Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lesothský loti

Kód meny LSL
Názov štátu Lesotho
Názov meny Lesothský loti
Delenie meny 100 lisente
Množstvo v EUR 1

Lesothský lothi je oficiálny názov pre platidlo a štátnu menu Kráľovstva Lesotho, niekedy nazývaného jednoducho len Lesotho. Tento malý vnútrozemský štát sa nachádza v južnej časti afrického kontinentu a spolu so Svazijskom ide v podstate o enklávu nachádzajúcu sa hlboko na území Juhoafrickej republiky. Od roku 1966 je krajina nezávislá a s výnimkou krátkeho obdobia medzi rokmi 1970 a 1986 ide o monarchiu. Krajina je členom Juhoafrickej colnej únie.

V praxi to znamená, že okrem národnej meny lesothský lothi je ako platidlo akceptovaný aj juhoafrický rand, ktorý bol v praktickom peňažnom obehu aj pred vyhlásením nezávislosti. Prvé mince a bankovky vlastnej meny prišli do obehu až v roku 1980 a vo väčšine prípadov majú len doplnkovú funkciu obeživa, pretože juhoafrický rand je silnejšou menou. Lesothský lothi je s random v paritnom kurze 1 ku 1 a v obehu sú mince aj bankovky s nominálnymi hodnotami v maloti.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X