Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Konateľ v s.r.o. v roku 2020

konateľ
konateľ Foto: Thinkstocka
7. februára 2020 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Zákon ustanovuje pre spoločnosť s ručením obmedzeným povinnosť vytvárať dva orgány – valné zhromaždenie a konateľa. V praxi sa niekedy stáva, že osoba konateľa je zamieňaná s osobou spoločníka v obchodnej spoločnosti. Obe funkcie sú samostatné, nie je však zákonom vylúčené, aby fyzická osoba vykonávala pôsobnosť spoločníka aj konateľa spoločnosti. V článku si bližšie predstavíme inštitút konateľa, ako aj základné práva a povinnosti konateľa v spoločnosti s ručením obmedzeným.

Určujúcim znakom každej spoločnosti s ručením obmedzeným je vytváranie základného imania z povinných vkladov spoločníkov, čím je odôvodnený aj jej kapitálový charakter. V nadväznosti na túto skutočnosť spoločnosť vytvára orgány, prostredníctvom ktorých riadi a usmerňuje svoju podnikateľskú činnosť. Samotná spoločnosť s ručením obmedzeným je právnickou osobou a tak činnosti smerujúce navonok i dovnútra firmy môžu v jej mene vykonávať len fyzické osoby. Zákon preto ustanovuje, že štatutárnym orgánom spoločnosti je jeden alebo viacerí konatelia.

Konanie v mene spoločnosti

Niektorí podnikatelia si plne neuvedomujú skutočnosť, že konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným je jedným z najdôležitejších orgánov tejto spoločnosti. Je štatutárnym orgánom spoločnosti, čo so sebou v praxi prináša rôzne povinnosti. Konateľ zastupuje firmu vo vzťahu k iným externým subjektom a inštitúciám (štátnym, súdnym, správnym a iným tretím osobám), čo znamená, že za spoločnosť koná smerom navonok. V rámci týchto činností napríklad uzatvára zmluvy s uvedenými osobami a inštitúciami, venuje sa rokovaniu o uzatváraní obchodných činností a svojím podpisom následne tieto obchodné aktivity spečaťuje.

TIP:

Keby zmluvu s obchodným partnerom podpísal spoločník a nie konateľ, takáto zmluva by bola považovaná za neplatnú, lebo nie je podpísaná na to ustanoveným orgánom, ktorým je konateľ.

Zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej v texte aj ako „obchodný zákonník“) ustanovuje, že konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť len fyzická osoba. Od 1. 10. 2020 konateľom spoločnosti bude môcť byť len fyzická osoba, ktorá nie je v čase vykonania zápisu do obchodného registra ako povinný vedená v registri poverení na vykonanie exekúcie. Štatutárny orgán spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť kolektívny alebo individuálny. Ak má spoločnosť viac ako jedného konateľa (kolektívny štatutárny orgán), je oprávnený konať v mene spoločnosti každý z nich samostatne. V  spoločenskej zmluve však možno ustanoviť aj iný druh konania za spoločnosť. Oprávnenia konať v mene spoločnosti sú prejavom externej pôsobnosti štatutárneho orgánu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Obmedzenie konateľského oprávnenia
  • Vznik funkcie konateľa
  • Zánik funkcie konateľa
  • Práva a povinnosti konateľov
  • Zodpovednosť za škodu
  • Zákaz konkurencie
  • Súbeh výkonu funkcie konateľa a iného pracovného pomeru

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

konateľkonateľ s.r.o.podnikanie s.r.o.Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

22sep8:30Zákon o cestnej doprave a jeho nadväznosti na zákonné povinnosti dopravcu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X