Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké sú základné práva a povinnosti konateľa v s.r.o. v roku 2024?

konateľ
konateľ Foto: Thinkstocka
15. mája 2024 Img_2614.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Zákon ustanovuje pre spoločnosť s ručením obmedzeným povinnosť vytvárať dva orgány – valné zhromaždenie a konateľa. V praxi sa niekedy stáva, že osoba konateľa je zamieňaná s osobou spoločníka v obchodnej spoločnosti. Obe funkcie sú však samostatné, pričom zákon nevylučuje, aby tá istá fyzická osoba zároveň vykonávala pôsobnosť spoločníka aj konateľa spoločnosti. V článku si bližšie predstavíme inštitút konateľa, ako aj základné práva a povinnosti konateľa v spoločnosti s ručením obmedzeným.

Určujúcim znakom každej spoločnosti s ručením obmedzeným je vytváranie základného imania z povinných vkladov spoločníkov, čím je odôvodnený aj jej kapitálový charakter. V nadväznosti na túto skutočnosť spoločnosť vytvára orgány, prostredníctvom ktorých riadi a usmerňuje svoju podnikateľskú činnosť. Samotná spoločnosť s ručením obmedzeným je právnickou osobou a tak činnosti smerujúce navonok i dovnútra firmy môžu v jej mene vykonávať len fyzické osoby. Zákon preto ustanovuje, že štatutárnym orgánom spoločnosti s ručením obmedzeným je jeden alebo viacerí konatelia.

Konanie v mene spoločnosti

Niektorí podnikatelia si plne neuvedomujú skutočnosť, že konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným je jedným z najdôležitejších orgánov tejto spoločnosti. Je štatutárnym orgánom spoločnosti, čo so sebou prináša rôzne praktické povinnosti. Konateľ zastupuje firmu vo vzťahu k iným externým subjektom a inštitúciám (štátnym, súdnym, správnym a iným tretím osobám), čo znamená, že za spoločnosť koná smerom navonok. V rámci týchto činností napríklad uzatvára zmluvy s rôznymi osobami a inštitúciami, venuje sa rokovaniam o uzatváraní obchodných príležitostí a svojím podpisom následne tieto obchodné aktivity spečaťuje.

TIP:

Keby zmluvu s obchodným partnerom podpísal spoločník a nie konateľ, takáto zmluva by bola považovaná za neplatnú, lebo nie je podpísaná na to ustanoveným orgánom, ktorým je konateľ.

Zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej v texte len ako „obchodný zákonník“) ustanovuje, že konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť len fyzická osoba. Od 1. októbra 2020 zároveň platí nové pravidlo, ktoré ustanovuje, že konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť len fyzická osoba, ktorá nie je v čase vykonania zápisu do obchodného registra ako povinný vedená v registri poverení na vykonanie exekúcie. Štatutárny orgán spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť kolektívny alebo individuálny. Ak má spoločnosť viac ako jedného konateľa (kolektívny štatutárny orgán), je oprávnený konať v mene spoločnosti každý z nich samostatne. V  spoločenskej zmluve však možno ustanoviť aj iný druh konania za spoločnosť. Oprávnenia konať v mene spoločnosti sú prejavom externej pôsobnosti štatutárneho orgánu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Obmedzenie konateľského oprávnenia
  • Vznik funkcie konateľa
  • Zánik funkcie konateľa
  • Práva a povinnosti konateľov
  • Zodpovednosť za škodu
  • Zákaz konkurencie
  • Súbeh výkonu funkcie konateľa a iného pracovného pomeru

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howkonateľkonateľ s.r.o.podnikanie s.r.o.Prémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X