Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Macauská pataca

Kód meny MOP
Názov štátu Macao
Názov meny Macauská pataca
Delenie meny 100 avos
Množstvo v EUR 1

Macauská pataca je názov pre národnú menu platnú na území oblasti Macao. Táto oblasť je zvláštnou čínskou správnou oblasťou, ktorá bola v minulosti jedinou európskou kolóniou na území Ázie. Táto kolónia patrila Portugalcom a to od 16. storočia, kedy tu získali právo kotviť a obchodovať. V roku 1999 sa územie vrátilo späť pod Čínsku kontrolu a uplatňuje sa tu rovnako ako v prípade Hong Kongu systém „jedna krajina, dva systémy“, čo sa prejavuje aj vo vlastnej mene.

Macauská pataca existuje ako mena už od roku 1906, kedy ešte vtedajšia portugalská správa kolónie uviedla do obehu prvé papierové bankovky. Dnes tvoria menu tak mince, ako aj bankovky, ktoré sú tlačené v nominálnych hodnotách od 10 do 1000 pataca. Keďže menu tlačia dve súkromné banky, v obehu možno nájsť bankovky s rôznymi motívmi v rámci tej istej nominálnej hodnote. Macauská pataca je pevne naviazaná na Hongkongský dolár, ktorý sa tu používa tiež.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X