Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako dlho reálne trvá založenie s.r.o. v roku 2024?

založenie s.r.o.
založenie s.r.o. Foto: Getty Images
28. novembra 2023 Img_2614.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) štandardne prebieha v rámci zákonom predpísaného a riadeného administratívneho procesu, pri ktorom je potrebné vypracovať zakladateľské dokumenty firmy a spoločnosť zapísať do Obchodného registra Slovenskej republiky. Spolu s tým je potrebné opatriť takéto podanie zákonom predpísanými prílohami a uhradiť súdny poplatok. V aktuálnom článku sa budeme venovať najmä zákonným lehotám jednotlivých správnych orgánov, s ktorými prídete do kontaktu pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným. 

Prvý krok pri založení s.r.o.

Prvý krok pri založení s.r.o. bolo ešte donedávna vyžiadanie si súhlasu správcu dane a získanie živnostenského osvedčenia. Od 1. októbra 2020 však platí, že súhlas správcu dane je potrebný len v takom prípade, kedy je zakladateľ vedený na zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne. Pred založením spoločnosti s ručením obmedzeným je tak potrebné vždy si najprv skontrolovať, či náhodou nefigurujete na tomto zozname. Ak máte nedoplatky na sociálnom poistení, musíte ich najprv uhradiť a k návrhu na zápis spoločnosti do Obchodného registra Slovenskej republiky (ďalej len ako „obchodný register“) priložiť aj súhlas Sociálnej poisťovne s jej založením.

Daňový úrad vydá súhlas so založením firmy v prípade, ak voči osobe (žiadateľovi) neeviduje nedoplatok na dani alebo cle prevyšujúci 170 EUR. Zákonná lehota na vydanie súhlasu je 5 pracovných dní. Podľa aktuálne platnej a účinnej legislatívy je už možné podať žiadať o vydanie súhlasu len elektronicky. Daňový úrad vám však zasiela potvrdenie v papierovej podobe, takže tu je potrebné počítať ešte s niekoľkými dňami navyše (v dôsledku doručenia poštou).

Živnostenský úrad má povinnosť vydať živnostenské oprávnenie do 3 pracovných dní odo dňa ohlásenia, ktoré spĺňa všetky zákonom ustanovené podmienky. V praxi sa však môže stať a aj sa stáva, že predmetné ohlásenie nespĺňa zákonné požiadavky a je potrebné doložiť ešte ďalšie doklady. V takomto prípade je opäť potrebné počítať s niekoľkými dňami navyše.

Môže sa napríklad stať, že Živnostenský úrad zistí, že konateľ firmy nespĺňa zákonné podmienky na vydanie osvedčenia alebo neboli splnené požiadavky pre zapísanie remeselnej či viazanej živnosti a je ešte potrebné predložiť osobitné doklady. V dôsledku týchto skutočností sa ohlásenie živnosti dopĺňa alebo mení a tým sa predlžuje aj čas na vydanie živnostenského oprávnenia. Z časového hľadiska nie je zanedbateľná ani skutočnosť, že výzva na doplnenie údajov je doručovaná poštou. Všetky tieto a iné okolnosti môžu predĺžiť lehotu na vydanie živnostenského oprávnenia.

V tejto súvislosti je treba ešte spomenúť, že všetky podania sa v súčasnosti realizujú už len elektronicky. V praxi to väčšinou prebieha tak, že od podania po pridelenie konkrétnej veci zodpovednému pracovníkovi často ubehne aj niekoľko dní. Lehota 3 dni sa zároveň začne počítať až od pridelenia predmetnej veci konkrétnemu pracovníkovi.

Podanie návrhu na zápis údajov do obchodného registra

Ďalším krokom v procese založenia s.r.o. je podanie návrhu na zápis údajov do obchodného registra spolu s príslušnými prílohami. Aj v tomto prípade platí, že podanie už možno v súčasnosti možno realizovať len elektronicky. Zákonná lehota na rozhodnutie o návrhu sú 2 pracovné dni od priradenia platby (zaplatení súdneho poplatku v požadovanej výške). Aj tu je potrebné počítať s tým, že môže prejsť aj niekoľko dní, kým je predmetné podanie pridelené príslušnému pracovníkovi súdu. Zákonná lehota na vybavenie veci sa opäť začína počítať až od samotného pridelenia veci. V praxi sa tak bežné stáva, že vyšší súdny úradník rozhodne o návrhu do 2 týždňov od podania (niekedy aj viac s ohľadom na personálne obsadenie súdov). Súdny poplatok pri založení s.r.o. je 150 EUR. V praxi tak nie je ničím výnimočným, že založenie s.r.o. môže trvať aj niekoľko týždňov.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťknow-howrok 2024založenie s.r.o.

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X