Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zálohové faktúry v účtovníctve v roku 2023

zálohové faktúry
zálohové faktúry Foto: Getty Images
13. septembra 2023 Autor Ing. Ján MintálZdroj podnikam.sk Tlačiť

Náležitosti faktúry ako daňového dokladu sú obsiahnuté v rámci ustanovení § 71 až § 76 zákona č.222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z.n.p. (ďalej iba „zákon o DPH“). Za faktúru sa považuje doklad alebo oznámenie, ktoré je vyhotovené v listinnej alebo elektronickej podobe a obsahuje údaje podľa § 74 zákona o DPH. V praxi sa však možno bežne stretnúť s určitou formou predfaktúr, ktoré sa vystavujú pred dodaním tovaru či služby, pričom ich úlohou je slúžiť ako zabezpečovací nástroj na zaplatenie dodávky. V praxi sa označujú ako zálohové faktúry, preddavkové faktúry, tzv. „proforma“ faktúry alebo predfaktúry. Všetky tieto spomínané doklady sú však tzv. nedaňovými dokladmi, pretože neobsahujú údaje podľa § 74 zákona o DPH. Väčšinou neobsahujú dátum dodania tovaru alebo služby, rozpis na základ dane a DPH a text je väčšinou záloha alebo preddavok.

Príklad:

Platiteľ dane dňa 1.7. 2023 uzavrel zmluvu o dodaní 100 ks stoličiek v cene 30 eur/ks bez DPH, v celkovej hodnote 3 600 eur, z toho DPH 600 eur s termínom dodania odberateľovi 10.9. 2023. V zmysle podmienok dohodnutých v zmluve odberateľ dal banke príkaz na úhradu 3 600 eur z jeho bankového účtu. Dodávateľ prijal platbu 16.8. 2023.

Dodávateľovi stoličiek vznikla daňová povinnosť dňom prijatia platby 16.8. 2023 v rozsahu prijatej platby. Dodávateľ stoličiek je povinný v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie august 2023, resp. III.Q 2023 priznať a odviesť DPH v sume 600 eur zároveň v rovnakom termíne je povinný túto dodávku tovaru uviesť aj v kontrolnom výkaze.

Na základe § 75 ods.1 zákona o DPH môže platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; faktúra sa musí vyhotoviť do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca. O  vystavení resp. prijatí zálohových faktúr sa spravidla neúčtuje, len sa evidujú. Účtuje sa až o ich úhrade. Podľa § 73 písm. b) zákona o DPH je nutné faktúru vyhotoviť do 15 dní odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby alebo do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba prijatá.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Zálohové platby v podvojnom účtovníctve
  • Zálohové platby v jednoduchom účtovníctve
  • Praktické príklady

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsahzálohové faktúryzálohové platby

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podvojné účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X