Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výhody a nevýhody verejnej obchodnej spoločnosti

Lupa so symbolom plus a lupa so symbolom mínus
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. apríla 2015 Tlačiť

„Spomienku“ na verejnú obchodnú spoločnosť (v.o.s.) oživila daňová licencia, ktorá sa na túto právnu formu podnikania nevzťahuje.

Na založenie v.o.s. je nevyhnutná dohoda minimálne 2 osôb

Verejná obchodná spoločnosť (v.o.s.) je tzv. osobnou spoločnosťou, čiže na rozdiel od kapitálových spoločností, ako je napríklad spoločnosť s ručeným obmedzeným (s.r.o.) alebo akciová spoločnosť (a.s.), netreba skladať vklady a vytvárať základné imanie.

Na druhej strane majitelia verejnej obchodnej spoločnosti ručia za záväzky tejto spoločnosti celým svojím súkromným majetkom, čo neplatí zasa pri kapitálových spoločnostiach.

Na založenie verejnej obchodnej spoločnosti je nevyhnutná dohoda o založení tejto právnej formy podnikania minimálne medzi 2 osobami. Tieto osoby môžu byť fyzické, ale aj právnické.

V praxi môže nastať i prípad, kedy jeden podnikateľ založí verejnú obchodnú spoločnosť. Išlo by o prípad keby disponoval jednoosobovou „eseročkou“, s ktorou by ako fyzická osoba podpísal spoločenskú zmluvu o založení verejnej obchodnej spoločnosti.

Vzhľadom k tomu, že spoločníci v.o.s. ručia sa záväzky tejto spoločnosti spoločne a nerozdielne, tak zákon obmedzuje možnosť spoločníka participovať na činnosti verejnej obchodnej spoločnosti tak, že fyzická alebo právnická osoba môže byť spoločníkom len v jednej takejto spoločnosti.

Podnikateľ by však napríklad mohol v jednej v. o. s. vystupovať ako fyzická osoba, v ďalšej ako s.r.o., v ďalšej ako a.s., čiže v konečnom dôsledku by mohla tá istá osoba disponovať cez svoje iné spoločnosti vo viacerých verejných obchodných spoločnostiach.

Verejná obchodná spoločnosť sa v praxi príliš nevyužíva

Väčšinou skôr táto právna forma dožíva, resp. naďalej prežíva z minulých čias, kedy jej založenie malo daňové výhody. V minulosti napríklad existovala daň z dividendy, teda išlo o isté dvojité zdanenie, kedy sa daň odviedla na prvom stupni, a to na úrovni spoločnosti a následne po vyplatení zisku (dividendy) ešte na úrovni spoločníka.

V prípade verejnej obchodnej spoločnosti sa však nemohlo hovoriť o výplate dividendy a jej zdaňovaní takýmto spôsobom, nakoľko sa nejedná o kapitálovú spoločnosť. I to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sa verejné obchodné spoločnosti zakladali najmä v minulosti.

Vo väčšine prípadov sa jednalo o podnikanie s potrebou nižšieho kapitálu, keďže na založenie verejnej obchodnej spoločnosti nie je nutný žiaden kapitál.

Prevažovali najmä služby, kde sa logicky preferuje najmä osobná zložka podnikateľa a nie kapitál. V dôsledku zmeny legislatívy menili i podnikatelia svoje podnikateľské štruktúry a formy podnikania. „Spomienku“ na verejnú obchodnú spoločnosť oživila daňová licencia, ktorá sa na túto právnu formu podnikania nevzťahuje. To možno dnes považovať za jednu z výhod tejto právnej formy.

Ak však „podnikateľ“ založí verejnú obchodnú spoločnosť cez iné jeho obchodné spoločnosti, tak môže získať zaujímavú právnu formu i cestou verejnej obchodnej spoločnosti.

Ak by napríklad dvaja podnikatelia uvažovali nad spoločným projektom, a obaja by disponovali spoločnosťami s ručeným obmedzeným, tak by za účelom realizácie tohto projektu mohli založiť prostredníctvom svojich „eseročiek“ verejnú obchodnú spoločnosť, pričom by mohli získať nasledovné výhody:

  • nemusia disponovať vkladmi,
  • nemusia vytvárať základné imanie,
  • keďže zakladateľmi budú ich „eseročky“, tak prakticky neručia za záväzky v.o.s.,
  • Nemusia platiť daňovú licenciu, keďže táto sa na právnu formu verejnej obchodnej nevzťahuje.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikamPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

12nov7:30Vymáhanie pohľadávok7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pohľadávky

12nov7:30Vymáhanie pohľadávok7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pohľadávky

13nov7:30FeaturedTrojdňové školenie pre personalistov a mzdárov7:30 Udalosť usporiadaná: s.r.o Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X