Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Azerbajdžanský manat

Kód meny AZN
Názov štátu Azerbajdžan
Názov meny Azerbajdžanský manat
Množstvo v EUR 1

Azerbajdžanský manat je oficiálna mena a zákonné platidlo na území Azerbajdžanu. Súčasťou štátu je aj oblasť zvaná Náhorný Karabach, ktorá je ale nezávislá a používa namiesto oficiálne azerbajdžanskej meny armény dram. Názov meny má ruský pôvod a počas existencie Sovietskeho zväzu, ktorého súčasťou bol Azerbajdžan, sa sovietskemu rubľu hovorilo taktiež manat, takže po osamostatnení sa bol názov meny logickým pokračovateľom.

Prvý manat zaviedol Azerbajdžan už v roku 1919, pričom toto platidlo vychádzalo z prvého zakaukazského rubľa. Po získaní nezávislosti v roku 1992 bol zavedený tzv. druhý manat, ktorý vychádzal zo sovietskeho rubľa. Od roku 2006 sa používa tretí manat, ktorý je niekedy nazvaný aj tzv. nový manat, pričom 1 nový manat zodpovedá až 5.000 starých manatov. Dnes sa používajú ako platidlo mince aj bankovky, pričom na ich lícových stranách je zobrazená mapa krajiny.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X