Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Salvádorský colón

Kód meny SVC
Názov štátu Salvador
Názov meny Salvádorský colon
Delenie meny 100 centavos
Množstvo v EUR 1

Salvádorský colón je názov meny, ktorá bola donedávna oficiálnou menou Salvádorskej republiky. Salvádor je krajina strednej Ameriky, ktorá bola objavená Španielmi a bola pod ich kontrolou až do roku 1821, kedy získala od Španielska nezávislosť. Úplnú samostatnosť dosiahla po zániku Stredoamerickej konfederácie v roku 1839. Z čias španielskej nadvlády zostalo ako dedičstvo pri platení aj po osamostatnení sa peso, ktoré bolo nahradené vlastnou menou.

Tou sa v roku 1892 stal salvádorský colón, ktorého pomenovanie je na počesť objaviteľa kontinentu, Krištofa Kolumba – po španielsky je jeho meno Cristóbal Colón. Mena bola hneď od úvodu naviazaná fixným kurzom priamo na americký dolár a bola vo forme mincí aj papierových bankoviek. Mince boli razené v hodnotách od 1 centava po 5 colónov, bankovky od 1 po 200 colónov. V roku 2001 nahradil domácu menu americký dolár a v bežnom platobnom styku sa dnes už salvádorský colón nepoužíva.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X