjednoduchšie overenie DIČ môžete vykonať prostredníctvom IČO a to priamo prostredníctvom Registra účtovných závierok, kde je možné zistiť DIČ podľa IČO.

Čo znamená IČ DPH?

Identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty (IČ DPH) prideľuje správca dane osobám registrovaným pre daň z pridanej hodnoty. IČ DPH číslo majú teda pridelené len platitelia DPH. IČ DPH je zhodné s daňovým identifikačným číslom, obsahuje však naviac prefix „SK“ pre Slovensko.

Kde môžete zistiť IČ DPH?

Ak chcete dodávať tovar alebo služby do iného členského štátu EÚ za cenu bez DPH, mali by ste sa uistiť, že osoba, ktorej chcete tovar alebo služby dodávať, je registrovaná k DPH v inej členskej krajine.

Na overenie slúži elektronický systém VIES, ktorý umožňuje prenos informácii týkajúcich sa registrácie k DPH v rámci Európskej únie (tzv. overovanie platnosti DIČ k DPH). Platné DIČ pre účely DPH (IČ DPH) musí byť uvádzané na faktúre a tiež v súhrnnom hlásení.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

DIČIČ DPHIČOknow-howPrémiový obsahrok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X