Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Srbský dinár

Kód meny RSD
Názov štátu Srbsko
Názov meny Srbský dinár
Delenie meny 100 para
Množstvo v EUR 1

Srbský dinár je aktuálne jediné zákonné a oficiálne platidlo Srbska, ktoré je odvodené od pôvodného juhoslovanského dinára. Na území Srbska sa v minulosti používali meny Osmanskej ríše, od ktorých pomenovania dinár je odvodená tak srbská mena, ako aj platidlá iných balkánskych štátov, ktoré boli pod vplyvom tejto ríše. Prvý dinár tu platil v rokoch 1868 až 1920 pod vplyvom Osmanskej ríše, druhá dinár počas druhej svetovej vojny, kedy oblasť okupovalo Nemecko.

Rozpad Juhoslávie v roku 1991 bol podnetom pre vznik vlastnej meny – tretieho srbského dinára. Ten bol až do roku 2006 spoločný aj pre Čiernu horu, ktorá sa v tomto roku od Srbska odčlenila. Ďalšie odčlenenie nastalo v roku 2008, kedy sa oddelilo Kosovo, kde sa dnes platí spoločnou európskou jednotnou menou Euro. Aktuálne je srbský dinár platidlom len na území Srbskej republiky a má podobu tak mincí, ako aj bankoviek vydaných Národnou bankou Srbska.

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X