Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rozšírenie predmetov podnikania v eseročke

Nápis BUSINESS PLAN zväčšený lupou
Fotobanka Pixmac
17. januára 2013 Tlačiť

Mnohí z podnikateľov uvažujú začiatkom roka o nových projektoch, na ktoré však potrebujú získať oprávnenie (najmä živnostenský list), ktoré následne zapíšu do obchodného registra.

V tejto súvislosti je nevyhnutné vybaviť na príslušný projekt správne oprávnenie. Postup pri rozšírení živnostenského listu je veľmi dôležitý, no dá sa už spraviť aj elektronicky online. Rozhodnutie jediného spoločníka o rozšírení predmetu podnikania sa dá ako vzor nájsť aj online.

Za zle zapísané živnosti hrozí pokuta aj tresty

Mnohí podnikatelia si myslia myslia, že pod živnosť a jej predmet „Maloobchod a veľkoobchod“ schovajú takmer všetky svoje aktivity a projekty, pričom doplnenie a rozšírenie predmetu podnikania spoločnosti je zbytočná záležitosť. Vystavujú však svoje podnikanie veľkému riziku.

 • Trestné riziko – môžu sa dopustiť trestného činu neoprávneného podnikania s trestnou sadzbou v rozpätí až do 8 rokov odňatia slobody (napríklad pri vykonávaní stavebnej činnosti bez príslušných oprávnení).
 • Daňové riziko –  môže sa stať, že obchodnému partnerovi (odberateľovi) „vyhodí“ správca dane faktúru dodávateľa (spoločnosť podnikajúca bez oprávnenia) z nákladov, čím mu zvýši daňovú povinnosť. To môže smerovať k poškodeniu obchodného vzťahu.

Pre vykonanie rozšírenia predmetu činnosti v spoločnosti je nevyhnutné komunikovať so Živnostenským úradom, Obchodným registrom príslušného registrového súdu a Správcom dane (Daňovým úradom, ktorý zaregistroval spoločnosť pred daň z príjmov právnických osôb (PO), resp. DPH).

Rozšírenie predmetu podnikania spoločnosti s ručením obmedzením (s.r.o.) nemožno v obchodnom registri zapísať, pokiaľ nie je v obchodnom registri zapísaná premena vkladov a základného imania na eurá. V takomto prípade je však možnosť 1 návrhom do obchodného registra dať zapísať rozšírenie predmetu činnosti s.r.o. a súčasne aj premenu vkladov a imania na eurá. Doplnenie predmetu podnikania sro tak môže byť veľmi rýchle.

Komunikácia so živnostenským úradom

Dokumenty nevyhnutné na vydanie živnostenských listov:

 • zápisnica z valného zhromaždenia, ak v spoločnosti figurujú viacerí spoločníci,
 • rozhodnutie, ak v spoločnosti pôsobí 1 spoločník,
 • ohlásenie živností (tlačivo – žiadosť na vydanie živnostenských listov).

Poplatky spojené s vydaním živnostenských listov:

 • 5 eur/1 voľná živnosť,
 • v prípade žiadosti podpísanej elektronickým podpisom je vydanie voľných živností bezplatné.

Po úspešnom ohlásení živností získate živnostenské listy. Názvy predmetov podnikania uvedené v zápisnici z valného zhromaždenia (rozhodnutí jediného spoločníka) sa musia zhodovať s označeniami uvedenými na vydaných živnostenských listoch. Živnostenské listy vydá živnostenský úrad najneskôr do 9 dní odo dňa riadneho ohlásenia živností.

Komunikácia s obchodným registrom

Dokumenty nevyhnutné na zápis rozšírenia predmetu činnosti eseročky do obchodného registra:

Poplatky spojené so zápisom rozšírenia predmetu činnosti spoločnosti do OR:

 • súdny poplatok vo výške 66 eur,
 • notársky poplatok za osvedčenie pravosti podpisu na návrhu (cena cca. 2 eur),
 • v prípade elektronického návrhu na zápis rozšírenia predmetu podnikania s.r.o. do obchodného registra sa kráti súdny poplatok na polovicu, čiže miesto 66 eur je súdny poplatok iba 33 eur, taktiež postačuje, ak sa listiny oskenujú, teda netreba robiť notársky overené fotokópie ani podpisovať listiny vo viacerých vyhotoveniach.

Po úspešnom zapísaní rozšírenia predmetu podnikania spoločnosti do OR získate potvrdenie o vykonaní zápisu a výpis spoločnosti z OR. Obchodný súd zapíše rozšírenie predmetu podnikania s.r.o. do obchodného registra a vydá o tomto zápise potvrdenie do 5 pracovných dní od dňa úhrady súdneho poplatku.

Komunikácia s daňovým úradom

Dokumenty nevyhnutné na rozšírenie predmetu podnikania daňovému úradu:

 • potvrdenie o vykonaní zápisu zmeny v OR a výpis spoločnosti z OR, z ktorého vyplýva rozšírenie predmetu podnikania spoločnosti,
 • písomné oznámenie o rozšírení predmetu podnikania spoločnosti.
Poplatky súvisiace s rozšírením predmetu podnikania spoločnosti na daňovom úrade:
 • bez poplatkov.
RADA: Viacero zmien možno dať do obchodného registra zapísať 1 návrhom. Podnikateľ tak ušetrí na súdnych poplatkoch, nakoľko platí súdny poplatok iba za 1 návrh, i keď žiada zapísať do obchodného registra viaceré zmeny.

Taktiež vie prostredníctvom 1 návrhu spojiť viaceré zmeny do 1 konania, ktorého výsledkom je jedno rozhodnutie, čím sa zjednoduší a urýchli celý proces!

Autor: Ján Marônek – autor je vedúcim právneho oddelenia v spoločnosti M2 Business s.r.o., zaoberajúcej sa zakladaním spoločností, predajom spoločností a zápisom všetkých zmien do obchodného registra.

Zdroj: Podnikam.SK

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X