Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kedy má otec nárok na materskú dovolenku?

Rodičovská dovolenka
Otec na materskej dovolenke. Zdroj: Getty Images
20. januára 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ste podnikateľ, ktorému sa práve narodil prírastok do rodiny? Chcete pomôcť svojej manželke či partnerke so starostlivosťou o bábätko, no neviete ako? Možno ste ani len netušili, že na materskej dovolenke môže zostať aj otec. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo všetko budete musieť vybaviť, aké doklady potrebuje a aké podmienky musíte splniť. 

Na materskú má nárok aj otec dieťaťa

V súčasnosti je možné pozorovať rastúci záujem mužov o poberanie materského, zotrvať tak s dieťaťom doma a poskytovať mu každodennú starostlivosť. Príčinou tohto javu je aj výrazná zmena legislatívy, ktorá otcov k tomuto kroku motivuje. Materská môže byť poberaná oboma rodičmi, nie však súčasne na to isté dieťa. Matky dostávajú po skončení materskej dovolenky už len rodičovský príspevok. Práve v tomto bode nastupujú, vo väčšine súčasných rodín, muži a zostávajú s deťmi na rodičovskej dovolenke. Pokiaľ nemá dieťa tri roky, môže sa otec rozhodnúť pre rodičovskú dovolenku kedykoľvek. Od prvého dňa, kedy prevezme starostlivosť o dieťa otec, mu je vyplácané tzv. materské. Tomu predchádza splnenie zákonom stanovených podmienok.

Výška a výpočet materského

Výška materského sa odvíja od výšky predchádzajúceho príjmu a je vyplácané Sociálnou poisťovňou. Dôležitou podmienkou je, aby si otec dieťaťa platil nemocenské poistenie. Obdobie počas ktorého otec musí platiť nemocenské poistenie, aby mal nárok na materské, je stanovené zákonom. Ak by si otec platil napr. dve nemocenské poistenia súčasne, ako zamestnanec a živnostník, výšku materského mu Sociálna poisťovňa vypočíta z každého nemocenského osobitne. Výška materského je 75 percent z hrubého príjmu, avšak jeho maximálna výška je ohraničená. Materské nie je zaťažené daňou ani odvodmi.

Dĺžka poberania materského

Otec môže požiadať o materské najskôr šesť týždňov po narodení dieťaťa. O príspevok sa však môže uchádzať až do obdobia, kým nemá jeho dieťa tri roky. Dĺžka poberania dávky je 28 týždňov a nárok na ňu sa viaže k prvému dňu prevzatia dieťaťa do opatery. Iná situácia nastáva, ak otec vychováva deti sám. V prípade jedného dieťaťa má na materské nárok 31 týždňov. Pri dvoch a viacerých deťoch až 37 týždňov.

Podmienky

  • otec musí mať nemocenské poistenie, prípadne je v ochrannej dobe po skončení poistenia (7 dní)
  • počas dvoch rokov pred poberaním materského bol otec poistený najmenej 270 dní
  • do Sociálnej poisťovne prinesie otec vyhlásenie o tom, že matka dieťaťa súhlasí s tým, aby sa o dieťa staral otec
  • prinesie do Sociálnej poistenie potvrdenie vydané úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, z ktorého bude zrejmé, že žiadny z rodičov nepoberá rodičovský príspevok
  • prinesie žiadosť o materské
  • Otec – dobrovoľný platca nemocenského poistenia alebo SZČO, nesmie mať na nemocenskom poistení nedoplatky viac ako 5 eur

Ak je otec zamestnaný, mal by svojmu nadriadenému oznámiť, kedy a na ako dlho plánuje odísť na rodičovskú dovolenku. V mieste, kde sídli jeho zamestnávateľ, odnesie do Sociálnej poisťovne žiadosť o vyplácanie materského. Dobrovoľný platca nemocenského poistenia a SZČO odovzdajú žiadosť v mieste trvalého bydliska.

Práca a poberanie materského

Otec nesmie pri poberaní materského pracovať v zamestnaní, z ktorého takpovediac odišiel na rodičovskú dovolenku, resp. nemôže mať z uvedeného zamestnania príjem. Môže ale pracovať na dohodu, prípadne uzavrieť novú pracovnú zmluvu. V prípade svojho pôvodného zamestnávateľa musí vykonávať iný druh pracovnej činnosti. Možnosťou je aj založenie živnosti. Zamestnávateľ platí v tomto prípade len úrazové poistenie. Pri materskom, ktoré vzniklo na základe dobrovoľného platenia nemocenského poistenia sa môže otec normálne zamestnať, alebo začať podnikať. Ak SZČO pri poberaní materského naďalej podniká a zároveň je oslobodený od platenia odvodov Sociálnej poisťovne.

Ak je otec poberateľom materského, matka už nemá nárok na rodičovský príspevok a je povinná jeho poberanie ukončiť. Z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny obdrží potvrdenie a odovzdá ho do Sociálnej poisťovne. Následne sa môže, ale nemusí, vrátiť do práce. V prípade, že sa riadne stará o dieťa vo veku do 6 rokov zostáva v oblasti zdravotného poistenia poistencom štátu. Ak nie je matka dieťaťa zamestnaná, ani nepodniká môže požiadať o dávku v nezamestnanosti, ak má na ňu nárok.

Čerpanie materského oboma rodičmi

Od januára 2019 došlo k výraznej zmene. Predtým nebolo možné, aby materské poberali obaja rodičia súčasne. V súčasnosti už majú nárok na materské obaja rodičia v rovnakom období, avšak každý z nich ho poberá na iné dieťa, napr. matka poberá materské na novorodenca a otec na niektoré zo starších detí, nie staršie ako tri roky. Naďalej však platí, že materské a rodičovský príspevok naraz rodičia poberať nemôžu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

materská dovolenkaotecsocialna poistovnastarostlivosť o dieťa

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

27oct8:30Dovolenka, priemerný zárobok na pracovnoprávne účely a jeho použitie v mzdovom účtovníctve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X