Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Akým 6 chybám sa vyhnúť na začiatku podnikania?

Frustrated stressed man desperate with financial market graphic going down
Thinkstock
17. januára 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Veľké percento začínajúcich firiem krachuje už do 5 rokov od ich založenia, nielen kvôli aktuálnej situácii. Dôvodom sú aj chyby, ktorých sa dopúšťajú sami začínajúci podnikatelia. V článku sa pozrieme na sedem najväčších chýb.

Veľkým negatívom je snaha podnikateľov vo svojich začiatkoch robiť všetko svojpomocne. Preto veľmi skoro začnú strácať primárny fokus. Množstvo začiatočníkov v biznise stratí v priebehu piatich rokov ťah na bránu, čo spôsobí, že biznis sa rozsype. Podnikatelia sa často v snahe zarobiť, realizovať viac vecí, optimalizovať, rozšíriť podnikanie, stanú zrazu necharakteristickými a začínajú pripomínať obchod so zmiešaným tovarom.

Ten síce ponúka veľa služieb, ale v ničom sa neodlišuje od konkurencie. To vedie často iba k cenovej vojne, ktorú nedokáže ustáť každý. Nasmerovanie na jednu hlavnú činnosť a jej dokonalé vyprofilovanie, sľubuje úspech a stavia zázemie pre následné rozšírenie ponuky.

Príliš veľa plánovania

Bez dobrého biznis plánu sa podnikanie nezaobíde. Plánovanie však musí byť dynamický proces. Mnoho biznismenov sa snaží naplánovať aj veci, ktoré nejdú predpokladať a tak rysovaním a prepracovávaním stratégií strácajú čas na efektívny rozvoj samotného biznisu. Dlhé porady a prekombinované stratégie je vhodné často orezať „Occamovou britvou“. To znamená, uplatniť najmenej zložité riešenie.

Výber zlého investora

V dobe startupov tento problém podceňuje stále viac nadšencov. Nájdenie financmajstra sa totiž rovná oslavnému úspechu. Hrozbou však zostáva, ak sa predstavy investorov a samotných autorov nápadu začnú štiepiť.

Vo firme prestane fungovať spoločná vízia, čo môže byť často problematické pre ďalšie smerovanie a rozvoj. Rovnako ako aj zle postavené zmluvy s investormi. Je vždy vhodné do nich zakomponovať práva aj povinnosti a prejsť ju s právnikom, ako sa nechať nachytať.

Málo platiacich zákazníkov

Budovanie podnikania bez nadšenia, nie je možné. Vždy je však potrebné pamätať na to, že ide o súvislú činnosť s cieľom vytvorenia zisku, na to však treba platiacich zákazníkov. Je potrebné, vytvoriť si škálu platiacich zákazníkov. To nejde bez počúvania. Fan Bi a Danny Wong založili biznis Blank Label, ktorý ponúkal príležitosť pre mladých hipsterov navrhnúť si oblečenie podľa vlastného dizajnu, ale zároveň ponúkli ako bonus úpravu šiat na mieru. Šokujúce bolo zistenie, že 82% zákazníkov uprednostnilo možnosť úpravy odevov, iba 6 % prišlo kvôli vlastnému dizajnu. Spoločnosť, tak na základe dát, obrátila smerovanie a jej tržby niekoľkonásobne vzrástli. Platiaci zákazník je len taký, ktorého obchodník počúva.

Hra na malom ihrisku

Niektoré podniky začínajú s víziou, ako zlepšiť služby, robiť veci lepšie, alebo chcú ponúknuť viac ako konkurencia. Problém je, že ak začne byť z menšieho hráča reálne riziko, silnejší sa dokáže prispôsobiť a vezme nádejnému podnikaniu vietor z plachiet. Objavujte nové teritóriá. Ponúknuť niečo nové je vždy risk, ale odmenený vyššou mierou prežitia.

Perfekcionalizmus

V snahe byť perfektnými a mať produkt dovedený do dokonalosti, skončia podnikatelia svoju púť na polceste k tomu, aby ponúkli všetko na 100%. Problém je, že dokonalosť neexistuje. Preto je niekedy lepšie spraviť akciu a veci následne upravovať priebežne, ako neustále čakať. To stojí peniaze, čas a často aj existenciu.

Prílišná zamilovanosť do produktu

Ak chce podnikateľ prežiť, musí sa naučiť počúvať kolegov. Nielen zákazníkov. Mnoho podnikateľov však často upadne do predstavy, že iba oni vedia, ako by mali veci fungovať. Porovnávanie a počúvanie celej škály názorov, vie ušetriť množstvo peňazí aj prípadný krach. Opak vedie často do slepého nasledovania vlastných nápadov. Viera len vo vlastné schopnosti nemusí dopadnúť dobre.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťchybyinvestoripodnikaniePrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Startupy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X