Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako si vybrať predmet podnikania?

Podnikanie, podnikateľ
Predmet podnikania. Foto: www.thinkstockphotos.com
11. mája 2021 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Premýšľate nad podnikateľskou činnosťou, založením živnosti či s.r.o.? Okrem odhodlania a chuti do práce budete potrebovať ešte jednu dôležitú vec – vybrať si predmet podnikania, čiže činnosť, oblasť, ktorej sa chcete venovať. Ako na to? Z akých možností máte na výber? Všetko podstatné nájdete v článku. 

Jednou z povinností pri zakladaní živnosti, či s.r.o. je uvedenie predmetu podnikania. Nie každý podnikateľ vie hneď na začiatku svojej činnosti presne definovať, čomu sa bude venovať a určiť správny predmet podnikania. Rozsah živnostenského oprávnenia sa posudzuje podľa znenia predmetu podnikania. Z hľadiska predmetu podnikania sú živnosti obchodné, výrobné a poskytujúce služby. Pri podnikaní formou s.r.o. sú väčšinou predmety podnikania rovnaké ako tie, ktoré platia pre SZČO. Delíme ich na voľné, viazané a remeselné živnosti. Voľné živnosti si nevyžadujú žiadnu odbornú spôsobilosť. Remeselné a viazané živnosti vyžadujú určitú odbornú spôsobilosť, napr. výučný list, alebo certifikát.

Pri ohlasovaní živnosti uvádza fyzická aj právnická osoba okrem iných náležitostí v ohlásení aj predmet podnikania. Ak fyzická osoba alebo právnická osoba uvádza v ohlásení viacero predmetov podnikania, uvedie na prvom mieste ten predmet podnikania, ktorý považuje za hlavný.

Rovnako aj vydané osvedčenie o živnostenskom oprávnení obsahuje predmet, alebo predmety podnikania fyzickej, či právnickej osoby. Oznámenie nového predmetu podnikania nie je zmenou údajov uvedených v ohlásení, ale novým ohlásením.

Ako si vybrať predmet podnikania?

Podnikanie ja naozaj rozmanité a stále vznikajú nové oblasti, v ktorých je možné začať podnikať, preto počet predmetov podnikania ani ich zoznam nie je obmedzený. Preto neexistuje jeden kompletný zoznam všetkých možných predmetov podnikania. Existujú však zoznamy voľných, viazaných aj remeselných živností, ktoré vám pri výbere predmetu podnikania môžu pomôcť, alebo vás nasmerovať pri výbere toho správneho predmetu, pre vaše podnikanie. Pri viazaných a remeselných živnostiach ich živnostenský zákon vymenúva exaktne a definuje podmienky, ktoré musíte spĺňať na ich prevádzkovanie. Zoznam remeselných živností je prílohou č. 1 živnostenského zákona a zoznam viazaných živností je prílohou č. 2 živnostenského zákona.

Voľné živnosti

Voľnú živnosť si môže založiť takmer každý. Požiadavky aj podmienky vykonávania sú omnoho jednoduchšie, než pri viazaných či remeselných živnostiach. K základným podmienkam patrí čistý register trestov, vek 18 rokov a spôsobilosť na právne úkony. Pri voľnej živnosti nie ste viazaní podmienkou minimálneho stupňa vzdelania, ani požiadavkou odbornej praxe. Patrí sem vykonávanie akejkoľvek činnosti, ktorá nespadá k viazaným a remeselným živnostiam. Zoznam voľných živností síce nájdete, ale neupravuje ho žiadny zákon.

Zoznam činností, ktoré sa najčastejšie vyskytujú ako voľné živnosti existuje a je aj pravidelne aktualizovaný. Vypracoval ho Odbor živnostenského podnikania Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Vnímajte ho však len ako niečo orientačné, určite nie záväzné. Vaše podnikateľské ambície nemusia vôbec vychádzať z tohto zoznamu. Pokojne sa môžete venovať činnosti, ktorá v zozname nie je, avšak musíte ju presne a zrozumiteľne definovať. Nesmie totiž nastať situácia, že dôjde k zámene voľnej živnosti s viazanou, prípadne remeselnou.

Aktuálny zoznam voľných živností nájdete tu: Zoznam odporúčaných označení voľných živností

Remeselné živnosti

Pre remeselné živnosti je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore. Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru. Remeselné živnosti sú živnosti uvedené v prílohe č. 1 Živnostenského zákona a ide o tieto činnosti:

REMESELNÉ ŽIVNOSTI
Por. č. Živnosť Zoznam
SKUPINA 101 – Výroba kovov a kovových výrobkov
1.
2.
3.
4.
5.
Zámočníctvo
Nástrojárstvo
Kovoobrábanie
Galvanizácia kovov
Smaltovanie
I
I
I
I
I
SKUPINA 103 – Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov
6.
7.
8.
Opravy pracovných strojov
Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel
Opravy karosérií
I
I
I
SKUPINA 104 – Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín
9.
10.
11.
Výroba a opravy protetických výrobkov
Výroba a opravy ortopedickej obuvi
Hodinárstvo

I

I

SKUPINA 106 – Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika
12. Kamenárstvo I
SKUPINA 108 – Výroba potravín a nápojov
13.
14.
15.
16.
Mäsiarstvo
Výroba piva a sladu
Výroba mliečnych výrobkov
Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov
I
I
I
I
SKUPINA 111 – Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov
17.
18.
Stolárstvo
Zlatníctvo a klenotníctvo
I
I
SKUPINA 113 – Stavebníctvo
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
Murárstvo
Tesárstvo
Pokrývačstvo
Klampiarstvo
Izolatérstvo
Strechár
Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo
Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení
Podlahárstvo
Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení
I
I
I
I
I
I
I
I
I
I
29. Kachliarstvo I
SKUPINA 114 – Ostatné
30.
31.
32.33.
34.
35.
Pánske, dámske a detské kaderníctvo
Kozmetické služby
Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál určených na priamu spotrebu mimo
prevádzkových priestorov
Čistenie a kontrola komínov
Manikúra
Pedikúra
I
IIIIII
III
III

Viazané živnosti

Pri viazaných živnostiach ide o činnosti, pri ktorých je potrebná odborná spôsobilosť, ktorá sa preukazuje inak, ako pri remeselných živnostiach. Spôsob preukazovania odbornej spôsobilosti je uvedený v zozname, ktorý tvorí prílohu č. 2 Živnostenského zákona, alebo je upravený osobitnými predpismi.

Zoznam viazaných živností nájdete tu: Zoznam viazaných živností

Pozor na pokutu

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad v sídle kraja uloží pokutu až do 1659 eur. Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad v sídle kraja uloží pokutu až do 3319 eur.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howknowhowpredmet podnikaniarok 2021s.r.o.živnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť a.s.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

20máj8:30Potravinárske minimum8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

20máj8:30Potravinárske minimum8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

27máj8:30Podnikové kombinácie a ich formy v zmysle postupov účtovania a zákona o dani z príjmov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X