Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako znížiť riziko zo spoločného podnikania

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. októbra 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Už pri zakladaní spoločnosti je vhodné určiť pravidlá a postupy, ako sa ocení obchodný podiel pre prípad vystúpenia spoločníka v budúcnosti.

Ten, kto nie je konateľ, ťahá za kratší koniec

Mnoho podnikateľov sa vrhne do podnikania spoločne. So všetkým, nákladmi, ale aj výnosmi sa mnohí delia „fifty-fifty“. Z právneho hľadiska však pri ich vystúpení zo spoločnosti (rozumej spoločného podnikania) môže vzniknúť nemalý právny problém. 

Už pri zakladaní spoločnosti si treba uvedomiť, že podiel 50/50 je vysokým rizikom pre prípad ich vzájomného konfliktu. Nemusí ísť ani o spor, len iný názor na vec. Týmto spôsobom sa možno dostať do začarovaného kruhu, nakoľko na všetky záležitosti „dovnútra“ spoločnosti treba nadpolovičnú väčšinu.

Za kratší koniec by v takomto prípade ťahal ten, ktorý by nebol konateľom. Vo vzťahu k tretím osobám totiž nekoná menom spoločnosti spoločník, ale jej konateľ. Ten podpisuje v mene spoločnosti, jemu banka vydá peniaze, jednoducho celá prevádzka a vedenie spoločnosti je na ňom. Konateľ rozhoduje komu dáva zákazku, od koho sa zoberie tovar, atď.

Jedinou možnosťou, ako sa zbaviť konateľa, je rozhodnutie spoločníkov, na ktoré sa vyžaduje viac ako 50%, pričom ak je medzi nimi spor a takýto stav vyhovuje len jednému z nich (lebo je konateľom), tak je to prakticky neriešiteľná otázka. Môže síce nastúpiť sporové konanie na súde, ale to je „na dlho“.

Obchodný zákonník síce umožňuje iné podiely spoločníkov na hlasovaní, hoc podľa pomeru ich vkladu k základnému imaniu majú práva 50/50.  Išlo by napríklad o prípad, kedy na každých 100,- € jednému pripadá desať hlasov, inému ale až sto hlasov, čiže tento by prehlasoval druhého spoločníka. V praxi si neviem predstaviť prípad, kedy by s tým druhý spoločník súhlasil. Je treba však upozorniť, aby spoločníci čítali pozorne spoločenskú zmluvu, ktorú podpisujú, inak by mohli byť v budúcnosti nemilo prekvapení (čo by naznačoval aj tento prípad). 

Rozhodcovská doložka v spoločenskej zmluve

V tejto súvislosti sa javí ako rýchlym a efektívnym riešením akceptovaným oboma spoločníkmi inkorporácia rozhodcovskej doložky do samotnej spoločenskej zmluvy. Inak povedané, ak vznikne medzi spoločníkmi spor o čomkoľvek, tak na jeho „budúce“ riešenie delegujú už momentom založenia spoločnosti rozhodcovskú organizáciu (spravidla špecializujúcu sa na obchodné právo, išlo by teda o obchodnú arbitráž).

Tak sa oveľa rýchlejšie a efektívnejšie (menšia až minimálna možnosť opravných prostriedkov) „rozsekne spor“ so záväzkami pre oboch spoločníkov. Ak vec nedospeje až pred súd (resp. pred rozhodcovský orgán), tak sa spoločníci zvyčajne dohodnú na „rozchode“. 

Finančné vyrovnanie 

Otázkou je však finančné vyrovnanie so zostávajúcim spoločníkom. O tom spravidla „štandardná“ spoločenská zmluva mlčí.

Pritom je mnoho spôsobov, ako oceniť obchodný podiel. Môže ísť napríklad o metódu vlastného imania, o podnikateľskú metódu alebo majetkovú metódu, taktiež môže ísť pri stanovení hodnoty obchodného podielu o kombináciu týchto metód.

Preto je vhodné si už pri zakladaní spoločnosti určiť pravidlá a postupy, ako sa ocení obchodný podiel pre prípad vystúpenia spoločníka v budúcnosti. Nemusí tak nastať spor o tom, ako sa má (akou metódou) oceniť obchodný podiel.

Samozrejme, aplikáciu každej takej metódy je nutné dobre analyzovať. Ak by sa napríklad malo oceňovať majetkovou metódou, tak je vhodné „ošetriť“ aj majetok, ktorý už bol v minulosti vyradený a odpísaný. Inak by sa naň nemuselo prihliadať. Teda ak by bolo v majetku spoločnosti auto s nadobúdacou cenou 100 tis. eur a po odpisoch by bola jeho účtovná hodnota nula a došlo by k jeho vyradeniu, a ak by sa „po rokoch“ stanovovala cena obchodného podielu, pričom by sa nezohľadnilo predmetné (evidencia vyradeného majetku), tak by mohlo o „túto stratu“ dôjsť k zníženiu hodnoty obchodného podielu. 

Autor: JUDr. Ján Marônek, vedúci právneho oddelenia M2 Business s. r. o., ktorá zabezpečuje služby ako: založenie s.r.o., založenie a.s., ako i predaj ready made sro,  ready made a.s., či predaj platcov DPH  

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikamspoločné podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť a.s.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

14apr8:30Pandemická OČR a PN: Aké sú podmienky nároku?8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Koronavírus,Manažment

14apr8:30Pandemická OČR a PN: Aké sú podmienky nároku?8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Koronavírus

15apr8:30Zmeny v DPH pre e-shopy v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X