- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Bezpečnostný manažment
- Aké ochranné pracovné prostriedky musia zamestnanci používať v roku 2024?
Aké ochranné pracovné prostriedky musia zamestnanci používať v roku 2024?
Medzi základné povinnosti zamestnávateľa v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) patrí aj prijímanie a realizácia opatrení na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zamestnancov. Jedným z takýchto opatrení je aj poskytovanie osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP). V nasledujúcom článku si predstavíme samotný pojem osobný ochranný pracovný prostriedok a spolu s tým si priblížime aj ďalšie súvisiace právne inštitúty.
Povinnosť zamestnávateľa poskytovať svojim zamestnancom osobné ochranné pracovné prostriedky je zakotvená v ustanovení § 6 ods. 2 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o BOZP“), pričom bližšie vymedzenie tohto pojmu a súvisiacich právnych inštitútov obsahuje nariadenie vlády č. 395/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov (ďalej len ako „nariadenie vlády o poskytovaní OOPP“).
Celá táto oblasť prešla výraznejšou zmenou koncom roku 2021, kedy vláda SR schválila novelu nariadenia o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov platnú od 20. 11. 2021, čo sa napokon prejavilo aj v zmene viacerých ustanovení nariadenia vlády o poskytovaní OOPP a jeho prílohách.
Nové znenie prílohy č. 1 transponovalo Prílohu II k smernici komisie (EÚ) 2019/1832 z 24. októbra 2019, ktorou sa stanovil rozšírený orientačný zoznam typov osobných ochranných pracovných prostriedkov. V novom znení prílohy č. 1 ostali zachované tie ustanovenia o osobných ochranných pracovných prostriedkoch, ktoré nie sú uvedené v smernici a z dôvodu precizácie a modernizácie niektorých zastaraných pojmov boli v nariadení vlády niektoré názvy osobných ochranných pracovných prostriedkov zmenené, respektíve boli z nariadenia vlády úplne vypustené. Vypustený bol napríklad bod 10.3 – gumený koberec, ktorý nie je osobným ochranným pracovným prostriedkom. Nové znenie prílohy č. 1 bolo zároveň doplnené o osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré sú zoradené spôsobom berúcim ohľad aj na nové druhy identifikovaných nebezpečenstiev.
Novým znením prílohy č. 3 sa transponovala Príloha III k smernici komisie (EÚ) 2019/1832 z 24. októbra 2019, ktorou sa stanovil rozšírený orientačný zoznam činností a oblastí činností, ktoré si môžu vyžadovať poskytovanie osobných ochranných pracovných prostriedkov. V prílohe č. 3 sa priraďujú typy osobných ochranných pracovných prostriedkov k jednotlivým nebezpečenstvám, pred ktorými majú chrániť život a zdravie zamestnancov. Zamestnávatelia z rôznych sektorov a odvetví tak môžu lepšie identifikovať a poskytovať osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré zodpovedajú konkrétnym činnostiam a konkrétnym typom nebezpečenstiev, ktorým sú zamestnanci podľa hodnotenia rizika vystavení pri plnení pracovných úloh.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Čo sú osobné ochranné pracovné prostriedky?
- Poskytovanie osobných ochranných pracovných prostriedkov
- Požiadavky na osobné ochranné pracovné prostriedky
- Zoznam osobných ochranných pracovných prostriedkov
Čo sú osobné ochranné pracovné prostriedky?
Osobným ochranným pracovným prostriedkom je v zmysle vyššie uvedeného nariadenia vlády každý prostriedok, ktorý zamestnanec pri práci nosí, drží alebo inak používa vrátane jeho doplnkov a príslušenstva, ak je určený na ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnanca. Zoznam osobných ochranných pracovných prostriedkov je uvedený v prílohe č. 1 a zoznam nebezpečenstiev je uvedený v prílohe č. 2. Osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami alebo nebezpečenstvami však môžu byť aj iné osobné ochranné pracovné prostriedky a nebezpečenstvá, ako sú uvedené v prílohách č. 1 a 2, ak ich určil zamestnávateľ podľa § 4 a sú v súlade s týmto nariadením vlády.
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.