Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo je dozorná rada v s.r.o a pre koho je výhodné ju zriadiť?

dozorná rada
dozorná rada Foto: Getty images
11. mája 2023 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Dozorná rada je kontrolný orgán v spoločnosti s ručením obmedzeným s právomocou dozorného orgánu. Dozorná rada je fakultatívny (nepovinný) orgán, ktorý sa zriaďuje len vtedy, ak tak určuje spoločenská zmluva. Hlavným cieľom tohto orgánu je dozerať na činnosť konateľov v s.r.o. V článku sa tiež dočítate, aké sú úlohy dozornej rady, kedy je pre spoločnosť výhodné zriadiť tento orgán a aké zákonné podmienky pritom treba dodržať.

Právny rámec pre vznik dozornej rady

Podmienky vzniku a pôsobnosti dozornej rady v spoločnosti s ručením obmedzeným upravuje zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „obchodný zákonník“) v ustanoveniach § 137 a nasledujúcich. Hneď v úvode však možno spomenúť, že zákon nedáva dozornej rade žiadne osobitné oprávnenia, prostredníctvom ktorých by mohla pôsobiť na konateľov, aby odstránili zistené nedostatky. Týmto sa dozorná rada významným spôsobom odlišuje od typických kontrolných orgánov.

Súčasná platná a účinná legislatívna je nastavená tak, že v spoločnosti s ručením obmedzeným môže vykonávať kontrolnú činnosť každý zo spoločníkov, v rámci ktorej sú oprávnení nazerať do všetkých dokladov spoločnosti a požadovať od konateľov akékoľvek informácie o záležitostiach spoločnosti.

Pre koho je výhodné zriadenie dozornej rady

V súvislosti s vyššie uvedeným sa vynára otázka, že pre koho je výhodné zriadenie dozornej rady v spoločnosti s ručením obmedzeným? Z praxe možno povedať, že sú to najmä prípady, kedy sami spoločníci z rôznych dôvodov nie sú sami schopní plne obsiahnuť a zabezpečiť kontrolu činnosti spoločnosti. Ako sme vyššie uviedli, zákon nezakotvuje žiadne regresívne opatrenia, ktoré by bolo možné uložiť konateľom, keď dozorná rada zistí nedostatky v činnosti spoločnosti alebo jej konateľov.

Jedinou výnimkou v tejto oblasti je ustanovenie § 131 ods. 1, v zmysle ktorého môže každý člen dozornej rady požiadať do 3 mesiacov súd o určenie neplatnosti uznesenia valného zhromaždenia, ak je toto v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami spoločnosti.

TIP:

Zriadenie dozornej rady musí byť zakotvené v spoločenskej zmluve. S ohľadom na pomerne stručnú zákonnú úpravu tak možno odporučiť, aby spoločníci venovali náležitú pozornosť otázkam spôsobu rozhodovania dozornej rady a uznášaniaschopnosti, ako aj postupu pri prijímaní rozhodnutí vrátame rozhodnuté prijímaných per rollam. Tieto procesy pritom možno upraviť aj inak, ako je uvedené v § 66 ods. 4 obchodného zákonníka.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Vytvorenie tzv. „silnej dozornej rady“
  • Aké okruh otázok by mohol upravovať rokovací poriadok?
  • Zriadenie a pôsobnosť dozornej rady v s.r.o.
  • Vznik a zánik funkcie člena dozornej rady

Vytvorenie tzv. „silnej dozornej rady“

Zákonom ustanovenú pôsobnosť dozornej rady možno v praxi v spoločenskej zmluve podstatným spôsobom rozšíriť a zriadiť tak tzv. „silnú dozornú radu“, ktorá bude disponovať rozsiahlymi kontrolnými kompetenciami a prikazovacím právom voči konateľom a ich obchodnému vedeniu spoločnosti.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dozorná radaPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X