Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako financovať podnikanie cez vlastné zdroje financovania v roku 2024?

vlastné zdroje financovania
vlastné zdroje financovania Foto. Thinkstock
22. apríla 2024 Img_2614.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Financovanie firmy môže byť zabezpečené cez vlastné a cudzie zdroje financovania, inak nazývané aj ako interné a externé zdroje financovania podniku. Čo sa týka vlastných zdrojov, tie sú využiteľné až vtedy, keď sa vygenerujú, čiže až v priebehu hospodárenia a činnosti projektu, kým niektoré externé a cudzie zdroje možno využiť už aj na začiatku, keď sa podnikanie rozbieha.

Financovanie podniku alebo firmy je v podstate pokrývanie finančných a kapitálových potrieb, pričom podľa toho, odkiaľ sú zdroje získané na pokrytie týchto potrieb sa rozdeľuje financovanie na interné a externé. Vlastné, čiže interné zdroje financovania podniku, sa získavajú z finančnej a hospodárskej činnosti firmy a najčastejšie ide o financovanie zo zisku alebo z odpisov, hoci existujú aj ostatné interné zdroje financovania, tieto sa však používajú sa len v menšej miere.

Vlastné zdroje a ich rozdelenie

Niektoré zdroje sú použiteľné aj na úvod podnikania, ale väčšina je z povahy veci a pôvodu využiteľná až po určitom čase, po ktorom sa nahromadia v týchto zdrojoch dostatočné objemy prostriedkov. Aj preto častokrát začínajúca firma alebo podnikateľ využíva externé zdroje financovania, najmä rôzne úvery alebo krátkodobé či dlhodobé záväzky, ktoré umožňujú prvotné obdobie fungovať firme „na dlh“. My sa v tomto článku zameriame na to, aké možnosti majú podnikatelia pri vlastných zdrojoch financovania.

  1. Základné imanie – ide o finančné prostriedky tvorené vkladmi vlastníkov alebo akciami a ide o pevnú časť, ktorá je založená už pri založení obchodnej spoločnosti. Základné imanie spoločnosti sa však používa len vtedy, ak nie sú k dispozícii iné formy úhrady zdrojov.
  2. Fondy zo zisku – tieto fondy má k dispozícii každá obchodná spoločnosť, pričom niektoré z nich musia vzniknúť priamo zo zákona, ako napríklad rezervný fond a iné môžu vzniknúť aj dobrovoľne, pričom prostriedky v nich sa hromadia po dlhšiu dobu.
  3. Kapitálové fondy – zdroje z kapitálových fondov väčšinou pochádzajú z vkladov spoločníkov, ktorými sa nezvyšuje základné imanie alebo z darov či dotácií.
  4. Nerozdelený zisk – na vlastné financovanie spoločnosti možno použiť aj nerozdelený zisk pochádzajúci z hospodárskych výsledkov minulého obdobia alebo z hospodárskeho výsledku bežného účtovného a aktuálneho obdobia.

Financovanie zo zisku

Zisk je z hľadiska podniku kľúčovým faktorom a zároveň ukazovateľom úspešnosti, pričom najčastejšie slúži na vlastné financovanie, tzv. samofinancovanie firmy. Kým väčšie firmy majú z kvantitatívneho hľadiska k dispozícii väčší objem týchto prostriedkov, pri menších organizáciách možno počítať len s obmedzenými zdrojmi a aj z toho dôvodu využívajú vo väčšej miere samofinancovanie ziskom najmä stredné a veľké podniky, ktoré takto môžu znásobiť svoj úvodný kapitál.

Okrem toho rozsah možností financovania firmy zo zisku závisí nielen od toho, aká veľká je firma, ale aj od toho, aké je podnikové zdanenie a ako sa jej zisk používa. Na samofinancovanie možno použiť len zisk, ktorý je už zdanený a zároveň len taký, ktorý zostal firme po použití pre individuálne potreby vlastníka, čiže po vyplatení dividend vlastníkovi alebo jej akcionárom. Až po vyplatení disponibilného zisku tak možno zvyšok týchto zdrojov využiť pre interné financovanie firmy.

Zisk sa po zdanení rozdeľuje sa vo firme nasledovne:

  • Najprv sa pridelí fondom, najmä zákonným fondom, ale aj sociálnym a ostatným fondom.
  • Následne sa vyplatia dividendy, tantiémy alebo iné individuálne potreby majiteľov.
  • Nerozdelený zisk sa použije na ďalší rozvoj podniku.

Výhodou samofinancovania cez zisk spoločnosti je najmä skutočnosť, že nie je nutné, aby spoločníci či majitelia vkladali ďalšie finančné prostriedky do podniku a nie je potrebné ani rozširovať kapitálovú základňu firmy. Okrem toho vzniká aj menšia závislosť od zapojenia cudzieho kapitálu, a to vedie aj k zníženiu nákladov, ktoré sú potrebné na získanie a viazanie zdrojov financovania firmy pre jej ďalší rast a rozvoj. Rozdiel medzi výnosmi a nákladmi je v tomto prípade tiež ľahšie identifikovateľný.

Financovanie z odpisov

Okrem zisku je možné pri chápaní širších súvislostí interných zdrojov považovať za vlastné financovanie firmy aj financovanie cez odpisy. Odpisy sú v podstate peňažným vyjadrením opotrebovaného dlhodobého majetku, pričom ich presne definuje zákon č. 595/2003 Z.z., ktorý hovorí:

„Odpisovaním sa na účely zákona rozumie postupné zahrňovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný, alebo evidovaný a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.“

Odpisy sú teda peňažné vyjadrenie opotrebovania tak hmotného, ako aj nehmotného majetku v priebehu obdobia, počas ktorého sa postupne zúčtovávajú do nákladov. V praxi to funguje tak, že sa znižuje hodnota tohto majetku, čo zabezpečuje zdroje – ide totiž o súčasť výrobných nákladov a tak sa prostredníctvom predaja služieb alebo produktov stávajú odpisy súčasťou finančného majetku firmy. Odpisovanie majetku sa riadi osobitnou legislatívou a výhodou je, že odpisy ako také nie sú účelovo viazané a teda sa môžu používať ľubovoľne.

Financovanie z rezerv

Zákon pri obchodných spoločnostiach a firmách pamätá aj na rôzne fondy zo zisku, ktoré slúžia ako rezervy, napríklad zákonom povinný rezervný fond. V prípade dobrovoľných fondov je len na firme samotnej, aké fondy a koľko si ich vytvorí, pričom v tomto prípade je možné využiť zdroje z týchto rezerv ako interné prostriedky pre vlastné financovanie. Použitie takýchto fondov je možné podľa vlastných pravidiel a tie si firma nastaví sama bez cudzieho zásahu.

Použitie zdrojov napríklad zo zákonom určeného rezervného fondu však riadi legislatíva, konkrétne zákon číslo 513/1991 Z. z. a ten určuje, že:

  • Použitie je možné len v rozsahu, v ktorom sa vytvára.
  • Použitie je možné iba na krytie strát.
  • Podiel na zisku je možné určiť až po doplnení rezervného fondu podľa zákona.

Ak zákon neustanovuje povinnosť vytvoriť rezervný fond už pri vzniku spoločnosti, vytvára rezervný fond povinne spoločnosť s ručením obmedzeným a akciová spoločnosť zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke. Rezervný fond však možno vytvoriť už pri vzniku spoločnosti alebo pri zvyšovaní základného imania príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov alebo nad menovitú hodnotu akcií.

Financovanie z vlastných zdrojov vo forme rezerv je tak možné iba v určitých prípadoch a aj preto sa najčastejšie používa prvá spomínaná možnosť, a to zisk.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

financovanieknowhowrok 2024vlastné zdroje financovania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X