Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Afghánske afghani

Kód meny AFA
Názov štátu Afganistan
Názov meny Afghánske afghani
Delenie meny 100 puls
Množstvo v EUR 1000

Afghánske afghani je názov pre aktuálne používanú menu v Afganistane, ktorá je niekedy označovaná aj ako nové afghani alebo ako druhé afghani. Prvé afghani bolo predstavené v roku 1925, ktoré nahradilo pôvodnú afghanskú rupiu a od roku 1936 bolo naviazané cez pevný kurz na indickú rupiu. Od roku 1940 bola mena naviazaná na americký dolár, medzi rokmu 1979 a 1982 bol afgani v pohyblivom kurze voči ostatným menám z menového koša.

Súčasná mena, tzv. druhé afghánske afghani, bola predstavená v roku 2002 a používa sa dodnes. V roku 2002 boli vydané do obehu bankovky v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 afghani, neskôr boli bankovky v hodnote 1, 2 a 5 afghani nahradené mincami. V súčasnej dobe je už mena v krajine široko akceptovaná a používaná v oveľa väčšej miere, ako tomu bolo pri jej uvedení. Vzorom na lícnej strane bankoviek je razítko emisnej banky, na rube sú motívy významných stavieb.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X