Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké podmienky je potrebné splniť pri založení s.r.o./ kúpe s.r.o. v roku 2022?

založenie s.r.o.
založenie s.r.o. ilustračné: Thinkstock
10. júna 2022 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Chcete si založiť vlastnú s.r.o. alebo uvažujete o kúpe už založenej spoločnosti? V článku si priblížime základné podmienky, ktoré pritom musíte splniť.

Založenie novej s.r.o. alebo kúpa už založenej spoločnosti?

Či už ste sa rozhodli pre založenie alebo pre kúpu už existujúcej s.r.o., je potrebné mať na pamäti, že zákon ustanovuje podmienky založenia s.r.o., ktoré musia byť splnené. Vo všeobecnosti sú tieto podmienky rovnaké pri oboch variantoch, základný rozdiel je v povinnosti splatenia základného imania pri založení spoločnosti. Nižšie uvádzame jednotlivé podmienky.

Spoločník spoločnosti

Spoločníkom sa môže stať každá fyzická i právnická osoba bez ohľadu na vek alebo na krajinu pobytu. Spoločník je osoba, ktorá do spoločnosti vkladá pri jej založení peniaze alebo nepeňažný vklad. Počet spoločníkov je zákonom limitovaný na maximálne 50.

Podľa Obchodného zákonníka nemôže s.r.o. založiť spoločník, ktorý:

  • je vedený v zozname daňových dlžníkov,
  • má nedoplatky na sociálnom poistení,
  • je vedený ako povinný v registri vydaných poverení na vykonanie exekúcie (platí od 1.10.2020).

Obchodný register v rámci zápisu údajov ex offo preveruje, či nemá spoločník, ktorý je zakladateľom s.r.o., nedoplatky na daniach a na sociálnom poistení. Ak zistí, že spoločník má nejaké nedoplatky, ako sankciu nezapíše s.r.o. do Obchodného registra Slovenskej republiky. Spoločník – zakladateľ alebo viacerí spoločníci – zakladatelia však môžu uhradiť existujúci dlh/dlhy a doložiť súhlas správcu dane alebo Sociálnej poisťovne registrovému súdu. Uvedený súhlas sa vydáva na základe osobitnej žiadosti do piatich pracovných dní (poplatok za žiadosť sa neplatí). Nedoplatky na zdravotnom poistení nebránia založeniu spoločnosti s ručením obmedzeným.

Konateľ spoločnosti

Konateľ riadi každodenný chod spoločnosti, koná v mene s.r.o. navonok vo všetkých veciach, ktoré sa firmy týkajú, podpisuje v jej mene zmluvy a má aj ďalšie zákonné alebo dohodnuté povinnosti. Konateľom môže byť v zmysle zákona iba plnoletá fyzická osoba. Spoločnosť s ručením obmedzeným môže mať neobmedzený počet konateľov, zákon v tomto smere podnikateľov nelimituje.

Vzhľadom na dôležité a zodpovedné postavenie konateľa v s.r.o. zákon s výkonom jeho funkcie spája podmienku bezúhonnosti, čo znamená, že nemôže byť právoplatne odsúdený za hospodársky trestný čin, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania.

Bezúhonnosť sa pri založení firmy dokladuje výpisom z registra trestov. V prípade, ak je konateľ občan SR, Živnostenský úrad si vie automaticky register trestov preveriť len na základe zadania osobných údajov (miesto narodenia, meno a priezvisko rodičov, priezvisko matky za slobodna, atď.). Pri osobách s občianstvom inej krajiny je potrebné výpis z registra trestov predložiť. Z našich skúseností je potrebné prikladať výpis z registra trestov i v prípade, ak má osoba udelený prechodný pobyt na území SR, bez ohľadu na dĺžku jeho trvania, pričom tento je potrebný úradne preložiť úradným prekladateľom v danom jazyku.

Ak by ste chceli vymenovať do funkcie konateľa osobu s pobytom mimo územia Európskej únie, je potrebné najskôr požiadať o udelenie prechodného pobytu na území SR a až po vydaní povolenia je možné zahraničného konateľa dosadiť do funkcie.

Sídlo spoločnosti

Čo sa týka sídla, podmienky pre založenie s.r.o. hovoria, že každá spoločnosť s ručením obmedzeným musí mať v obchodnom registri zapísané svoje sídlo. Sídlo je jedným zo základných identifikačných údajov s.r.o. a podnikateľ je povinný ho uvádzať na všetkých svojich obchodných dokladoch. Od sídla spoločnosti závisí, ktorý úrad je miestne príslušný na vybavovanie záležitostí spoločnosti (napríklad daňový úrad, obchodný register, živnostenský úrad). Pre zápis adresy ako sídla s.r.o. je potrebné preukázať vzťah k nehnuteľnosti, ktorý sa v praxi preukazuje kúpnou alebo nájomnou zmluvou, prípadne súhlasom vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla firmy na danej adrese. Ak nemáte k dispozícii priestor, v ktorom by ste mohli mať sídlo vašej spoločnosti, ideálnou možnosťou pre vás je využitie virtuálneho sídla.

Upozornenie:

Od 1. októbra 2020 po novom platí, že ak má spoločnosť sídlo v prenajatej nehnuteľnosti, podpis vlastníka nehnuteľnosti na písomnom súhlase vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla spoločnosti na danej adrese musí byť úradne osvedčený.

Obchodné meno

Obchodný zákonník definuje obchodné meno ako názov spoločnosti, pod ktorým vystupuje pri svojej podnikateľskej činnosti. Pri výbere nového obchodného mena je potrebné dbať na to, že nesmie byť totožné a zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa už zapísaného v obchodnom registri a rovnako nesmie vzbudzovať klamlivú informáciu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania. Pri výbere obchodného mena odporúčame navštíviť stránku obchodného registra a preveriť, či vami vybrané obchodné meno už nie je zapísané.

Základný rozdiel medzi založením a kúpou s.r.o.

Pri založení novej spoločnosti s ručením obmedzeným ide o úplne nový subjekt, ktorý si ešte len začína budovať svoju podnikateľskú, ekonomickú, účtovnú a inú históriu. Kúpou existujúcej spoločnosti vstupuje podnikateľ do subjektu, ktorý už má určitú podnikateľskú a ekonomickú históriu, ako aj vybudovanú reputáciu. Hlavný rozdiel medzi založením a kúpou existujúcej spoločnosti spočíva v administratívnom postupe. V prípade kúpy existujúcej s.r.o. sa tento proces uskutočňuje prevodom obchodného podielu.

Ak ide o prevod väčšinového obchodného podielu, prikladá sa aj súhlas správcu dane pre prevodcu aj nadobúdateľa. Ak ide o prevod menšinového obchodného podielu, takýto súhlas zákon nevyžaduje. Pri prevode obchodného podielu sa pripravuje aj zmluva o prevode obchodného podielu, ktorú podpisujú prevodca a nadobúdateľ, pričom ich podpisy na nej musia byť úradne osvedčené. Zároveň je pritom potrebné vziať do úvahy účtovníctvo spoločnosti ku dňu prevzatia, ako aj ďalšie aspekty spojené s predchádzajúcim podnikaním spoločnosti.

V praxi platí, že pri založení aj kúpe existujúcej spoločnosti musia spoločníci aj konatelia spĺňať rovnaké zákonné podmienky. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howkúpa s.r.o.rok 2022založenie s.r.o.

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Zadávanie zákaziek na stavebné práce vo verejnom sektore8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing,Verejné obstarávanie-uchádzač

05dec8:30Zadávanie zákaziek na stavebné práce vo verejnom sektore8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing,Verejné obstarávanie-uchádzač

05dec8:30Zadávanie zákaziek na stavebné práce vo verejnom sektore8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing,Verejné obstarávanie-uchádzač

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X