Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Začíname podnikať – ako na to?

Cube assembling from blocks
AbdobeStock
1. apríla 2021 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Niekedy sa to jednoducho stane. Už máte po krk práce a závislosti na iných, tak sa rozhodnete, že budete pracovať sami na seba. Skôr ako sa však budete môcť plne začať venovať budovaniu svojho sna, musíte si zodpovedať niekoľko základných otázok.

1. Premyslite si v čom chcete podnikať a či je to reálne

Začať podnikať je skvelá a oslobodzujúca voľba. Avšak, vrhnúť sa do všetkého po hlave nie je úplne najlepší nápad. Či už sa chystáte podnikať na internete alebo si chcete otvoriť obuv v Žiline, dôležité je ujasniť si v akej oblasti, prípadne s akým produktom, sa chcete na trhu uplatniť.

Nie je ani na škodu urobiť si prieskum už existujúcej ponuky a tak zistiť konkurenčné ceny, marketing, prípadne nájsť chyby, ktorým by ste sa isto mali vyhnúť.

Samostatné podnikanie vyžaduje množstvo energie a času. Preto sa v prvom rade určite uistite, či ste pripravení obetovať sa pre svoj sen, teda aspoň na začiatku.

2. Naštudujte si zákony

Veľmi dôležitým krokom, ešte pred začatím podnikania, je naštudovať si, čo musíte ako podnikateľ spĺňať a aké práva a povinnosti budete ako podnikateľ mať.

Študovať kompetencie a práva počas vedenia firmy, by vás totiž mohlo celkom odradiť od ďalšej činnosti. Počas chodu firmy, budete mať v hlave kopec iných vecí na riešenie, a preto si najskôr utvorte obraz o dôležitých zákonoch a paragrafoch.

3. Chcete byť živnostníkom alebo s.r.o.? Aké počiatočné náklady zvládnete?

Jednou zo zásadných otázok je vlastne voľba.  

Samostatne zárobkovo činná osoba potrebuje ku svojej existencii osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Získanie osvedčenia je pomerne jednoduchá a lacná záležitosť. Stačí ohlásenie na odbore živnostenského podnikania alebo to môžete dokonca urobiť aj elektronicky.

Poplatok za vydanie osvedčenia je 5€ za každú voľnú živnosť a v prípade remeselnej alebo viazanej živnosti je to 15€. V prípade, že všetko vybavíte elektronicky máte dokonca voľnú živnosť zdarma a viazanú a remeselnú živnosť za 7,50€.

Podnikať môžete začať hneď v deň ohlásenia živnosti a nemusíte čakať na vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení.

Ak sa zamýšľate nad s.r.o. čaká vás o niečo zložitejší proces. Nielen že je časovo náročnejší, ale je i podstatne drahší. Na založenie s.r.o. musíte najskôr spísať zakladateľské dokumenty, získať súhlas daňového úradu, predložiť list vlastníctva alebo zmluvy o nájme k nehnuteľnosti, kde bude mať firma sídlo. Ďalej musíte tiež splatiť základné imanie. Na možnosť podnikať potrebujete tiež získať oprávnenie. Dôležitou sumou je minimálne základné imanie, ktoré musíte do s.r.o. vložiť a to je 5000€. Od založenia s.r.o. po samotný vznik firmy uplynie niekoľko týždňov.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

založenie s.r.o.živnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X