Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Okamžité skončenie pracovného pomeru v roku 2023 – vzor okamžitého skončenia pracovného pomeru zamestnávateľom

Okamžité skončenie pracovného pomeru
Okamžité skončenie pracovného pomeru Foto: Getty Images
21. júla 2023 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Kto môže okamžite skončiť pracovný pomer a aké sú zákonné požiadavky pre túto formu ukončenia pracovného pomeru? V článku si predstavíme okruh osôb oprávnených na okamžité skončenie pracovného pomeru a legislatívne dôvody, na základe ktorých možno postupovať týmto spôsobom. Právna sila a následky vznikajúce pri tejto forme ukončenia pracovnoprávneho vzťahu naznačujú, že okamžité skončenie pracovného pomeru patrí medzi nástroje, ktoré nemožno aplikovať na akúkoľvek situáciu. Pri okamžitom skončení pracovného pomeru by sa tak v praxi vždy malo uplatňovať interpretačné pravidlo ultima ratio, ktoré reprezentuje možnosť posledného riešenia.

Ak sa zmluvné strany pracovnoprávneho vzťahu dokážu dohodnúť aj na inom a menej radikálnom riešení, je to pre obe z nich väčšinou prínosné. S ohľadom na rozmanitosť právnych vzťahov však môžu nastať aj situácie, kedy je okamžité skončenie pracovného pomeru jedinou vhodnou alternatívou. Aj v takomto prípade je však vždy potrebné postupovať v súlade so zákonom, ktorý podmieňuje okamžité ukončenie pracovného pomeru splnením legislatívne ustanovených dôvodov. Tieto sa líšia v závislosti od toho, či chce okamžite skončiť pracovný pomer zamestnávateľ alebo zamestnanec. V prílohe nájdete aj jednoduchý vzor okamžitého ukončenia pracovného pomeru na strane zamestnávateľa.

Okamžité skončenie pracovného pomeru je jednostranným právnym úkonom smerujúcim ku skončeniu pracovného pomeru. Dochádza k nemu okamihom doručenia písomného vyhotovenia okamžitého pracovného pomeru druhému účastníkovi príslušného pracovnoprávneho vzťahu.

Kto môže okamžite ukončiť pracovný pomer?

Na okamžité ukončenie pracovného pomeru je oprávnený zamestnávateľ aj zamestnanec. Okamžité skončenie pracovného pomeru predstavuje vážny zásah do právneho postavenia oboch účastníkov pracovnoprávneho vzťahu a preto je možné pristúpiť k tejto forme ukončenia pracovnoprávneho vzťahu na oboch stranách zmluvného vzťahu len z taxatívne ustanovených zákonných dôvodov.

Keď vezmeme do úvahy závažnosť okamžitého ukončenia pracovného pomeru pre ktorúkoľvek zo zmluvných strán pracovnoprávneho vzťahu, v praxi by sa mal uplatňovať skutočne len vo výnimočných prípadoch. Vhodným načasovaním a otvorenou komunikáciou často dokážeme efektívne predchádzať vyhroteným situáciám aj vzniku škôd, ktoré sa môžu objaviť v prípade, kedy jedna zo zmluvných strán takýmto vážnym spôsobom zasiahne do života druhej strany.

TIP:

Na strane zamestnávateľa by k okamžitému skončeniu pracovného pomeru malo dochádzať len v prípadoch, kedy už nie je viac spravodlivé požadovať od zamestnávateľa, aby zamestnával zamestnanca ešte aj počas výpovednej doby.

V prémiovej časti obsahu nájdete

  • Okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa
  • Okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca
  • Formálne predpoklady okamžitého skončenia pracovného pomeru
  • Vzor okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howOkamžité skončenie pracovného pomeruPrémiový obsahrok 2023skončenie pracovného pomeruvýpoveď

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X