Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Cestovné náhrady (diéty) SZČO v roku 2023 – praktické príklady

Cestovné náhrady
pracovná cesta Foto: Thinkstock
25. novembra 2022 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Nielen zamestnanci, ale aj samotní podnikatelia musia na dosiahnutie a udržanie príjmov často vycestovať na pracovné cesty. Samotný podnikateľ má tak isto ako zamestnanec nárok na cestovné náhrady pri uskutočnení tuzemskej alebo zahraničnej pracovnej cesty.

Cestovné náhrady (diéty)

O tom, že tieto výdavky a v akej výške sú pre podnikateľa daňovým výdavkom hovorí zákon o dani z príjmov, § 19: „výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu.

V praxi ide o výdavky vynaložené na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu

Pre samostatne zárobkovo činné osoby od 1.1.2011 vreckové nie je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane. Takže, ak si takáto osoba pripočíta k stravnému vreckové, toto vreckové sa zaráta do príjmu z ktorého zaplatí daň.

Upozornenie:

Zákonom č. 127/2020 Z. z. bol s účinnosťou od 21.05.2020 novelizovaný aj zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách. Zmena sa týka § 8 tohto zákona, ktorý upravuje mechanizmus zvyšovania súm stravného pre ustanovené časové pásma a sumy za používanie cestných motorových vozidiel počas pracovných ciest.

V súvislosti so snahou o zmiernenie negatívneho dopadu pandémie koronavírusu (COVID-19) na zamestnávateľov, bolo uvedeným právnym predpisom prijaté opatrenie, ktoré spočívalo v tom, že do 31. decembra 2021 sa neuplatňoval mechanizmus ustanovený pre zvyšovanie súm stravného pri tuzemských pracovných cestách, ani sumy základných náhrad ustanovené za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. Toto opatrenie však už v súčasnosti nie je v platnosti.

Nová právna úprava sa týka všetkých zamestnávateľov v podnikateľskej, rozpočtovej a príspevkovej sfére a ďalších oblastiach pôsobnosti. V článku okrem iného prinášame aj prehľad aktuálne platných súm cestovných náhrad platných pre roky 2022 a 2023, ako aj ďalšie praktické príklady a kalkulácie.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Ako si správne vypočítať výšku dennej náhrady
 • Cestovné náhrady podnikateľa pri tuzemských pracovných cestách
 • Druhy výdavkov spojených s pracovnými cestami
 • Výdavky pri použití vlastného motorového vozidla nezahrnutého v obchodnom majetku
 • Zahraničná pracovná cesta podnikateľa a cestovné náhrady
 • Stravné
 • Praktické príklady

  Exkluzívny obsah pre členov klubu

  Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-hownákladyPrémiový obsahrok 2023zamestnanciživnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X