Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozemkové spoločenstvá, nadobúdanie vlastníckeho práva k poľnohospodárskym pozemkom a katastrálne konanie

Problematika pozemkových spoločenstiev, ako aj nadobúdanie vlastníckeho práva k poľnohospodárskym pozemkom patrí medzi frekventované otázky v rámci katastrálneho konania. Napriek tomu, že predmetná problematika je primárne upravená v nových právnych predpisoch z roku 2013, resp. 2014, v aplikačnej praxi vyvstáva množstvo interpretačných otáznikov. Seminár je zameraný na poskytnutie komplexného pohľadu na právnu úpravu pozemkových spoločenstiev a nadobúdania poľnohospodárskych pozemkov z hľadiska katastra nehnuteľností.
V rámci seminára budú prezentované stanoviská orgánov štátnej správy na úseku katastra nehnuteľností k danej problematike a taktiež stanoviská zaujaté v rozhodovacej praxi súdov. Dôraz sa kladie na praktické skúsenosti z aplikačnej praxe.
Čo sa týka pozemkových spoločenstiev, základným východiskom aplikačnej praxe z hľadiska katastrálneho konania je vymedzenie pojmu „spoločná nehnuteľnosť“ a pojmu „podiel na spoločnej nehnuteľnosti“. Z hľadiska investičnej činnosti je zaujímavá otázka nakladania s podielom na spoločnej nehnuteľnosti.
Pokiaľ ide o zákon č. 140/2014 Z. z., osobitná pozornosť sa v rámci seminára venuje vymedzeniu pojmu „poľnohospodársky pozemok“ a pojmu „zmluva o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku“, ale zároveň aj konaniu o návrhu na vklad na základe zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.
Prednášajúci: JUDr. Odeta Poldaufováje riaditeľkou legislatívno-právneho odboru Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky od roku 2009 a v minulosti bola aj dlhoročnou riaditeľkou Správy katastra Pezinok. Má bohaté praktické skúsenosti z pôsobenia v rezorte katastra nehnuteľností od roku 1993. Je autorkou viacerých odborných príspevkov z oblasti katastra nehnuteľností a nakladania s nehnuteľnosťami. Popri aplikačnej praxi sa venuje aj lektorskej činnosti, pôsobila aj v pedagogickej oblasti.
Mgr. Róbert Jakubáč je vedúcim oddelenia opravných prostriedkov legislatívno-právneho odboru Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky od roku 2007. V rámci publikačnej činnosti je autorom, resp. spoluautorom viacerých odborných článkov z oblasti občianskeho práva hmotného (s osobitným dôrazom na témy z oblasti katastra nehnuteľností) ako aj z oblasti občianskeho práva procesného, ktoré boli publikované v Justičnej revue ako aj v Súkromnom práve. Zároveň zostavil niekoľko prehľadov judikatúry z oblasti občianskeho práva hmotného vydaných vydavateľstvami IURA EDITION a Wolters Kluwer. Je členom rekodifikačnej komisie na prípravu návrhu nového Občianskeho zákonníka.
Účastnícky poplatok, obchodné a platobné podmienky:70,00 € bez DPH84,00 € s DPHV účastníckom poplatku je zahrnutý obed, občerstvenie (káva, čaj, minerálka), študijný materiál v tlačenej forme a náklady na organizačné zabezpečenie seminára.
Údaje pre úhradu účastníckeho poplatku: Číslo účtu: 1440643012 / 0200 Variabilný symbol: číslo objednávky
Program:

pramene právnej úpravy pozemkových spoločenstiev, nadobúdania vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov a katastrálneho konania
definícia „spoločnej nehnuteľnosti“ a oddelenie časti „spoločnej nehnuteľnosti“, zápis „spoločnej nehnuteľnosti“ v katastri nehnuteľností
vzťah medzi právnou úpravou nakladania s podielom na spoločnej nehnuteľnosti podľa zákona č. 97/2013 Z. z. v znení neskoršieho predpisu a právnou úpravou nakladania so spoluvlastníckym podielom podľa zákona č. 40/1964 Z. z. v znení neskorších predpisov
prevod podielu na spoločnej nehnuteľnosti medzi členmi spoločenstva a na tretiu osobu, zánik spoločnej nehnuteľnosti
nájom pozemkov tvoriacich „spoločnú nehnuteľnosť“
zrušenie a zánik pozemkového spoločenstva vo vzťahu ku katastru nehnuteľností
oprava zápisu pozemkového spoločenstva ako vlastníka podielu na „spoločnej nehnuteľnosti“ v katastri nehnuteľností
stručná informácia o pripravovanej novele zákona č. 97/2013 Z. z.
pozitívne a negatívne vymedzenie pojmu „poľnohospodársky pozemok“
definícia „zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku“, prílohy takejto zmluvy
konanie o návrhu na vklad na základe zmluvy o prevode vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku
opravné prostriedky proti rozhodnutiu o návrhu na vklad
diskusia k otázkam katastrálneho konania

Harmonogram:

08:30 – 09:00
registrácia

09:00 – 10:00
prednáška

10:00 – 10:20
prestávka

10:20 – 11:20
prednáška

11:20 – 11:30
prestávka

11:30 – 12:30
prednáška

12:30 – 13:15
obedňajšia prestávka

13:15 – 15:00
prednáška, diskusia

15:00
predpokladaný záver

Školenie online objednávka

Pre prihlásenie sa na školenie vyplňte svoje údaje. Aby sme predišli nedorozumeniam, vyplňte ich pravdivo a uveďte aktuálne dáta. Organizátor školenia vás bude informovať o ďalšom postupe.
  • Po objednaní seminára prostredníctvom portálu Podnikam.sk vám bude uplatnená zľava 5% z cenníkovej ceny seminára. Ak ste členom klubu Podnikam.sk získate zľavu až 15% z cenníkovej ceny! Staňte sa členom prémiového Klubu Podnikam.SK

  • Odoslaním súhlasím s podmienkami používania.

marec, 2023

pon

ut

str

štv

pia

so

ne

-

-

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Žiadne školenia, kurzy a semináre pre vybraný rozsah parametrov

Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X