Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa zvýšili sumy stravného od 1.9.2022 a ako sa zrejme zvýšia od 1.1.2023?

stravné
stravné Foto: Getty Images
21. novembra 2022 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVaR SR) opatrením od 1. septembra opäť navyšuje stravné príspevky pre zamestnancov. Minimálna hodnota stravného lístka sa v reakcii na zvýšenie stravného počas pracovnej cesty zvýšila na hodnotu vo výške 4,80 eura.

Mechanizmus určenia výšky stravného stanovuje § 8 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v aktuálnom znení (ďalej len ako zákon o cestovných náhradách). Ten hovorí, že sumy stravného pre časové pásma podľa § 5 ods. 1 a 2 tohto zákona a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 ods. 1 a 2 zvyšuje ministerstvo opatrením na základe údajov štatistického úradu o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní a o indexe cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel.

Zvýšenie súm sa v zmysle zákona vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne je najmenej 5 %. Sumy náhrad sa pritom zvýšia o percento príslušného rozdielu. Kumulatívny index cien za príslušný kalendárny mesiac sa vypočíta ako súčin koeficientov medzimesačných indexov a hodnoty základne. Hodnota základne, za ktorú sa považuje príslušný kalendárny mesiac, podľa ktorého bola naposledy opatrením podľa § 5 ods. 2 a § 7 ods. 2 zákona o cestovných náhradách zvýšená suma náhrad, je 100 %. Takto zvýšené sumy náhrad následne patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené.

V apríli 2022 dosiahol mesačný kumulovaný index cien hodnotu 105,7 %, čo predstavuje zvýšenie o 5,7 percentuálneho bodu oproti základni (kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy opatrením upravené sumy stravného). Tým bola splnená podmienka pre zvýšenie súm stravného pri pracovných cestách.

Suma stravného sa od 1. septembra 2022 zvýšila nasledovne:

  • 5 hodín až 12 hodín trvania pracovnej cesty zo 6 eur na 6,40 eura,
  • nad 12 hodín až 18 hodín trvania pracovnej cesty z 9 eur na 9,60 eura,
  • nad 18 hodín trvania pracovnej cesty z 13,70 eura na 14,50 eura.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní od 5 do 12 hodín. Pri sume stravného 6,40 eur bude minimálna hodnota stravovacej poukážky 4,80 eura. Zákonník práce určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ však môže zamestnancovi poskytnúť aj stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.

Opatrenie MPSVaR SR o sumách stravného č. 281/2022 bolo zverejnené v Zbierke zákonov 6. augusta 2022. Zvýšené sumy stravného patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené. To znamená, že zvýšené sumy za stravné sa použijú už od 1. septembra.

V Zbierke zákonov bolo tiež publikované aj ďalšie opatrenie ministerstva práce o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách č. 282/2022. Aj v tomto prípade sa nové, zvýšené sumy uplatnia od 1. septembra 2022.

Po novom sa počíta s nasledovným zvýšením:

  • pre jednostopové vozidlá a trojkolky z 0,059 eura za kilometer na 0,063 eura,
  • pre osobné cestné motorové vozidlá z 0,213 eura na 0,227 eura za prejdený kilometer.

V zmysle zákona upravuje ministerstvo práce sumy stravného pre jednotlivé časové pásma na základe údajov Štatistického úradu SR o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Zvýšenie súm vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne bude najmenej 5 %.

Sumy stravného a základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách boli naposledy zvýšené opatrením ministerstva práce s účinnosťou od 1. mája 2022 na základe údajov Štatistického úradu SR za mesiac december 2021.

Sumy stravného pri pracovných cestách boli predtým naposledy zvýšené opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 176/2019 Z. z. na základe indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní za mesiac február 2019.

V zmysle mechanizmu  zvyšovania súm stravného, ktorý je ustanovený v § 8 ods. 1 zákona o cestovných náhradách, bola splnená podmienka na ich zvýšenie, a to už na základe štatistických údajov za mesiac január 2020. Kvôli opatreniam na zmiernenie pandémie koronavírusu sa v tom čase novelizoval aj § 8 zákona o cestovných náhradách  v tom zmysle, že do 31. decembra 2021 sa nemal uplatňovať mechanizmus na zvyšovanie súm stravného, t. j. § 8 zákona o cestovných náhradách.

V januári 2022 sa následne opäť začalo posudzovať, o akú sumu sa zvýši suma stravného pre jednotlivé časové pásma, a to na základe indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní za mesiac december 2021, pričom za základňu sa považuje mesiac február 2019, t. j. mesiac, na základe ktorého sa naposledy zvyšovali sumy stravného.

Návrh súm stravného od 1.1.2023

MPSVaR SR dňa 4.10.2022 zverejnilo na portáli slov-lex.sk predbežnú informáciu k návrhu opatrení o sumách stravného (kód PI/2022/239), ktorá hovorí o tom, že sumy stravného opäť zvyšovať, a to nasledovným spôsobom:
  • 6,80 € pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
  • 10,10 € pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín,
  • 15,30 € pre časové pásmo nad 18 hodín.

S ohľadom na dĺžku trvania legislatívneho procesu sa predpokladá, že uvedené sumy stravného by mohli platiť od 1.1.2023. O prijatých zmenách vás budeme informovať.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howrok 2023stravnéstravné lístkysuma stravného

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Cestovné náhrady

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X