Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stravovanie živnostníka – najčastejšie otázky v roku 2023

Stravovanie szčo
Stravovanie szčo Foto: Getty Images
24. mája 2023 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Stravovanie SZČO je častou otázkou nielen u začínajúcich podnikateľov. Preto sme sa rozhodli zodpovedať niektoré z najčastejších otázok týkajúcich sa stravovania živnostníka či toho, ako nakúpiť stravné lístky.

Čo je potrebné na nákup stravných lístkov?

Ak si chcete kúpiť stravné lístky, je potrebné si ich najprv objednať. Spoločnosti, ktoré predávajú stravné lístky, majú na svojich stránkach objednávkový formulár, ktorú jednoducho vyplníte online. V objednávke uvediete svoje základné fakturačné údaje, ako sú meno, adresa, IČO, DIČ, spôsob doručenia, počet stravných lístkov a ich nominálnu hodnotu. Stravné lístky vám budú doručené po úhrade zálohovej faktúry alebo na dobierku.

Na aké obdobie je možné si stravné lístky nakúpiť?

Podnikateľ si môže nakúpiť stravné lístky na rôzne dlhé obdobie, napríklad na mesiac, štvrťrok, polrok, alebo aj na rok. Z hľadiska úspory na manipulačnom poplatku je výhodnejšie zabezpečiť si ich dlhšie obdobie. Ak si však živnostník nakúpi stravné lístky za už uplynuté časové obdobie (napr. vo februári za odpracované dni v januári), nákup takýchto stravných lístkov nemožno považovať za daňový výdavok. Spätným zakúpením stravných lístkov nie je splnená podmienka preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom na skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie, ktoré už ubehlo.

Akú maximálnu sumu si môže dať podnikateľ do nákladov?

Bez dokladovania stravného si môžu SZČO uplatniť za jeden deň iba sumu vo výške 55 % z hodnoty stravného pre časové pásmo pracovnej cesty 5 až 12 hodín, t. j. sumu vo výške 4,02 eur – platnú od 1.6.2023.

Je aj manipulačný poplatok daňovo uznaný výdavok?

Manipulačný poplatok je bežným výdavkom, ktorý si podnikateľ účtuje do nákladov.

Môže si podnikateľ uplatniť na jeden pracovný deň viac stravných lístkov?

Živnostník má nárok na uplatnenie iba jedného stravného lístku za každý odpracovaný deň.

Má podnikateľ nárok na stravné lístky, keď pracuje cez víkend?

Ak živnostník pracuje v sobotu alebo v nedeľu, má nárok na stravné lístky aj v týchto dňoch. Musí však vedieť preukázať správcovi dane, že v tieto dni skutočne pracoval. Zákon bližšie nešpecifikuje spôsob preukazovania, ale preukázať túto skutočnosť možno napríklad faktúrou, dodacím listom, účtenkou o nákupe materiálu, účtenkou vystavenou zákazníkovi a podobne.

Ako zaplatiť za stravné lístky a ako si ich môže podnikateľ prevziať?

Faktúru za stravné lístky môžete uhradiť niekoľkými spôsobmi (záleží od možností, ktoré spoločnosť predávajúca stravné lístky poskytuje. Najčastejšie sú to však tieto spôsoby:

 • bankový prevod,
 • Internetbanking,
 • dobierka,
 • platobná karta,
 • v hotovosti na vybranej pobočke.

Doručenie stravných lístkov

Stravné lístky môžu byť doručené:

 • na dobierku,
 • ako cenný list poštou,
 • osobné prevzatie na pobočke spoločnosti, ktorá stravné lístky predáva, v prípade zakúpenia priamo na pobočke,
 • elektronicky.

Ak podnikateľ používa stravné lístky, je potrebné k nim priložiť aj doklad z registračnej pokladnice vydaný v reštaurácii, kde si zakúpil obed?

Ak má podnikateľ zakúpené stravné lístky, slúži mu ako daňový doklad faktúra o ich zakúpení. Doklad z registračnej pokladnice vydaný reštauračným zariadením nie je v takomto prípade potrebný.

Môže živnostník nakupovať stravné lístky aj pre seba na zmluvu, na ktorú nakupuje stravné lístky pre svojich zamestnancov?

Živnostník môže nakupovať na túto zmluvu aj stravné lístky pre seba, nie je potrebná nová zmluva.

Ak je živnostník aj zamestnancom, má nárok na stravné lístky aj ako SZČO?

V prípade, že živnostník je súčasne zamestnancom a dostáva od svojho zamestnávateľa stravné lístky alebo má iným spôsobom zabezpečené stravovanie, nemá nárok na stravné lístky ako podnikateľ, respektíve si nemôže uplatniť výdavok na stravovanie ako podnikateľ v ten deň, kedy mu v súvislosti s výkonom zamestnania vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce alebo nárok na stravné zamestnanca pri pracovnej ceste podľa zákona o cestovných náhradách.

Je možné vrátiť nespotrebované poukážky?

Odporúčame vám, aby ste si túto možnosť preverili u konkrétnej spoločnosti, kde ste zakúpili stravovacie poukážky. Zvyčajne živnostník môže na základe žiadosti požiadať o dobropis. Nespotrebované poukážky priloží k žiadosti. Po vrátení nespotrebovaných poukážok zo starého roka bude živnostníkovi vystavený dobropis vo výške celkovej nominálnej hodnoty nespotrebovaných poukážok alebo mu vymenia neplatné lístky za nové.

Môže si živnostník v súbehu so zamestnaním dať do nákladov stravovanie v reštaurácii?

Ak má živnostník súbeh zamestnania a vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti a v zamestnaní dostane za odpracované hodiny stravný lístok od zamestnávateľa, nemôže si za ten istý deň uplatniť stravný lístok ani doklad z registračnej pokladnice o nákupe teplého jedla v rámci svojej živnosti. Doklad preukazujúci nákup teplého jedla v reštaurácii je totiž adekvátnou náhradou stravného lístka alebo stravovacej poukážky.

V prípade, ak by živnostník odpracoval napríklad 5 hodín v rámci zamestnania a potom by nastúpil na pracovnú cestu, mal by nárok na stravný lístok od zamestnávateľa za odpracované hodiny na pracovisku, ako aj na cestovné náhrady podľa počtu hodín strávených na pracovnej ceste.

Môže si živnostník uplatniť finančný príspevok na stravovanie platný od 1. 3. 2021?

Nový finančný príspevok na stravovanie platný od 1. 3. 2021 nie je vhodnou možnosťou pre SZČO. Hlavným dôvodom, prečo si živnostník nemôže tento príspevok uplatniť je, že SZČO musí pre uplatnenie daňového výdavku vedieť tento výdavok preukázať dokladom, ktorý dokazuje jeho vynaloženie na stravu. Ak by ste nevedeli finančný príspevok, ktorý máte v účtovníctve správne vydokladovať za každý odpracovaný deň, hrozila by vám pokuta. Možnosťou pre živnostníkov naďalej zostáva preukazovanie výdavkov na stravné dokladmi za nákup jedla, alebo za nákup stravovacích poukážok, resp. stravovacích kariet.

Zmena vo výške stravného od 1.1.2023

Od 1. januára 2023 sú platné nové zvýšené sadzby stravného pre tuzemské pracovné cesty. Sumy stravného pre jednotlivé časové pásma sú nasledovné:

 • 6,80 eur pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
 • 10,10 eur pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín,
 • 15,30 eur pre časové pásmo nad 18 hodín.

Zmena vo výške stravného od 1.6.2023

Od 1. júna 2023 sú platné nové zvýšené sadzby stravného pre tuzemské pracovné cesty. Sumy stravného pre jednotlivé časové pásma sú nasledovné:

 • 7,30 eur pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
 • 10,90 eur pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín,
 • 16,40 eur pre časové pásmo nad 18 hodín.
Img_2614.jpg
Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa od roku 2001 venuje marketingovej komunikácii a copywritingu, ku ktorým sa po ukončení štúdia pridali aj konzultačné služby v oblasti korporátneho práva.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howPrémiový obsahrok 2023stravnéstravné lístky

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X