- Podnikam.sk
- Články
- Typy spoločností
- Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)
- Ako urobiť zmenu počas existencie s.r.o. v roku 2024?
Ako urobiť zmenu počas existencie s.r.o. v roku 2024?
Podnikanie je dynamická činnosť, ktorú v praxi sprevádzajú rôzne zmeny. Tieto sa môžu týkať mnohých oblastí a niektoré z nich je nutné realizovať aj zákonom predpísaným spôsobom. Sú to napríklad zmeny v predmete podnikania, názve alebo sídle spoločnosti, ako aj rôzne ďalšie zmeny v osobách pôsobiacich vo firemných orgánoch či obchodných majiteľoch.
V článku si priblížime najčastejšie zmeny vykonávané v spoločnostiach s ručením obmedzeným, ktoré je potrebné realizovať zákonom predpísaným spôsobom v rámci ustanoveného administratívneho procesu. Ku každej z nich nájdu čitatelia aj zoznam dokumentov, ktoré je potrebné vypracovať a priložiť k zápisu zmeny do obchodného registra vrátane upozornení na nové legislatívne povinnosti vyplývajúce z posledných novelizácií právnych predpisov v tejto oblasti.
Zmena obchodného mena
Obchodné meno je dôležitou súčasťou podnikateľskej histórie každého podnikateľa. Jeho výber tak predstavuje jeden prvých a veľmi dôležitých krokov pri založení spoločnosti. Obchodné meno firmy však možno zmeniť aj kedykoľvek v priebehu podnikania. Ak sa zmenia okolnosti, v rámci ktorých je vhodné prijať iný obchodný názov spoločnosti, môže podnikateľ pristúpiť k tejto zmene kedykoľvek aj v priebehu jej existencie. Pri výbere obchodného mena je potrebné dodržiavať viacero zákonom ustanovených obmedzení, a to najmä s prihliadnutím na ustanovenia obsiahnuté v predpisoch na ochranu proti nekalej súťaži.
TIP:
Obchodné meno spoločnosti je podstatnou náležitosťou spoločenskej zmluvy a zakladateľskej listiny každej spoločnosti s ručením obmedzeným.
Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti. Zvolený názov sprevádza podnikateľa celým jeho hospodárskym životom a individualizuje ho najmä vo vzťahoch k ostatným konkurenčným subjektom na trhu. Pomocou obchodného mena si podnikateľ buduje svoju povesť a reprezentuje sám seba smerom navonok spoločnosti. Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.
Obchodný zákonník definuje obchodné meno nasledovne:
a) obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko a môže obsahovať aj dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania,
b) obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.
Obchodný názov je obligatórnou náležitosťou spoločenskej zmluvy a zakladateľskej listiny každej spoločnosti. V prípade akejkoľvek jeho zmeny preto zákon ukladá podnikateľom povinnosť aktualizovať všetky dokumenty, ktoré súvisia s prijatou zmenou. V praxi to znamená, že spoločníci alebo jediný spoločník spoločnosti je povinný prijať zmenu obchodného mena firmy v uznesení na valnom zhromaždení alebo v rozhodnutí jediného spoločníka a v nadväznosti na tento krok upraviť aj príslušné dokumenty. Zmenu obchodného mena je potrebné oznámiť Obchodnému registru Slovenskej republiky (ďalej len ako „obchodný register“), ktorý ju zapíše po predložení všetkých zákonom predpísaných dokumentov.
Dokumenty potrebné k zápisu zmeny obchodného mena spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra:
- zápisnica z valného zhromaždenia s úradne osvedčenými podpismi alebo rozhodnutie jediného spoločníka s úradne osvedčeným podpisom jediného spoločníka,
- listina prítomných spoločníkov v prípade, ak sa koná valné zhromaždenie s úradne osvedčenými podpismi prítomných osôb,
- pozvánky na valné zhromaždenie,
- nové a úplné znenie spoločenskej zmluvy alebo zakladateľskej listiny s úradne osvedčeným podpisom konateľa firmy,
- plná moc na elektronické podanie do obchodného registra s úradne osvedčeným podpisom konateľa firmy.
Upozornenie:
Prevod obchodného mena bez súčasného prevodu podniku je neprípustný. Prevod obchodného mena je možný aj pri prevode časti podniku, a to za podmienky, ak bude podnikateľ zostávajúcu časť prevádzkovať pod iným obchodným menom alebo táto časť zanikne likvidáciou.
Ak je súčasťou obchodného mena právnickej osoby meno spoločníka alebo člena, ktorý prestal byť jej spoločníkom alebo členom, môže právnická osoba používať ďalej jeho meno len s jeho súhlasom. Pri smrti spoločníka alebo člena sa vyžaduje súhlas dediča s používaním obchodného mena zosnulého.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Zmena sídla
- Zmena v osobe spoločníka
- Zmena v predmete podnikania
- Zmena základného imania
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, korporátnemu právu a rozvoju vedomia (www.silviahanova.sk).