Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako urobiť zmenu počas existencie s.r.o. v roku 2020?

zmeny s.r.o.
zmeny s.r.o. Foto: Thinkstock
25. februára 2020 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Podnikanie je dynamická činnosť, ktorú v praxi sprevádzajú rôzne zmeny. Tieto sa môžu týkať mnohých oblastí a niektoré z nich je nutné realizovať zákonom predpísaným spôsobom. Sú to napríklad zmeny v predmete podnikania, názve alebo sídle spoločnosti, ako aj rôzne zmeny v osobách pôsobiacich vo firemných orgánoch či majiteľoch.

V aktuálnom článku si priblížime najbežnejšie zmeny v spoločnostiach s ručením obmedzeným, ktoré si vyžadujú nasledovanie zákonom predpísaného postupu. V článku nájdete aj zoznam dokumentov, ktoré je potrebné vypracovať pri každej z príslušných zmien a upozornenie na nové zákonné povinnosti vyplývajúcich z posledných novelizácií právnych predpisov v tejto oblasti.

Zmena obchodného mena

Obchodné meno je dôležitou súčasťou podnikateľskej histórie každého podnikateľa.  Jeho tvorba tak predstavuje jeden prvých a veľmi dôležitých krokov pri založení spoločnosti. Obchodné meno firmy však možno zmeniť aj kedykoľvek v priebehu podnikania. Ak sa zmenia okolnosti, v rámci ktorých je vhodné prijať iný obchodný názov firmy, môže podnikateľ pristúpiť k tejto zmene kedykoľvek v priebehu existencie firmy. Pri výbere obchodného mena firmy je potrebné dodržiavať viacero zákonom ustanovených obmedzení, a to najmä s prihliadnutím na ustanovenia obsiahnuté v predpisoch na ochranu proti nekalej súťaži.

TIP:

Obchodné meno spoločnosti je podstatnou náležitosťou spoločenskej zmluvy a zakladateľskej listiny každej spoločnosti s ručením obmedzeným.

Samotnému výberu obchodného mena spoločnosti je potrebné venovať náležitú pozornosť. Zvolený názov bude podnikateľa sprevádzať celým jeho hospodárskym životom a bude ho individualizovať najmä vo vzťahoch k ostatným konkurenčným subjektom na trhu. Pomocou obchodného mena si podnikateľ buduje svoju povesť a reprezentuje sám seba smerom navonok spoločnosti. Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.

Obchodný názov je obligatórnou náležitosťou spoločenskej zmluvy a zakladateľskej listiny každej spoločnosti. V prípade akejkoľvek jeho zmeny preto zákon ukladá podnikateľom povinnosť aktualizovať všetky dokumenty, ktoré súvisia s prijatou zmenou. V praxi to znamená, že spoločníci alebo jediný spoločník spoločnosti je povinný prijať zmenu obchodného mena firmy v uznesení na valnom zhromaždení alebo v rozhodnutí jediného spoločníka a v nadväznosti na tento krok upraviť aj príslušné dokumenty. Zmenu obchodného mena je potrebné oznámiť Obchodnému registru Slovenskej republiky (ďalej aj ako „obchodný register“), ktorý ju zapíše po predložení všetkých zákonom predpísaných dokumentov.

Dokumenty potrebné k zápisu zmeny obchodného mena spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra:

  • zápisnica z valného zhromaždenia s úradne osvedčenými podpismi alebo rozhodnutie jediného spoločníka s úradne osvedčeným podpisom,
  • listina prítomných spoločníkov v prípade, že sa koná valné zhromaždenie,
  • nové a úplné znenie spoločenskej zmluvy alebo zakladateľskej listiny,
  • v prípade elektronického podania aj plná moc na podanie,
  • návrh na zápis zmeny do obchodného registra s úradne osvedčeným podpisom navrhovateľa.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Zmena sídla
  • Zmena v osobe spoločníka
  • Zmena v predmete podnikania
  • Zmena základného imania

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

podnikanie v s.r.o.Prémiový obsahs.r.o.spoločník s.r.o.

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

22sep8:30Zákon o cestnej doprave a jeho nadväznosti na zákonné povinnosti dopravcu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X