Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

zápočet pohľadávok a záväzkov

Obchodná spoločnosť eviduje záväzok z titulu neuhradeného nájomného voči fyzickým osobám-vlastníkom nehnuteľnosti na základe zmluvy o nájme. Súčasne obchodná spoločnosť eviduje voči týmto fyzickým osobám-vlastníkom nehnuteľnosti pohľadávky z titulu neuhradených vystavených faktúr zostatkovej hodnoty technického zhodnotenia vykonaného na predmetnej nehnuteľnosti pri ukončení zmluvy o nájme. Záväzok z titulu neuhradeného nájomného je nižší ako pohľadávka z titulu zostatkovej ceny technického zhodnotenia. Obchodná spoločnosť plánuje vstúpiť do likvidácie. Vlastníci nehnuteľnosti sa rozhodli, že si nebudú uplatňovať svoju pohľadávku z titulu neuhradeného nájomného a súčasne sa rozhodli, že neuhradia svoj záväzok z titulu neuhradených faktúr zostatkovej ceny technického zhodnotenia.

Otázka: Môže obchodná spoločnosť  na základe dohody medzi vlastníkmi nehnuteľnosti a obchodnou spoločnosťou odpísať odpustenie záväzku v účtovníctve  účtovným zápisom 379/648 , s tým že sa veriteľ písomne rozhodne si túto  pohľadávku neuplatňovať? Nakoľko sa záväzok týka neuhradeného nájomného, ktoré je v znení zákona o dani z príjmov daňovým nákladom až po uhradení, tak v daňovom priznaní PO bude nájomné zaúčtované na účte 518 nedaňovým nákladom a výnos z účtu 648 nedaňovým výnosom? Môže obchodná spoločnosť na základe takejto dohody s veriteľom súčasne odstúpiť od vymáhania pohľadávky z titulu neuhradenej zostatkovej ceny technického zhodnotenia od dlžníkov, ktorí sú súčasne aj veriteľmi obchodnej spoločnosti? Môže potom obchodná spoločnosť tieto pohľadávky zaúčtovať v účtovníctve  účtovným zápisom 546/311 s tým, že v daňovom priznaní budú odpísané pohľadávky nedaňovým nákladom?

Je takýto postup v súlade s postupmi účtovníctva, v súlade so zákonom o účtovníctve a v súlade so zákonom o dani z príjmov?

Ďakujem za odpoveď

Odpoveď od odborníka

Zmluvné strany majú právo upustiť od svojich plnení rôznymi formami.…...

Odpoveď odborníka môžu vidieť len členovia klubu. Staňte sa členom klubu Podnikam.sk, kliknite sem
Máte inú otázku na odborníka? Spýtať sa inú otázku

Odpoveď od odborníka

Zmlu...

Odpoveď odborníka môžu vidieť len členovia klubu. Staňte sa členom klubu Podnikam.sk, kliknite sem
Máte inú otázku na odborníka? Spýtať sa inú otázku
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X