Čo znamenajú skratky IČO, DIČ, IČ DPH?

So skratkami IČO, DIČ, IČ DPH sa stretávame denne. Ich význam je nám zrejmý, preto sa nad nimi vôbec nepozastavíme. Občas nás však vedia poriadne potrápiť. Najmä v situácii, keď narýchlo potrebujeme zistiť niektorý z vyššie uvedených údajov konkrétnej organizácie a informácie na webe nie a nie nájsť. Čo je DIČ, čo je to IČO, čo je IČ DPH? Aký je rozdiel medzi DIČ a IČ DPH? O tom, čo tieto pojmy znamenajú a kde ich hľadať, si povieme v nasledujúcom článku.
Čo znamená IČO?
Skratka IČO znamená Identifikačné číslo organizácie a je to jedinečné 8 miestne neutrálne číslo. Identifikačné číslo sa používa na jednoznačnú identifikáciu toho, komu je v registri právnických osôb pridelené, a má evidenčný význam. Spôsob jeho tvorby určuje štatistický úrad.
- každej právnickej osobe, každej fyzickej osobe – podnikateľovi a každému orgánu verejnej moci,
- každému odštepnému závodu, každému podniku zahraničnej osoby a každej organizačnej zložke podniku zahraničnej osoby,
- každej zapísanej organizačnej zložke.
Kto prideľuje IČO?
IČO prideľuje štatistický úrad. Identifikačné číslo oznámi štatistický úrad v elektronickej podobe bezodkladne po doručení žiadosti povinnej osobe, ktorá o jeho pridelenie požiadala, a ak taká osoba nie je, tomu, komu bolo pridelené. Rozhodnutie o pridelení identifikačného čísla sa nevyhotovuje. Identifikačné číslo oznamuje právnickej osobe alebo podnikateľovi povinná osoba, ktorá o jeho pridelenie predtým požiadala štatistický úrad. Oznamovaciu povinnosť majú teda povinné osoby, ktorými sú orgány verejnej moci, ktoré podľa platných právnych predpisov vedú evidenciu subjektov povinne zapisovaných do registra právnických osôb, resp. vedú konanie vo veci ich registrácie alebo vydania oprávnenia na podnikanie. Podnikateľ teda neprichádza do styku priamo so Štatistickým úradom a všetko za neho vybaví živnostenský úrad (jednotné kontaktné miesto).
Kde nájdete IČO organizácie?
IČO fyzických a právnických osôb podnikajúcich sa základe živnostenského oprávnenia preveríte prostredníctvom webovej stránky Živnostenského registra SR. Identifikačné čísla obchodných spoločností, družstiev, zahraničných osôb a niektorých iných právnických osôb, o ktorých to ustanovuje osobitný zákon, napríklad štátnych podnikov sú k dispozícii na internetovej stránke Obchodného registra SR.
Čo znamená DIČ?
DIČ znamená daňové identifikačné číslo. Je to jedinečné 10-miestne číslo. V súlade s ustanovením § 67 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) DIČ prideľuje daňovému subjektu správca dane pri registrácii na dani z príjmov, spotrebných daniach, miestnych daniach a podobne. Správca dane pridelí daňovému subjektu daňové identifikačné číslo do 30 dní od podania žiadosti. Toto číslo je daňový subjekt povinný uvádzať pri styku so správcom dane. Každý podnikateľ má pridelené jedinečné číslo, ktoré slúži na jednoznačnú identifikáciu podnikateľa pred správcom dane. DIČ sa uvádza na všetkých daňových dokladoch. Zoznam DIČ nie je verejný.
Ako zistiť DIČ živnostníka alebo iného subjektu? Najjednoduchšie overenie DIČ môžete vykonať prostredníctvom IČO a to priamo prostredníctvom Registra účtovných závierok, kde je možné zistiť DIČ podľa IČO.
Čo znamená IČ DPH?
Identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty (IČ DPH) prideľuje správca dane osobám registrovaným pre daň z pridanej hodnoty. IČ DPH číslo majú teda pridelené len platitelia DPH. IČ DPH je zhodné s daňovým identifikačným číslom, obsahuje však naviac prefix „SK“ pre Slovensko.
Kde môžete zistiť IČ DPH?
Ak chcete dodávať tovar alebo služby do iného členského štátu EÚ za cenu bez DPH, mali by ste sa uistiť, že osoba, ktorej chcete tovar alebo služby dodávať, je registrovaná k DPH v inej členskej krajine.
Na overenie slúži elektronický systém VIES, ktorý umožňuje prenos informácii týkajúcich sa registrácie k DPH v rámci Európskej únie (tzv. overovanie platnosti DIČ k DPH). Platné DIČ pre účely DPH (IČ DPH) musí byť uvádzané na faktúre a tiež v súhrnnom hlásení.