Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké ochranné pracovné prostriedky musia zamestnanci používať v roku 2023?

ochranné pracovné prostriedky
ochranné pracovné prostriedky Foto: Getty Images
1. júna 2023 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Medzi základné povinnosti zamestnávateľa v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) patrí aj prijímanie a realizácia opatrení na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zamestnancov. Jedným z takýchto opatrení je aj poskytovanie osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP). V nasledujúcom článku si predstavíme samotný pojem osobný ochranný pracovný prostriedok a spolu s tým si priblížime aj ďalšie súvisiace právne inštitúty.

Povinnosť zamestnávateľa poskytovať svojim zamestnancom osobné ochranné pracovné prostriedky je zakotvená v ustanovení § 6 ods. 2 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o BOZP“), pričom bližšie vymedzenie tohto pojmu a súvisiacich právnych inštitútov obsahuje nariadenie vlády č. 395/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov (ďalej len ako „nariadenie vlády o poskytovaní OOPP“).

Celá táto oblasť prešla výraznejšou zmenou koncom roku 2021, kedy vláda SR schválila novelu nariadenia o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov platnú od 20. 11. 2021, čo sa napokon prejavilo aj v zmene viacerých ustanovení nariadenia vlády o poskytovaní OOPP a jeho prílohách.

Nové znenie prílohy č. 1 transponovalo Prílohu II k smernici komisie (EÚ) 2019/1832 z 24. októbra 2019, ktorou sa stanovil rozšírený orientačný zoznam typov osobných ochranných pracovných prostriedkov. V novom znení prílohy č. 1 ostali zachované tie ustanovenia o osobných ochranných pracovných prostriedkoch, ktoré nie sú uvedené v smernici a z dôvodu precizácie a modernizácie niektorých zastaraných pojmov boli v nariadení vlády niektoré názvy osobných ochranných pracovných prostriedkov zmenené, respektíve boli z nariadenia vlády úplne vypustené. Vypustený bol napríklad bod 10.3 gumený koberec, ktorý nie je osobným ochranným pracovným prostriedkom. Nové znenie prílohy č. 1 bolo zároveň doplnené o osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré sú zoradené spôsobom berúcim ohľad aj na nové druhy identifikovaných nebezpečenstiev.

Novým znením prílohy č. 3 sa transponovala Príloha III k smernici komisie (EÚ) 2019/1832 z 24. októbra 2019, ktorou sa stanovil rozšírený orientačný zoznam činností a oblastí činností, ktoré si môžu vyžadovať poskytovanie osobných ochranných pracovných prostriedkov. V prílohe č. 3 sa priraďujú typy osobných ochranných pracovných prostriedkov k jednotlivým nebezpečenstvám, pred ktorými majú chrániť život a zdravie zamestnancov. Zamestnávatelia z rôznych sektorov a odvetví tak môžu lepšie identifikovať a poskytovať osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré zodpovedajú konkrétnym činnostiam a konkrétnym typom nebezpečenstiev, ktorým sú zamestnanci podľa hodnotenia rizika vystavení pri plnení pracovných úloh.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Čo sú osobné ochranné pracovné prostriedky?
  • Poskytovanie osobných ochranných pracovných prostriedkov
  • Požiadavky na osobné ochranné pracovné prostriedky
  • Zoznam osobných ochranných pracovných prostriedkov

Čo sú osobné ochranné pracovné prostriedky?

Osobným ochranným pracovným prostriedkom je v zmysle vyššie uvedeného nariadenia vlády každý prostriedok, ktorý zamestnanec pri práci nosí, drží alebo inak používa vrátane jeho doplnkov a príslušenstva, ak je určený na ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnanca. Zoznam osobných ochranných pracovných prostriedkov je uvedený v prílohe č. 1 a zoznam nebezpečenstiev je uvedený v prílohe č. 2. Osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami alebo nebezpečenstvami však môžu byť aj iné osobné ochranné pracovné prostriedky a nebezpečenstvá, ako sú uvedené v prílohách č. 1 a 2, ak ich určil zamestnávateľ podľa § 4 a sú v súlade s týmto nariadením vlády.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

BOZPochranné prostriedkyPrémiový obsahrok 2023spravodajstvo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X