Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako urobiť zmenu počas existencie s.r.o. v roku 2023?

zmeny s.r.o.
zmeny s.r.o. Foto: Thinkstock
14. augusta 2023 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Podnikanie je dynamická činnosť, ktorú v praxi sprevádzajú rôzne zmeny. Tieto sa môžu týkať mnohých oblastí a niektoré z nich je nutné realizovať aj zákonom predpísaným spôsobom. Sú to napríklad zmeny v predmete podnikania, názve alebo sídle spoločnosti, ako aj rôzne ďalšie zmeny v osobách pôsobiacich vo firemných orgánoch či obchodných majiteľoch.

V článku si priblížime najčastejšie zmeny vykonávané v spoločnostiach s ručením obmedzeným, ktoré je potrebné realizovať zákonom predpísaným spôsobom v rámci ustanoveného administratívneho procesu. Ku každej z nich nájdu čitatelia aj zoznam dokumentov, ktoré je potrebné vypracovať a priložiť k zápisu zmeny do obchodného registra vrátane upozornení na nové legislatívne povinnosti vyplývajúce z posledných novelizácií právnych predpisov v tejto oblasti.

Zmena obchodného mena

Obchodné meno je dôležitou súčasťou podnikateľskej histórie každého podnikateľa. Jeho výber tak predstavuje jeden prvých a veľmi dôležitých krokov pri založení spoločnosti. Obchodné meno firmy však možno zmeniť kedykoľvek v priebehu podnikania. Ak sa zmenia okolnosti, v rámci ktorých je vhodné prijať iný obchodný názov spoločnosti, môže podnikateľ pristúpiť k tejto zmene kedykoľvek v priebehu jej existencie. Pri výbere obchodného mena je potrebné dodržiavať viacero zákonom ustanovených obmedzení, a to najmä s prihliadnutím na ustanovenia obsiahnuté v predpisoch na ochranu proti nekalej súťaži.

TIP:

Obchodné meno spoločnosti je podstatnou náležitosťou spoločenskej zmluvy a zakladateľskej listiny každej spoločnosti s ručením obmedzeným.

Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti. Zvolený názov ho sprevádza celým jeho hospodárskym životom a individualizuje ho najmä vo vzťahoch k ostatným konkurenčným subjektom na trhu. Pomocou obchodného mena si podnikateľ buduje svoju povesť a reprezentuje sám seba smerom navonok spoločnosti. Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.

Obchodný zákonník definuje obchodné meno nasledovne:

a) obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko a môže obsahovať aj dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania,

b) obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.

Obchodný názov je obligatórnou náležitosťou spoločenskej zmluvy a zakladateľskej listiny každej spoločnosti. V prípade akejkoľvek jeho zmeny preto zákon ukladá podnikateľom povinnosť aktualizovať všetky dokumenty, ktoré súvisia s prijatou zmenou. V praxi to znamená, že spoločníci alebo jediný spoločník spoločnosti je povinný prijať zmenu obchodného mena firmy v uznesení na valnom zhromaždení alebo v rozhodnutí jediného spoločníka a v nadväznosti na tento krok upraviť aj príslušné dokumenty. Zmenu obchodného mena je potrebné oznámiť Obchodnému registru Slovenskej republiky (ďalej len ako „obchodný register“), ktorý ju zapíše po predložení všetkých zákonom predpísaných dokumentov.

Dokumenty potrebné k zápisu zmeny obchodného mena spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra:

  • zápisnica z valného zhromaždenia s úradne osvedčenými podpismi alebo rozhodnutie jediného spoločníka s úradne osvedčeným podpisom jediného spoločníka,
  • listina prítomných spoločníkov v prípade, ak sa koná valné zhromaždenie s úradne osvedčenými podpismi prítomných osôb,
  • pozvánky na valné zhromaždenie,
  • nové a úplné znenie spoločenskej zmluvy alebo zakladateľskej listiny s úradne osvedčeným podpisom konateľa firmy,
  • plná moc na elektronické podanie do obchodného registra s úradne osvedčeným podpisom konateľa firmy.

Upozornenie:

Prevod obchodného mena bez súčasného prevodu podniku je neprípustný. Prevod obchodného mena je možný aj pri prevode časti podniku, a to za podmienky, ak bude podnikateľ zostávajúcu časť prevádzkovať pod iným obchodným menom alebo táto časť zanikne likvidáciou.

Ak je súčasťou obchodného mena právnickej osoby meno spoločníka alebo člena, ktorý prestal byť jej spoločníkom alebo členom, môže právnická osoba používať ďalej jeho meno len s jeho súhlasom. Pri smrti spoločníka alebo člena sa vyžaduje súhlas dediča s používaním obchodného mena zosnulého.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Zmena sídla
  • Zmena v osobe spoločníka
  • Zmena v predmete podnikania
  • Zmena základného imania

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje účtovníctvu, personalistike a právnym službám v oblasti korporátneho práva.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howpodnikanie v s.r.o.Prémiový obsahrok 2023s.r.o.spoločník s.r.o.

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X