Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Macedónsky denár

Kód meny MKD
Názov štátu Macedónsko
Názov meny Macedónsky denár
Množstvo v EUR 1

Macedónsky denár je jediné zákonné platidlo na území štátu Macedónsko, ktorý sa oficiálne volá Macedónska republika. Ide o vnútrozemský štát na Balkánskom polostrove, ktorý bol počas svojej histórie pod vplyvom Osmanskej ríše aj Juhoslávie. Z toho dôvodu sa muselo územie Macedónska prispôsobiť aj ekonomikou a hospodárstvom týmto vplyvom, čo sa prejavilo na monetárnej politike, keďže krajina platila vždy menou toho štátu, pod ktorého vplyvom bola.

Od roku 1991 sa Macedónsko osamostatnilo od bývalej Juhoslávie a zaviedlo vlastnú menu, ktorá od roku 1992 nahradila pôvodný juhoslovanský denár z čias komunistickej republiky. V roku 1993 pristúpila krajina k obmene „prvého denára“ za „druhý denár“, ktorý platí už dodnes. Ten využíva tak mince v hodnote 50 deni a 1 až 5 denárov, ako aj bankovky v hodnote od 10 do 5.000 denárov. V roku 2014 boli vydané dve nové série bankoviek a to v hodnotách 200 a 2.000 denárov.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X