Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo musíte spĺňať pre založenie s.r.o./ kúpu s.r.o.

Čo musíte spĺňať pre založenie s.r.o./ kúpu s.r.o.
ilustračné: Thinkstock
5. októbra 2015 Tlačiť

Chcete si založiť vlastnú s.r.o. alebo prichádza do úvahy aj kúpa založenej? Viete, aké podmienky musíte k založeniu s.r.o. splniť? A aké sú daňové povinnosti, povinnosti konateľa alebo povinnosti po založení v roku 2015?

Založenie novej s.r.o. alebo kúpa už založenej?

Či už ste sa rozhodli pre založenie alebo kúpu s.r.o., je potrebné mať na pamäti, že zákon stanovuje určité základné aj nové podmienky založenia s.r.o., ktoré musia byť splnené. Vo všeobecnosti sú tieto podmienky rovnaké pri oboch variantoch, základný rozdiel je v povinnosti splatenia základného imania pri založení spoločnosti. Nižšie uvádzame jednotlivé podmienky.

Spoločník spoločnosti

Spoločníkom sa môže stať každá fyzická i právnická osoba bez ohľadu na vek alebo na krajinu pobytu. Spoločník je osoba, ktorá do spoločnosti vkladá pri jej založení peniaze. Počet spoločníkov je zákonom limitovaný na maximálne 50.

Zákon v žiadnom prípade neobmedzuje osoby v tom, aby sa stali spoločníkom. Jedinou požiadavkou je predloženie súhlasu správcu dane, aj toto však platí len pre osoby s trvalým pobytom na území SR. Daňový úrad súhlas vydá v prípade, ak voči osobe neeviduje nedoplatok na dani alebo cle prevyšujúci 170 EUR. Pri zahraničných osobách sa súhlas správcu dane nahrádza čestným vyhlásením osoby, o tom, že túto povinnosť nemá.

Konateľ spoločnosti

Konateľ riadi každodenný chod spoločnosti, v mene s.r.o. koná navonok  vo všetkých veciach, ktoré sa s.r.o. týkajú, podpisuje v jej mene zmluvy, atď. Konateľom môže byť iba plnoletá fyzická osoba. Sro spoločnosť môže mať neobmedzený počet konateľov, zákon v tomto smere limity nedáva.

Vzhľadom na dôležité a zodpovedné postavenie konateľa v s.r.o., zákon s výkonom jeho funkcie spája podmienku bezúhonnosti, to znamená, že nemôže byť právoplatne odsúdený za hospodársky trestný čin, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania.

Bezúhonnosť sa dokladuje výpisom z registra trestov. V prípade, ak je konateľ občan SR, Živnostenský úrad si vie automaticky register trestov preveriť len na základe zadania osobných údajov (miesto narodenia, meno a priezvisko rodičov, priezvisko matky za slobodna, atď.). Pri osobách s občianstvom inej krajiny je potrebné výpis z registra trestov predložiť. Z našich skúseností je potrebné prikladať výpis z registra trestov i v prípade, ak má osoba udelený prechodný pobyt na území SR, bezohľadu na dĺžku jeho trvania.

Ak by ste chceli vymenovať do funkcie konateľa osobu s pobytom mimo územia Európskej únie, je potrebné najskôr požiadať o udelenie prechodného pobytu na území SR a až po vydaní povolenia je možné zahraničného konateľa dosadiť do funkcie.

Sídlo spoločnosti

Čo sa týka sídla, podmienky na založenie s.r.o. hovoria, že každá s.r.o. musí mať v obchodnom registri uvedené sídlo. Sídlo je jedným zo základných identifikačných údajov s.r.o. a podnikateľ je povinný ho uvádzať na všetkých obchodných dokladoch. Od sídla spoločnosti závisí, ktorý úrad je miestne príslušný na vybavovanie záležitostí spoločnosti (napr. daňový úrad, obchodný register, živnostenský úrad). Pre zápis adresy ako sídla s.r.o. je potrebné preukázať vzťah k  nehnuteľnosti. Môže ísť o vlastnícky vzťah, nájomný vzťah alebo užívacie právo. Ak nemáte k dispozícii priestor, v ktorom by ste mohli mať sídlo vašej spoločnosti, ideálnou možnosťou pre vás je využitie virtuálneho sídla.

Obchodné meno

Obchodný zákonník definuje obchodné meno ako názov spoločnosti, pod ktorým vystupuje pri svojej podnikateľskej činnosti. Pri výbere nového obchodného mena je potrebné dbať na to, že nesmie byť totožné a zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa už zapísaného v obchodnom registri a rovnako nesmie vzbudzovať klamlivú informáciu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania. Pri výbere obchodného mena odporúčame navštíviť stránku obchodného registra a preveriť, či vami vybrané obchodné meno už nie je zapísané.

Základný rozdiel medzi založením a kúpou s.r.o.

Pri založení s.r.o. je okrem vyššie uvedených podmienok potrebné aj splatiť základné imanie na osobitný účet vedený v banke.

POZOR! Táto podmienka však platí už len do konca roka 2015, od nového roka sa preukázanie splatenia základného imania už vyžadovať nebude. Pri kúpe s.r.o. už splatenie základného imania riešiť nemusíte, pretože spoločnosť, ktorá je zapísaná v obchodnom registri už má túto podmienku splnenú.

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

14apr8:30Pandemická OČR a PN: Aké sú podmienky nároku?8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Koronavírus,Manažment

14apr8:30Pandemická OČR a PN: Aké sú podmienky nároku?8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Koronavírus

15apr8:30Zmeny v DPH pre e-shopy v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X