Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výhody a nevýhody komanditnej spoločnosti

Výhody a nevýhody komanditnej spoločnosti
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
7. apríla 2015 Tlačiť

Podnikateľ môže pri komanditnej spoločnosti zaplatiť dane až dvakrát.

Aktuálna legislatíva komanditné spoločnosti znevýhodňuje

Naše obchodné právo rozlišuje medzi osobnými obchodnými spoločnosťami (napríklad verejná obchodná spoločnosť ) a kapitálovými obchodnými spoločnosťami (napríklad spoločnosť s ručeným obmedzeným a akciová spoločnosť). Jedným zo základných rozdielov je ručenie, kedy pri osobnej spoločnosti podnikateľ ručí za záväzky spoločnosti neobmedzene celým svojím súkromným majetkom.

Naopak pri kapitálovej spoločnosti ručí podnikateľ za záväzky spoločnosti svojím vlastným majetkom len obmedzene, v praxi v 90% prípadov však neručí súkromným majetkom vôbec.

Komanditná spoločnosť je „akýsi“ zmiešaný typ spoločnosti, „niečo medzi“ osobnou a kapitálovou spoločnosťou. Táto právna forma má „niečo“ zo spoločnosti s ručeným obmedzeným a „niečo“ z verejnej obchodnej spoločnosti.

Spoločníkov komanditnej spoločnosti delíme do dvoch skupín

Jednu skupinu tvoria komanditisti, ktorí sa podieľajú na podnikaní komanditnej spoločnosti svojím vkladom, ktorého minimálna výška je 250 eur. Komanditisti tak do spoločnosti vkladajú peniaze, pričom za záväzky komanditnej spoločnosti ručia len do výšky vkladu, čiže sa prejavuje sa u nich znak kapitálových spoločností.

Druhú skupinu tvoria komplementári, ktorí sa podieľajú na podnikaní spoločnosti svojou osobnou účasťou a aktivitou. Za záväzky komanditnej spoločnosti ručia celým svojím majetkom, čiže sa prejavuje u nich znak osobných spoločností.

Na to aby mohla komanditná spoločnosť vzniknúť potrebuje minimálne jedného komplementára a jedného komanditistu, pričom nimi môžu byť fyzické aj právnické osoby. Mohlo by sa teda stať, že komplementárom by bola spoločnosť s ručením obmedzeným. Podnikateľ by tak disponoval komanditnou spoločnosťou s obmedzeným ručením (za záväzky spoločnosti by celým majetkom ručila podnikateľova spoločnosť s ručeným obmedzením).

Výhody:

  • Nízka kapitalizácia, postačuje vklad len vo výške 250 eur
  • Nízka úroveň ručenia – najmä ak komplementárom je spoločnosť s ručeným obmedzeným
  • Daňové výhody – dosiahnutý zisk sa delí medzi komplementára a komanditnú spoločnosť, pričom zdanenie sa uskutočňuje na úrovni komplementára (jeho časť zisku) a na úrovni komanditnej spoločnosti (zvyšná časť zisku)

Nevýhody:

  • Komplikovanosť – lebo musia byť aspoň 2 osoby, pričom každá z nich musí mať iné postavenie (V praxi sa však predmetné dá ľahko obísť, jedna osoba môže byť v spoločnosti s ručeným obmedzeným. Táto „eseročka“ bude mať pozíciu napríklad komplementára, pričom osoba pozíciu komanditistu. Jeden podnikateľ (jedna osoba) vie tak disponovať komanditnou spoločnosťou s minimálnym ručením).
  • Daňová licencia pri nerovnomernom delení zisku

Podnikateľ môže pri komanditnej spoločnosti zaplatiť dane až dvakrát! Ako?

Ak spoločenská zmluva o založení komanditnej spoločnosti určuje delenie zisku tak, že 100% zisku komanditnej spoločnosti pripadá na komplementára a 0% zisku na komanditistu, tak sa daň z príjmu prakticky platí dvakrát. Komplementár uhradí 22% daň z príjmu z celého zisku, avšak na úrovni komanditnej spoločnosti sa uhradí aj daňová licencia.

Vychádzam podľa § 14 ods. 5 zákona o dani z príjmov v zmysle ktorého: „Základ dane daňovníka, ktorý je komanditnou spoločnosťou, sa zisťuje za spoločnosť ako celok podľa § 17 až 29. Od takto zisteného základu dane sa odpočíta podiel pripadajúci na komplementárov, ktorý sa určí v rovnakom pomere, v akom sa delí zisk pred zdanením medzi komanditistov a komplementárov. Zostávajúci základ dane je základom dane komanditnej spoločnosti. Daňová strata sa delí rovnako ako základ dane vypočítaný podľa § 17 až 29“.

V praxi teda môže nastať nasledovný prípad:

Komanditná spoločnosť je neplatiteľ DPH. Za rok 2014 vyprodukovala zisk (základ dane) 2200,- €. Delenie zisku je v spoločenskej zmluve dohodnuté v pomere 100% pre komplementára a 0% na komanditnú spoločnosť.

Nastane teda prípad kedy komplementár musí zdaniť 2200,- Eur sadzbou 22%, čo predstavuje 484,- Eur. Zároveň však samotná spoločnosť musí zaplatiť daňovú licenciou vo výške 480,- Eur. Dochádza tak v konečnom dôsledku k „dvojitému zdaneniu“, kedy hoc spoločnosť vyprodukovala zisk, z ktorého zaplatila daň prevyšujúcu hodnotu daňovej licencie, tak musí tak či onak zaplatiť ešte aj daňovú licenciu.

Paradoxne môže ísť o oveľa vyššie sumy, kedy podnikateľ hoc zaplatí dane vo výške tisícok eur, tak musí tak či onak zaplatiť daňovú licenciu. To by neplatilo pri iných právnych formách (ako napríklad s.r.o., a.s.), kedy akonáhle je zaplatená daň, ktorá je vyššia ako daňová licencia, tak sa daňová licencia neplatí vôbec.

Dovoľujem si teda tvrdiť, že nastavenie daňových licencií diskriminuje právne formy podnikania, čo je neakceptovateľné. Práve právna forma komanditnej spoločnosti sa využíva pre malých podnikateľov (minimálny vklad len 250 eur), ktorí logicky počítajú „každé euro“.

Takéto nastavenie môže kaziť ich chuť podnikať, nehovoriac o strate ich záujmu podnikať takouto právnou formou, keďže prakticky môžu platiť dane dvakrát.

Ak nedôjde k zmene, tak takáto právna forma môže i dôsledku takýchto legislatívnych nastavení prakticky zaniknúť.  

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikamPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

12nov7:30Vymáhanie pohľadávok7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pohľadávky

12nov7:30Vymáhanie pohľadávok7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pohľadávky

13nov7:30FeaturedTrojdňové školenie pre personalistov a mzdárov7:30 Udalosť usporiadaná: s.r.o Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X