Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zmeny počas existencie s.r.o.

Dobrý deň,

potreboval by som poradiť ako uskutočniť zmeny počas existencie s.r.o. Opíšem situáciu.

Som  konateľom v jednoosobovej  eseróčke, v krorej potrebujem pristúpiť naraz k viacerým zmenám:

  • Zmena názvu spoločnosti
  • Zmena sídla
  • Zmena v osobe spoločníka

Do firmy vstupuje môj brat (zmena majiteľa spoločnosti) ako môj nový spoločník a zároveň ďalší konateľ. Urobím tak prevodom väčšinového obchodného podielu spoločnosti 51% na neho. Mne ostane zvyšných 49% obchodného podielu spoločnosti.  S jeho príchodom zároveň meníme názov spoločnosti a sídlo firmy. Predmety činností spoločnosti sa nemenia.

Dočítal som sa, že tieto všetky zmeny by sa mali dať urobiť naraz. Ako mám postupovať aby som zvolil chronologicky najjednoduchšie riešenie a naraz poslal návrh na zápis týchto zmien do obchodného registra?

  1. Aké dokumenty potrebujeme na tieto zmeny prijať do platnosti a notársky overiť?
  2. Aké dokumenty potrebujeme doložiť pri návrhu na zápis zmeny obchodnému registru?
  3. Aké ohlasovacie povinnosti a voči akým úradom mi vyplývajú po zavedení týchto zmien?

Ďakujem za odpoveď

S pozdravom

Lukáš Krupa

Odpoveď od odborníka

Všetky vyššie uvedené zmeny môžete vykonať naraz (v rámci jedného podania). Pri jednoodobovej spoločnosti s ručením obmedzeným sa všetky zmeny prijímajú v rozhodnutí jediného spoločníka. Ku všetkým zmenám je potrebné doložiť príslušné zákonom vyžadované podklady (doklady) pre konkrétnu zmenu. Napríklad pri zmene sídla je nevyhnutné priložiť súhlas vlastníka nehnuteľnosti (alebo iný právny titul oprávňujúci vznik sídla spoločnosti na zvolenej adrese, ako je napríklad kúpna či nájomná zmluva), pri zmene v osobe konateľa spoločnosti je potrebné doložiť všetky údaje k novému konateľovi, upraviť sp konania konateľa / konateľov v spoločnosti, vytvoriť spoločenskú zmluvu (už to nebude zakladateľská listina, ako pri jednoodobovej spoločnosti), upraviť vzájomné práva a povinnosti spoločníkov a pripojiť aj ďalšie listiny, ako je napríklad podpisový vzor konateľa, vyhlásenie podľa § 105 obchodného zákonníka a iné. 
 
Pri prevode obchodného podielu je zároveň potrebné vyžiadať si súhlas správcu dane pre prevodcu aj nadobúdateľa (pre každú osobu zvlášť) – súhlas od miestne príslušného daňového úradu, ktorý potvrdí, že žiaden zo subjektov nemá nedoplatky na daniach a odvodoch. Prihlasovacie povinnosti nie sú žiadne, pokiaľ Vám to nevyplýva zo špeciálneho predmetu podnikania. Doklady, ktoré prikladáte, vždy závisia od konkrétnych zmien, ktoré robíte. Podrobný postup pri prevode obchodného podielu v sro nájdete na tomto linku: https://podnikam.sk/predaj-obchodneho-podielu-spolocnosti-rucenim-obmedzenym/ a ďalšie zmeny nájdete popísané tu: https://podnikam.sk/zmeny-pocas-existencie-s-r-o-v-roku-2018/. Pri všetkých uvedených zmenách je potrebné notársky (alebo na matrike) overiť všetky podpisy na všetkých listinách. Všetky zákonom vyžadované doklady je potrebné pripojiť k návrhu na zápis. Ten možno uskutočniť osobne na príslušnom registrovom súde alebo elektronicky prostredníctvom subjektu, ktorý má na takéto podanie špeciálnu licenciu. Osobné podanie stojí 66 eur a elektronické 33 eur. Iné poplatky sa súdu neplatia.
Napíšte odpoveď

Máte inú otázku na odborníka? Spýtať sa inú otázku
Táto otázka nemá ešte odpoveď, ale vy nie ste členom Podnikam.sk.
Prosím prejdite na túto stránku a dozviete sa všetky výhody členstva
Výhody členstva v klube podnikam.sk

Odpoveď od odborníka

Máte inú otázku na odborníka? Spýtať sa inú otázku
Táto otázka nemá ešte odpoveď, ale vy nie ste členom Podnikam.sk.
Prosím prejdite na túto stránku a dozviete sa všetky výhody členstva
Výhody členstva v klube podnikam.sk

Odpoveď od odborníka

Máte inú otázku na odborníka? Spýtať sa inú otázku
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X