Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Albánsky lek

Kód meny ALL
Názov štátu Albánsko
Názov meny Albánsky lek
Delenie meny 100 qintars
Množstvo v EUR 100

Albánsky lek je oficiálna mena používaná v Albánsku, ktorá bola zavedená v roku 1926. Na začiatku bola ekvivalentom talianskej líry, počas druhej svetovej vojny bola dokonca pevným kurzom na líru naviazaná, avšak po druhej svetovej vojny bol systém meny zmenený podľa vzoru ruského rubľa. Kým pôvodne sa mena volala Franga, po druhej svetovej vojne bola premenovaná na lek a zároveň bola vytvorená menová únia medzi Albánskom a Juhosláviou.

Už o 3 roky neskôr, v roku 1948, sa albánsky lek pevne naviazal na sovietsky rubeľ. Po rozpade bývalého východného komunistického bloku prebehla v krajine niekoľkokrát masívna inflácia, čo sa odrazilo na súčasnej hodnote meny. Albánsky lek tvoria mince v nominálnych hodnotách od 1 až po 100 leke, bankovky sú zas v hodnotách od 200 až po 5000 leke. Všetky mince majú na jednej strane zobrazenú hodnotu s ratolesťami, na bankovkách sú zas významné osobnosti Albánskej histórie.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X