Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako začať podnikať v poľnohospodárstve ako samostatne hospodáriaci roľník?

samostatne hospodáriaci roľník
samostatne hospodáriaci roľník Foto: Thinkstock
25. mája 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ak ste sa rozhodli začať podnikať v poľnohospodárstve, možno práve pre vás bude vhodné podnikanie ako samostatne hospodáriaci roľník. Ten má v podnikateľskom svete špecifické postavenie a rovnako s ním spojené aj presné činnosti a postupy, ktoré musí dodržiavať. Kde sa musí registrovať a aká dane a odvody musí platiť?

Kto je samostatne hospodáriaci roľník?

Pojem samostatne hospodáriaceho roľníka je určený pre fyzické osoby, ktoré sa sami, alebo v spolupráci s inými venujú osobitnému typu podnikania v poľnohospodárskej výrobe. Čo sa týka právnej formy, kľúčovým pre nich je Zákon č. 105/1990 Zb. – Zákon o súkromnom podnikaní občanov. Samostatne hospodáriaci roľník vykonáva poľnohospodársku výrobu vo vlastnom mene, na vlastný účet a zodpovednosť. Na podnikanie samostatne hospodáriaceho roľníka sa nevzťahuje Živnostenský zákon.

Ak chce využívať fyzická osoba postavenie samostatne hospodáriaceho roľníka, musí splniť presne vyhranené pole činností a vykonávať podnikanie len v poľnohospodárskej výrobe, vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách, ktoré určuje zákon:

  • vyrába výrobky poľnohospodárskej výroby za účelom získania trvalého zdroja príjmov, najmä ich predajom,
  • vykonáva úpravu alebo iné spracovanie svojej poľnohospodárskej produkcie (pokiaľ treba na túto činnosť súhlas podľa osobitných predpisov, len s týmto súhlasom), alebo
  • poskytuje príležitostne práce alebo výkony v súvislosti s poľnohospodárskou výrobou, pri ktorých využíva prostriedky a zariadenia slúžiace poľnohospodárskej výrobe, spravidla v čase, keď sa pre túto výrobu plne nevyužívajú, alebo dobýva nevyhradené nerasty.

Na živnostenský úrad nechoďte

Na výkon činnosti samostatne hospodáriaceho roľníka je potrebné osvedčenie. Pre podnikanie v pozícii roľníka je najväčším rozdielom, že oproti podnikaniu v pozícii SZČO sa samostatne hospodáriaci roľník (SHR) iba eviduje na príslušnom mestskom, alebo obecnom úrade. Kvôli registrácii je potrebné navštíviť ekonomický útvar, ktorý vystaví osvedčenie o zápise do evidencie. Hlásiť sa je potrebné na úrade, kde má osoba pozemky vo vlastníctve, alebo v prenájme. Samostatne hospodáriaci roľník totiž nemusí vykonávať podnikateľskú činnosť len na vlastných, ale aj požičaných, alebo prenajatých pozemkoch. Najneskôr do 30 dní od registrácie získa osvedčenie o zápise ako samostatne hospodáriaci roľník.

Pri registrácii je potrebné mať:

  • občiansky preukaz,
  • vyplnenú žiadosť o zápis do evidencie SHR, ktorú vám dajú na príslušnom úrade, alebo ju nájdete na jeho webovej stránke,
  • doklad o vlastníctve alebo prenajatí pozemku (list vlastníctva/nájomná zmluva),
  • peňažné prostriedky v hotovosti, 6,50 € za zápis do príslušnej evidencie, ktoré je potrebné zaplatiť priamo v pokladni.

Konkrétne informácie nájdete na webových stránkach daného mesta či obce. Niektoré úrady poskytujú aj možnosť úhrady poplatku prostredníctvom bankového prevodu.

V evidencii Samostatne hospodáriacich roľníkov je uvedené meno a priezvisko samostatne hospodáriaceho roľníka, miesto jeho trvalého bydliska, rodné číslo, prípadne údaje o osobitnom oprávnení alebo povolení, pokiaľ sa na určitý druh činnosti podľa osobitných predpisov vyžadujú, a deň zápisu do evidencie. Samostatne hospodáriaci roľník ohlási príslušnému orgánu do 15 dní zmenu skutočností vedených v evidencii, ako aj ukončenie svojej poľnohospodárskej výroby. Evidenciu SHR vedú jednotlivé obce a mestá.
Keďže činnosť SHR nie je živnosťou, nie je potrebné sa hlásiť ani registrovať na živnostenskom úrade kvôli živnostenskému oprávneniu. Pre SHR je ale potrebné mať evidenciu IČO, ktoré pridelí na základe žiadosti štatistický úrad a je aj súčasťou osvedčenia.

Registrácia na daňovom úrade

Inštitút SHR je založený za účelom príjmov, a tak hoci nepodlieha živnosti, v otázke daní má podobné povinnosti ako SZČO. V súlade s ustanovením § 49a ods. 1 zákona o dani z príjmov je SHR povinný požiadať správcu dane (daňový úrad v mieste trvalého bydliska) o registráciu a pridelenie DIČ v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom získal povolenie alebo oprávnenie na výkon činnosti samostatne hospodáriaceho roľníka. Daňový úrad mu na základe žiadosti vydá osvedčenie, v ktorom je uvedené DIČ.

Príjmy a výdavky

Samostatne hospodáriaci roľník svoje príjmy  zaraďuje do kategórie príjmov z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva podľa § 6 ods. 1a) zákona o dani z príjmov. V rámci výdavkov môže využiť dve možnosti:

1. Uplatniť výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov z poľnohospodárskej činnosti (§ 6 ods. 1a) zákona) najviac do výšky 20 000 eur ročne.

2. Uplatniť preukázateľne vynaložené daňové výdavky. Môže teda viesť počas celého zdaňovacieho obdobia  daňovú evidenciu podľa §  6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.

Do výdavkov samozrejme patria aj odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne, v ktorých nemajú SHR žiadne špecifické postavenie a vzťahujú sa na ne rovnaké pravidlá ako na ostatných živnostníkov.

SHR rovnako ako SZČO musí platiť aj zdravotné poistenie od dňa, kedy získal osvedčenie o zápise do evidencie. Do zdravotnej poisťovne sa musí prihlásiť do 8 dní od začatia podnikania. Rovnako musí SHR platiť aj sociálne poistenie tak ako SZČO od 1. júla kalendárneho roka po roku, ktorý nasleduje po kalendárnom roku, v ktorom jeho príjem z podnikania presiahne zákonom stanovenú výšku.

Zrušenie predmetu činnosti

Ukončenie poľnohospodárskej činnosti v poľnohospodárskej výrobe podnikateľ písomne ohlási na rovnakom oddelení miestneho úradu ako pri zápise. Úrad mu následne vystaví zrušenie osvedčenia o zápise do evidencie, s ktorým je potrebné navštíviť daňový úrad aj poisťovne.

Netreba však zabudnúť na dôležitú lehotu. Samostatne hospodáriaci roľník má totiž povinnosť oznámiť príslušnému orgánu do 15 dní zmenu skutočností vedených v evidencii, ako aj ukončenie svojej poľnohospodárskej výroby.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťpodnikaniepôdohospodárstvoPrémiový obsahsamostatne hospodáriaci roľník

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X