Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké sú podmienky trojstranného obchodu v roku 2024?

trojstranný obchod
trojstranný obchod Foto: Getty Images
2. mája 2024 Received_1881531281993212.jpeg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť
Pod trojstranným obchodom podľa zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty rozumieme taký obchod, na ktorom sa zúčastňujú tri osoby identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu. Ide teda o reťazový obchod. Pri takomto obchode sa uplatní zjednodušený postup zdaňovania.
Pre trojstranný obchod musia byť splnené tieto podmienky:
  • všetky zúčastnené osoby sú identifikované pre daň v rôznych členských štátoch,
  • prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa (nemá tu sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa obvykle v členskom štáte druhého odberateľa nezdržiava) a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
  • tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet z členského štátu iného ako je členský štát identifikácie prvého odberateľa do členského štátu druhého odberateľa,
  • druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí a je osobou povinnou platiť daň.
Ak sú splnené tieto podmienky pre trojstranný obchod, prvý odberateľ nie je povinný platiť daň pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a nadobudnutie tovaru u tejto osoby sa považuje za zdanené. Pri trojstrannom obchode prvý odberateľ vyhotoví pre druhého odberateľa faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a v ktorej uvedie slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“.

Zo záznamov vedených na určenie dane musí byť zrejmé

  • u prvého odberateľa, ak použije pri trojstrannom obchode identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku, dohodnutá odplata za dodanie tovaru druhému odberateľovi a názov alebo meno a adresa druhého odberateľa,
  • u druhého odberateľa, ak použije pri trojstrannom obchode identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku, základ dane, suma dane a názov alebo meno a adresa prvého odberateľa.
Miestom nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu pri trojstrannom obchode je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho prepravy alebo odoslania k nadobúdateľovi, ak sú splnené podmienky pre trojstranný obchod.

Osoby zúčastnené na trojstrannom obchode

Prvý dodávateľ je platiteľ registrovaný pre DPH v 1. členskom štáte, kde sa začína preprava tovaru. Má zmluvný vzťah o dodaní tovaru s prvým odberateľom.

Prvý odberateľ je zdaniteľná osoba registrovaná pre DPH v 2. členskom štáte, ktorá nemá v členskom štáte druhého odberateľa sídlo, miesto podnikania prevádzkareň, bydlisko alebo sa obvykle v členskom štáte druhého odberateľa nezdržiava a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň.

Druhý odberateľ je zdaniteľná osoba registrovaná pre DPH v 3. členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru z 1. členského štátu. Tento odberateľ má zmluvný vzťah s prvým odberateľom.

Výhody trojstranného obchodu

V prípade trojstranného obchodu ide o zjednodušenie pre prvého odberateľa. Prvý odberateľ je oslobodený od povinnosti registrovať sa v štáte druhého odberateľa, kde má nadobudnutie tovaru a nemusí tak platiť DPH z nadobudnutia tovaru v členskom štáte druhého odberateľa ani platiť DPH z dodania tovaru tomto v členskom štáte.
Ak sú splnené podmienky trojstranného obchodu, platí, že nadobudnutie tovaru prvým odberateľom v 3. členskom štáte je zdanené. Taktiež platí, že z predaja tovaru v členskom štáte skončenia prepravy neodvádza daň predávajúci – prvý odberateľ, ale druhý odberateľ.

Povinnosti osôb pri trojstrannom obchode

Prvý dodávateľ pri trojstrannom obchode dodáva tovar do iného členského štátu oslobodený od dane. Ak je prvým dodávateľom slovenský platiteľ je povinný vystaviť faktúru pre prvého odberateľa bez dane a predkladať súhrnný výkaz za obdobie kalendárneho mesiaca alebo kalendárneho štvrťroka. Prvý dodávateľ údaje o dodaní tovaru, ktorý je oslobodený od dane v kontrolnom výkaze neuvádza.
Prvý odberateľ, ak je ním v trojstrannom obchode slovenský platiteľ resp. zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH, je povinný vyhotoviť pre druhého odberateľa faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a uvedie v nej okrem iných údajov aj slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“.

Prvý odberateľ musí vo svojich záznamoch uvádzať dohodnutú odplatu za dodanie tovaru pre druhého odberateľa a názov alebo jeho meno a adresu druhého odberateľa. Prvý odberateľ je povinný predkladať súhrnný výkaz za obdobie kalendárneho mesiaca alebo kalendárneho štvrťroka, v ktorom sa zúčastnil trojstranného obchodu. Ako podať súhrnný výkaz sa dočítate v samostatnom článku.

Druhý odberateľ, ktorý je identifikovaný pre daň v tuzemsku, musí vo svojich záznamoch uvádzať základ dane, sumu dane a názov alebo meno a adresu prvého odberateľa. Druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.

Received_1881531281993212.jpeg

Venujem sa účtovníctvu a daňovému poradenstvu na www.mojuctovnik.com Zaujímam sa o investovanie a medzi moje záľuby patrí šport.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howknowhowrok 2024trojstranný obchod

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X