Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa zvýšia sumy cestovných náhrad v roku 2022?

cestovné náhrady
cestovné náhrady Foto: Getty Images
25. februára 2022 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh opatrenia o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

Týmto opatrením sa majú zvýšiť sumy základnej náhrady  za používanie cestných motorových vozidiel ako nárokovej náhrady pre zamestnanca vyslaného na pracovnú cestu, a to v nadväznosti na vývoj indexov cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel.

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách boli naposledy zvýšené na základe indexu cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel za mesiac január 2019.

V zmysle mechanizmu  zvyšovania súm základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel, ktorý je ustanovený v § 8 ods. 1 zákona o cestovných náhradách, bola splnená podmienka na ich zvýšenie, a to už na základe štatistických údajov za mesiac január 2020.

V súvislosti s prijímaním opatrení na zmiernenie pandémie koronavírusu sa však  do 31. decembra 2021 sa neuplatňoval mechanizmus na zvyšovanie súm základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel.

V januári 2022 začalo posudzovať o akú sumu sa zvýšia sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel, a to na základe indexu cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel za mesiac december 2021, pričom za základňu sa považuje mesiac január 2019, t. j. mesiac, na základe ktorého sa naposledy zvyšovali sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel.

Mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel za mesiac december 2021 dosiahol hodnotu 110,1 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 10,1 percentuálneho bodu.

Návrhom opatrenia MPSVR SR o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách sa  suma základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách  zvýši nasledovne:

  • pre jednostopové vozidlá a trojkolky z 0,053 eura na 0,059 eura,
  • pre osobné cestné motorové vozidlá z 0,193 eura na 0,213 eura.

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách sú zaokrúhlené na tri desatinné miesta nahor.

Podľa § 7 ods. 2  zákona o cestovných  náhradách sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Zvýšené sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel  patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli zverejnené.

Nové sumy cestovných náhrad by mali byť zverejnené v apríli, alebo máji 2022 v závislosti od dĺžky legislatívneho procesu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

cestovné náhradyknow-howrok 2022

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Cestovné náhrady

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X