Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Gruzínske lari

Kód meny GEL
Názov štátu Gruzínsko
Názov meny Gruzínske lari
Množstvo v EUR 1

Gruzínske lari je oficiálna mena a platidlo platné pre Gruzínsko. Slovo lari ako označenie meny pochádza z domáceho jazyka, pričom v gruzínštine znamená toto slovo majetok a ako pomenovanie platidla pochádza už z 13. storočia. Aktuálne má Gruzínsko problém s teritoriálnou celistvosťou, keďže sa od neho odtrhli dve teritória a to Abcházsko a Južné Osetsko, nad ktorými nemá centrálna vláda praktickú kontrolu. V týchto oblastiach sa používa v praxi ruský rubeľ.

Krajina bola počas väčšiny 20. storočia súčasťou Sovietskeho zväzu a tak tu platil ako jediné uznávané pravidlo vtedajší sovietsky rubeľ. Po osamostatnení sa zaviedlo Gruzínsko celkom prirodzene vlastnú menu s historickým označením lari, hoci sa uvažovalo aj o pomenovaniach maneti a abazi, ktoré pochádzajú z raného stredoveku. Mena je vo forme mincí aj bankoviek, pričom bankovky v hodnotách 1, 2, 200 a 500 gruzínskych lari sa v praxi používajú veľmi málo.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X