Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Euro

Kód meny EUR
Názov štátu Andorra, Belgicko, Cyprus, Fínsko, Francúzska Guyana, Francúzsko, Francúzsko, Grécko, Guadeloupe, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Malta, Martinik, Mayotte, Monako, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Réunion, Saint Pierre a Miquelon, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Taliansko, Vatikán
Názov meny Euro
Delenie meny 100 centov
Množstvo v EUR 1

Euro je názov pre menu a zároveň menovú jednotku, ktorú používa Európska únia. Euro je ako oficiálna mena uznávaná v krajinách, ktoré vstúpili do tzv. Eurozóny a používajú ju tak v bezhotovostnom, ako aj hotovostnom platobnom styku. Po americkom doláre je Euro druhou najviac obchodovanou menou na sveta a patrí medzi rezervné meny, čiže meny, v ktorých majú štáty uložený rezervný kapitál. Menovú politiku tvorí Európska centrálna banka sídliaca vo Frankfurte nad Mohanom.

Okrem členských štátov Eurozóny sa Euro používa aj v iných štátoch, prípadne existujú aj krajiny, ktorých meny sú fixne naviazané na aktuálny kurz. Prvé konkrétne kroky na zavedenie Eura začali už na začiatku 90. rokov a v roku 1999 sa začalo Euro používať v bezhotovostnom styku na základe založenia Európskej menovej únie. Na Slovensku je Euro oficiálnou menou od 1.1.2009. Mena používa tak bankovky ako aj mince a to s národnými aj všeobecnými celoeurópskymi motívmi.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X