Cestovné náhrady
Zamestnávateľ je zo zákona povinný poskytnúť zamestnancovi náhrady za náklady spojené s výkonom práce. Podmienky poskytovanie náhrad upravuje zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách. Všetky potrebné informácie nájdete v tomto zákone. Keďže však čítanie zákonov nie je práve najpríjemnejšia činnosť, web Podnikam.sk sa pomocou článkov pokúsi túto problematiku priblížiť jednoduchším spôsobom.
Spomínaný zákon presne vymedzuje, ktoré osoby a za akých okolností majú právo na finančné náhrady. Zákon pozná náhrady, ktoré majú nárokový charakter, a náhrady, ktoré majú nenárokový charakter.
Pri nárokových cestovných náhradách je zamestnávateľ povinný zamestnanca kompenzovať presne podľa zákona. Nenárokové cestovné náhrady sa poskytujú iba na základe dohody zamestnanca a zamestnávateľa.
Zákon o cestovných náhradách – č. 283/2002 Z. z presne upravuje aj výšku náhrad v jednotlivých krajinách. Konkrétne hodnoty pre Belgicko, Bielorusko, Brazíliu, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Čínu, USA, Francúzsko, Egypt, Grécko, Japonsko, Južnú Kóreu, Litvu, Mexiko, Maďarsko, Macedónsko, Martinik, Malajziu, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Španielsko, Taiwan, Thajsko či Bosnu a Hercegovinu nájdete v § 1 zákona.
Tento paragraf rieši cestovné náhrady pri zahraničných služobných cestách. Zamestnanec má nárok na cestovné náhrady aj v tuzemsku. Aj tu je výška diét špecifikovaná zákonom. Ten udáva výšku diét za celý deň. Pokiaľ pracovná cesta trvá kratšie, zákon vymedzuje čiastkovú úpravu diéty.
V praxi sa však nie vždy riadime zákonom. Väčšinou dochádza k dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom, respektíve celá firma má vlastné pravidlá kompenzácie zamestnancov. Tu je potrebné spomenúť, že firma má povinnosť získať od zamestnanca súhlas na služobnú cestu. Výnimka existuje iba v prípade, že zamestnanec má takúto povinnosť priamo z charakteru svojej práce.
Cestovné náhrady sa týkajú aj používania auta zamestnancom. V zákone nájdete presnú kompenzáciu zamestnanca za používanie svojho súkromného vozidla. To isté platí o benzíne.
Pokiaľ si zamestnanec nie je istý, čo môže od zamestnávateľa v rámci cestovných náhrad očakávať, respektíve zamestnávateľ nevie, koľko má zamestnancovi vyplatiť, najjednoduchšie je použiť kalkulačku na výpočet cestovných náhrad. Na internete ich je viacero a výrazne uľahčujú celý proces výpočtu.
Cestovné náhrady sa týkajú aj mhd, taxi, ubytovania a podobne. Bežní podnikatelia majú v súvislosti s cestovnými náhradami problémy najmä s ich účtovaním v jednoduchom či podvojnom účtovníctve. Najjednoduchšie, ako tento problém vyriešiť, je hodiť to na starosť účtovníkom. V mnohých prípadoch sa však oplatí sa v tejto problematike aspoň trochu zorientovať. Najlepší spôsob, ako sa v tomto smere vzdelávať, je prejsť si niekoľko konkrétnych príkladov cestovných náhrad.
Prípadne sa môžete pustiť do čítania článkov na Podnikam.sk. Našou úlohou je informovať podnikateľov o všetkých novinkách v tejto problematike. Zákony sa menia pomerne často, preto aktuálne informácie majú veľkú cenu. Na Podnikam.sk vám ich prinášame formou ľahko čitateľných článkov.