Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako rozšíriť predmety podnikania v s.r.o. v roku 2024?

Nápis BUSINESS PLAN zväčšený lupou
Fotobanka Pixmac
22. marca 2024 Img_2614.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Počas podnikania nie je ničím výnimočným situácia, kedy si podnikatelia menia predmety podnikania vo svojich obchodných spoločnostiach. Najčastejšie si pritom pridávajú nové živnosti – predmety podnikania, bežné sú však aj prípady, kedy si z firmy odstraňujú také, ktoré už v praxi nevykonávajú.

Pri dopĺňaní predmetov podnikania do spoločnosti s ručením obmedzeným sú podnikatelia vždy povinní postupovať zákonom predpísaným spôsobom. V rámci tohto procesu je potrebné vyhotoviť rozhodnutie jediného spoločníka v prípade, ak má s.r.o. len jedného spoločníka alebo zápisnicu z valného zhromaždenia spoločnosti, ak sa jedná o spoločnosť s viacerými spoločníkmi. Komunikácia s príslušnými inštitúciami v súčasnosti prebieha už len elektronicky a vyžaduje si kontakt so Živnostenským úradom SR a Obchodným registrom SR.

Za zle zapísané živnosti hrozí pokuta aj tresty

Niektorí podnikatelia si v praxi myslia, že napríklad pod predmet podnikania „Maloobchod a veľkoobchod“ schovajú takmer všetky svoje podnikateľské aktivity a projekty, pričom doplnenie a rozšírenie predmetu podnikania spoločnosti je zbytočná záležitosť.

V takomto prípade však môžu svoje podnikanie vystaviť veľkému riziku.

 • Trestné riziko – môžu sa dopustiť trestného činu neoprávneného podnikania s trestnou sadzbou až do 8 rokov odňatia slobody (napríklad pri vykonávaní stavebnej činnosti bez príslušných oprávnení).
 • Daňové riziko – môže sa stať, že obchodnému partnerovi (odberateľovi) „vyhodí“ správca dane faktúru dodávateľa (spoločnosť podnikajúca bez oprávnenia) z nákladov, čím mu zvýši daňovú povinnosť. To môže smerovať k poškodeniu obchodného vzťahu.

Pri rozšírení predmetov podnikania v spoločnosti je nevyhnutné komunikovať so Živnostenským úradom SR a Obchodným registrom SR príslušného registrového súdu.

Rozšírenie predmetov podnikania spoločnosti s ručením obmedzením (s.r.o.) nemožno v Obchodnom registri SR zapísať, pokiaľ nie je v obchodnom registri zapísaná premena vkladov a základného imania na eurá. V takomto prípade je však možno jedným návrhom do obchodného registra dať zapísať rozšírenie predmetu činnosti s.r.o. a súčasne aj premenu vkladov a imania na eurá. Doplnenie predmetu podnikania sro tak môže byť veľmi rýchle. Zároveň musia mať podnikatelia zapísané v Obchodnom registri SR identifikačné údaje v zmysle platnej a účinnej legislatívy.

Komunikácia so živnostenským úradom SR

Dokumenty nevyhnutné na vydanie živnostenského oprávnenia:

 • zápisnica z valného zhromaždenia, ak v spoločnosti figurujú viacerí spoločníci,
 • rozhodnutie jediného spoločníka, ak v spoločnosti pôsobí 1 spoločník,
 • ohlásenie živností (tlačivo – žiadosť o vydanie živnostenského oprávnenia), živnostenské oprávnenie,
 • iné prílohy podľa toho, či sa zapisujú aj iné údaje (prípadne prílohe požadovanej v rámci zapisovanej živnosti – predmetu podnikania).

Poplatky spojené s vydaním živnostenského oprávnenia:

 • 5 eur/1 voľná živnosť, 15 eur je remeselná alebo viazaná živnosť,
 • v prípade žiadosti podpísanej elektronickým podpisom je vydanie voľných živností bezplatné a pri remeselných a viazaných živnostiach je poplatok polovičný, a to vo výške 7,50 eur.

Po úspešnom ohlásení živností získate živnostenské oprávnenia. Názvy predmetov podnikania uvedené v zápisnici z valného zhromaždenia (rozhodnutí jediného spoločníka) sa musia zhodovať s označeniami uvedenými na vydaných živnostenských oprávneniach. Živnostenské oprávnenie vydáva živnostenský úrad najneskôr do 3 dní odo dňa riadneho ohlásenia živností.

Komunikácia s obchodným registrom SR

Dokumenty nevyhnutné na zápis rozšírenia predmetu činnosti eseročky do obchodného registra:

 • zápisnica z valného zhromaždenia, ak v spoločnosti figurujú viacerí spoločníci,
 • rozhodnutie, ak v spoločnosti pôsobí 1 spoločník,
 • vydané živnostenské listy,
 • návrh na zápis rozšírenia predmetu podnikania spoločnosti do obchodného registra (OR).

Poplatky spojené so zápisom rozšírenia predmetu činnosti spoločnosti do OR:

 • súdny poplatok vo výške 33 eur,
 • notársky poplatok za osvedčenie pravosti podpisu na návrhu.

Upozornenie: 

Podanie na Obchodný register už možno v súčasnosti realizovať len elektronicky. Po úspešnom zapísaní rozšírenia predmetu podnikania spoločnosti do ORSR získa podnikateľ potvrdenie o vykonaní zápisu a výpis spoločnosti z ORSR. Obchodný register SR zapíše rozšírenie predmetu podnikania s.r.o. a zašle podnikateľovi elektronické potvrdenie o vykonanom zápise aj nový (aktuálny) výpis z Obchodného registra SR.

Komunikácia s daňovým úradom

V minulosti bolo potrebné zaslať aj dokumenty na rozšírenie predmetu podnikania daňovému úradu.V súčasnosti už tento krok nie je potrebný.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howpredmet podnikaniarok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X